Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
TheTrollTime


Posty: 5
Wysłany: 2013-12-19, 00:20    [Rada] Witam

Witam wszystkich.
Jestem Zygmunt jestem tu nowy.
Rozmyślam nad nauką gry na harmonijce ale oczywiście wiążą się z tym pewne pytania. Oto one:
*czy trudno się nauczyć grać na harmonijce
*ile czasu (pi razy drzwi) zajmie nauczenie się gry do poziomu, że będę mógł coś sam zagrać i by mi większość technik gry wychodziła (tak większość ... oczywiście, że nie wszystkie. chcę grać dla przyjemności ale też tak by nie było wstydu przed innymi :P )
*jaka harmonijka na początek (wiem, że tę co wszyscy polecają za około 35pln jest już praktycznie nie dostępna na polskim rynku [przynajmniej internetowym i Łódzkim])
*jak zacząć swoją przygodę z harmonijką
*czy był by ktoś na tyle miły, że by mi pomógł co nieco z ogarnięciem tego całego mikro jazzu ?

Jeśli to coś pomoże to dodam, że coś tam umiem grać na gitarze (samouk) ale nie umiem dosłownie nic z teorii muzyki (czy to w ogóle będzie mi potrzebne? jeśli to przypomina grę na gitarze to mnie nie było zbytnio potrzebne...większość na czuja robię choć nie zawsze wszystko gram poprawnie technicznie...ale wstydu nie ma XD ).

Z góry dzięki za pomoc! Duży browar temu, kto pomoże newbiemu :P
Ave!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2013-12-19, 08:28    Odp: [Rada] Witam

Witaj nam na forum Zygmuncie!

Z graniem na harmonijce jest tak jak z graniem na każdym instrumencie, "samo nie przyjdzie", trzeba ćwiczyć aż osiągniesz satysfakcjonujący Cię poziom.

Ad. Czy trudno się nauczyć grać na harmonijce. - Moim zdaniem nie. Ale znam ludzi których to przerasta. Ogólnie panuje mylny pogląd, że na harmonijce gra się dmuchaniem i wciąganiem powietrza. Nic bardziej mylnego. Na harmonijce gra się brzuchem, językiem, żuchwą i gardłem. Jeśli masz język, który bez trudu wywijasz w każdą stronę i do tego zwijasz w trąbkę z obydwóch stron i z każdej strony oddzielnie (odpowiednio wyćwiczone mięśnie języka nad którymi panujesz) to nie będziesz miał dużych trudności. Jeśli masz z tym problem - w trakcie nauki będziesz musiał wytrenować mięśnie i nauczyć się nad nimi panować. Nie bez przyczyny bardzo często na harmonijce grali wokaliści - pracuje bardzo podobny zakres mięśni.

Ad. Ile czasu - to kwestia bardzo indywidualna. Zależy od tego co będziesz wiedział, ile i jak ćwiczył i czy będziesz miał kogoś, kto pokaże Ci co robisz źle i jak to poprawić. Proste melodie w pierwszej pozycji - moim zdaniem minimum dwa dni, pod warunkiem , że szybko nauczysz się wydobywać czysty dźwięk z przepony. Przy dobrym nauczycielu do osiągnięcia w 15-20 minut. Bez niczego mi zajęło 3 miesiące (sam musiałem do wszystkiego dojść i polegać jedynie na swoich uszach). Jak sam widzisz rozrzut czasowy jest spory. Aby nauczyć się bendów - tak samo, overów - oprócz techniki jeszcze kwestia instrumentu (przygotowania samemu lub zamówienia u customizera).

Ad. Jaka harmonijka na początek - coś powyżej 90 PLN. Harmonijki w niższej cenie uczą złych nawyków, najgorszym z nich jest siłowe zadęcie i zassanie w celu uzyskania dźwięku.

Ad. Jak zacząć swoją przygodę z harmonijką - kupić harmonijkę i zacząć próbować wydobywać dźwięki. Nawet przed kupnem harmonijki możesz spróbować wykonywać ćwiczenie, które Ci pomoże. Połóż się na plecach, rozluźnij i oddychaj tak by klatka piersiowa nie uczestniczyła w oddychaniu, a pracował brzuch - jakby był tam balon który nadymasz i spuszczasz z niego powietrze. Jak będzie Ci dobrze wychodziło - połóż na brzuch encyklopedię i tak oddychaj.

Ad. Czy był by ktoś na tyle miły, że by mi pomógł co nieco z ogarnięciem tego całego mikro jazzu - niestety nie znam tego podgatunku muzycznego, ale myślę, że na naszym forum ktoś, kto pomoże się znajdzie ;) .

Na koniec powiem Ci, że nawet jeśli nie będziesz chciał podstawy teorii muzyki przyjdą same. Żeby grać w drugiej lub trzeciej pozycji będziesz musiał się zapoznać z kołem gam kwintowych, ale aby wydobyć pierwszy dźwięk i grać w pierwszej pozycji nie jest to konieczne.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
TheTrollTime
TheTrollTime


Posty: 5
Wysłany: 2013-12-19, 15:42    Odp: [Rada] Witam

No fajnie dzięki za szybką odpowiedź Medium :> . Mikro jazz określam jako coś co jest dla mnie trudne do pojęcia albo drobiazgowe.
Znalazłem trzy harmonijki, które by mnie interesowały (jeśli może się ktoś na ich temat wypowiedzieć to proszę się nie krępować)
*Hohner special 20 (tak wiem...wszyscy ją zachwalają)
*Hohner Golden melody
*Blues sesion

Język (nie ważne jak to zabrzmi ale...)mam zwinny :cool:

Co do nauki. Co polecacie? Jakieś książki? Youtube (o ile coś jest ciekawego)? Może jakieś warsztaty? (jeśli byście wiedzieli o jakichś niedaleko Łodzi to był bym wdzięczny za informacje :P )

A no i jeszcze jak się ma pielęgnacja o sprzęt (oczywiście w przypadku gdy [chyba dobrze pamiętam] grzebień jest z tworzywa ja wyżej wymienione).

Pozdrawiam
_________________
Wszystko fajnie ale chcę już grać.
Gdyby dobra miała 48h :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-12-19, 16:10    Odp: [Rada] Witam

Jak jesteś z okolic Łodzi, to napisz mi prywatną wiadomość. Co prawda w profilu widnieje "Ciechocinek", ale już nie długo.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
TheTrollTime
TheTrollTime


Posty: 5
Wysłany: 2013-12-20, 15:08    Odp: [Rada] Witam

Ktoś się wypowie o tych trzech harmonijkach? Jakieś znaczne różnice (poza tą co się dowiedziałem, że różne stroje)?
Był bym wdzięczny za odpowiedź
_________________
Wszystko fajnie ale chcę już grać.
Gdyby dobra miała 48h :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-20, 22:46    Odp: [Rada] Witam

Jeśli chodzi o blues session, to polecam wersję steel. Zwykła jest mniej wytrzymała i łatwo ją zabić, zwłaszcza na początku nauki.
Golden melody jet świetna, ale bardzo specyficzna i nie wszystkim pasuje.
Special 20 jest bardzo dobra a zarazem zwyczajna i uniwersalna, dlatego zawsze ją polecam na początek.

Pozdrawiam
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
TheTrollTime
TheTrollTime


Posty: 5
Wysłany: 2013-12-20, 23:51    Odp: [Rada] Witam

Aha. A co do starej i nowej metody nauczania? (czyt. książka i internet). Jest coś wartego uwagi i pieniędzy czy nie bardzo? :roll:
Nie chciał bym aby były polecane książki w których będzie więcej o historii muzyki i etc. a raczej rzeczy praktyczny typu ćwiczenia, zagrywki, nieco teorii muzyki, podciągnięcia i inne.
Dziękuję za taki odzew. Nie sądziłem, że ktoś mi odpowie tuż przed świętami bo teraz wszyscy biegają zalatani i nie mają na nic czasu. Wielkie dzięki :)
_________________
Wszystko fajnie ale chcę już grać.
Gdyby dobra miała 48h :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-21, 15:04    Odp: [Rada] Witam

Książek jest nie wiele. w zasadzie to dwie Wierzcholskiego oraz książka Beaty Kossowskiej. W internecie jest kurs Dawida Wydry (bluesharp.pl). Polecam też lekcje Adama Gussowa na youtube. Najlepszym rozwiązaniem są warsztaty i lekcje indywidualne. Jeśli chodzi o książki, to sam zaczynałem od tych Wierzcholskiego, ale wtedy w zasadzie nie było nic poza tym. Możesz ewentualnie poszukać czegoś anglojęzycznego.

Pozdrawiam
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2013-12-21, 20:27    Odp: [Rada] Witam

Do książek wymienionych przez Zamieszkałego dodałbym jeszcze: "Graj na harmonijce" autor Sandy Weltman.
Np: http://allegro.pl/graj-na...3742263934.html
Cena bardzo przystępna, z CD, no i objętość sugerująca sporą zawartość.
Pełnej recenzji jeszcze nie widziałem, skrótowo tutaj: http://forum.harmoszka.co...a-vt1637,30.htm

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
TheTrollTime
TheTrollTime


Posty: 5
Wysłany: 2013-12-21, 21:38    Odp: [Rada] Witam

Wow. Wielkie dzięki :D
Tę pozycję własnie dziś widziałem w salonie Empik. Jest dość obszerna i fajnie w jasny sposób mówi (chyba wszystko) newbiemu takiemu jak ja. Niestety nie udało mi się znaleźć pozycji pani Beaty. :(
Niestety nie mogłem porównać zawartości książek. Jeśli mięli byście coś rekomendować to którą? (to będzie chyba ostatnie pytanie w tym temacie bo już wszystkie tematy wyczerpałem jakie mnie na ten moment interesowały).

Był bym wdzięczny za pomoc. Książki chyba cenowo nie różnią się praktycznie w ogóle, ale znając życie pewnie treścią już tak :)

Pozdrawiam
_________________
Wszystko fajnie ale chcę już grać.
Gdyby dobra miała 48h :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-12-21, 23:36    Odp: [Rada] Witam

Miałem w ręku obie i obie są naprawdę dobre. W obu może nieco inna filozofia gry, ale uczą tego samego - grania na harmonijce. Obie dobrze.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu