Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Gumloke

Posty: 9
Wysłany: 2013-11-13, 21:55    Początki z harmonijką

Witam :papa:
Jestem tu nowy i dzisiaj dostałem swoją harmonijkę. Przeczytałem trochę w internecie i oglądałem pana Gussowa. Jako pierwsze zadanie nim przejde do czegokolwiek ustanowiłem wydobycie czystego dźwięku. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Układam usta dość szeroko jak to radził Gussow no i gram. Może za dziesiątym razem uda mi się w końcu trafić a do tego okropnie bolą mnie usta. Czy to normalne ? Czy powinienem ćwiczyć to czy spróbować coś zagrac ?
Druga rzecz o którą chce zapytać to bending. Załóżmy że chcę obniżyć ton o pół. Jednak skąd mam wiedzieć że akurat obniżam o pół a nie np. o 0.25 albo 1 ?
Wiem że takich tematów było pewnie pełno ale pierwsza sprawa wydaje mi się dość indywidualna a na drugą nie znalazłem odpowiedzi.
Pozdrawiam :pada:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pancho 


Wiek: 39
Posty: 101
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Tychy / Belvedere
Wysłany: 2013-11-14, 07:03    Odp: Początki z harmonijką

Jeżeli chodzi o drugi problem to polecam ci ściągnąć z internetu program służący do strojenia instrumentów muzycznych. Osobiście polecam AP Tuner. Bierzesz mikrofon, rozkład dźwięków na twojej harmonijce i jedziesz z tym koksem :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2013-11-14, 08:36    Odp: Początki z harmonijką

1. Usta nie są przyzwyczajone dlatego bolą. Zwilż śliną pokrywy by poprawić poślizg i co jakiś czas (na początek często) oblizuj usta by były stale wilgotne.
2. Wydobycie to kwestia wypracowania nawyku oddychania przeponowego podczas grania. Nie dmiesz i wciągasz przez harmonijkę, tylko swobodnie oddychasz (na początek wdech - wydech) i w czasie wdechu "nadymasz" brzuch, a w czasie wydechu "wciągasz go". Też nie możesz tego robić "na siłę". To musi wychodzić naturalnie.
3. Każdy tuner wskaże Ci wysokość dźwięku i odchyłkę w centach. Cent to odległość między dźwiękami - 100 jednostek. Jeśli grasz znaną Ci melodię i masz odpowiednio rozwinięty słuch muzyczny to słyszysz i "czujesz" jak czysty bend uzyskałeś i do tego możesz reagować podnosząc bądź opuszczając dźwięk.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Ostatnio zmieniony przez Medium 2013-11-14, 14:33, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gumloke

Posty: 9
Wysłany: 2013-11-14, 09:32    Odp: Początki z harmonijką

Ok dziękuje za pomoc !
Chciałbym jeszcze spytać o usta. Wiem że to było przerabiane tysiące razy jednak pojawia się jakaś niezgodność. Trzymanie ust tak jak do gwizdka ma sens jednak jest odradzane. Pan Gussow mówi aby tak nie robić i pokazuje że usta mają być rozłożone szeroko. Na kursie bluesharp jest tak samo :roll: Jak mam zagrać pojedyńczy dźwięk skoro musze mieć szeroko usta ? To trochę nie ma sensu.
Jak mam to zrobić ?
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2013-11-14, 12:32    Odp: Początki z harmonijką

Oddechem. Serio. W zależności od tego jak oddychasz wydobywasz pojedynczy dźwięk lub akord. Spróbuj tak jak napisałem oddychać "nadmuchując" i "spuszczając" powietrze z brzucha. Mi bez pomocy nikogo zajęło prawie trzy miesiące, bo nie wiedziałem jak to osiągnąć. Myślałem, że harmonijka ma tak "brudno brzmieć" i zastanawiałem się jak inni to robią, że mają inne, czyste brzmienie. Pierwszy raz wyszło mi przez przypadek, ale jak już raz to usłyszałem wydane z siebie w przeciągu dwóch godzin nie miałem już prawie brzmienia z sąsiednimi kanałami. To kwestia treningu i osiągnięcia "pierwszego razu".

W czasie gdy pierwszy raz osiągnąłem czysty dźwięk z jednego kanału miałem wrażenie, że wewnątrz mnie ruch powietrza no taki jakby "słup powietrza" który ze mnie wychodził zaczynał się gdzieś w środku w połowie odległości między dolną częścią mostka i pępka.

Spróbuj "czuć" przepływ powietrza przez swój organizm. I nic na siłę. Oddychaj naturalnie nie dmuchaj i nie wciągaj. Po prostu wdech - wydech spokojnie i naturalnie, ale tak jakbyś miał w brzuchu (nie w klatce piersiowej) balon który się nadyma i schodzi z niego powietrze. Klatka piersiowa nie bierze udziału w tym oddychaniu. Tylko brzuch.

Sam poczujesz kiedy będzie dobrze harmonijka stanie się wtedy w Twoim odbiorze dźwięku o wiele głośniejsza, czysta i klarowna.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gumloke

Posty: 9
Wysłany: 2013-11-16, 14:27    Odp: Początki z harmonijką

Ok. Dziękuje !
Jak na razie udaje mi sie czysto grać i potrafie już nawet zagrać "wlazł kotek na płotek" :D
Pojawia się jeszcze czasami problem z zassaniem ponieważ dźwięk jest cichy i niepełny ale tylko na mojej jednej harmonijce "blues band". Ta harmonijka nie zachwyca :)
Gram więc w większośći na moim blues harpie w D.
Planuje zakup czegoś lepszego w tonacji C co pozwoli mi na długie granie bez zmiany harmonijki. Ponieważ jestem zdecydowany na grę i wiem że będę to robił to zawsze kupuje sprzęt droższy i lepszy aby nie dokupować później. Jakie harmonijki do 200zł możecie polecić ?
Pod uwagę biore tylko drewnianny korpus. Harmonijki, które wyczaiłem i mi sie najbardziej podobają to Crossover Hohnera i Seydel Solist pro. Czytałem jednak trochę o obu firmach i o Hohnerze nie wszyscy mogą dobrze powiedzieć ale także o tym modelu Seydela. Która będzie lepsza ? Ma ktoś i może polecic ? A może są lepsze harmonijki ?
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pancho 


Wiek: 39
Posty: 101
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Tychy / Belvedere
Wysłany: 2013-11-16, 16:59    Odp: Początki z harmonijką

Poczytaj trochę o Suzuki Manji. Co prawda odbiega ona ciut od Twoich wymogów, gdyż jej korpus nie jest w stu procentach drewniany, jednak dzięki nowatorskim rozwiązaniom owa harmonijka ma naprawdę wiele do zaproponowania i może Cię zainteresować :) Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2013-11-16, 22:46    Odp: Początki z harmonijką

Suzuki Fire Breath miała chyba też drewniany korpus.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gumloke

Posty: 9
Wysłany: 2013-11-18, 22:00    Odp: Początki z harmonijką

Hmm... Wytypowałem liderów. Suzuki Manji oraz Hohner crossover to moi faworyci i potencjalne harmonijki. Ogólnie o tej Suzuki słysze bardzo dobrze opinie i o crossoverze również jednak obawiam się trochę że dostane bubel. Czy ktoś może mi pomóc z wyborem ? Czy ktoś grał na obu tych harmonijkach ? O manji jest bardzo dużo w internecie jednak o crossoverze prawie nic. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam !
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2013-11-19, 09:50    Odp: Początki z harmonijką

Zwróc także uwagę na stroiki:
Crossover - mosiadz
Manji - fosforobrąz

Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy.

KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-11-19, 10:48    Odp: Początki z harmonijką

Grałem na obu, według mnie Crossover jest nieco łatwiejszy w prowadzeniu. Brzmienie obu harmonijek jest dość jasne. Ja gustuje ogólnie harmonijkach pokroju Special 20, niemniej Crossover to kawałek naprawdę fajnego sprzętu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-11-19, 10:59    Odp: Początki z harmonijką

Na tych dwóch na pewno się nie zawiedziesz :) Myślę, że w tym miejscu to już tylko dyskusja o preferencjach, a nie o tym co jest lepsze :)
Ja od pewnego czasu preferuje suzuki i w zasadzie to jedyne co kupuję.
Jeśli patrzysz na Manji to może Cię też Promaster zainteresować - sam się na Manji czaje ale na Promasterze (i jego droższej siostrze Olive) gra mi się do tej pory najlepiej :)
Ale tak jak mówię - to kwestia preferencji kształtu, szczelności i trochę też... wagi :D
Poza tym, mam Promaster-a 1,5 roku już.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gumloke

Posty: 9
Wysłany: 2013-11-19, 20:54    Odp: Początki z harmonijką

Dziękuje bardzo za szybkie i dobre odpowiedzi!
CHciałbym zapytać czym się różnią owe materiały jakie służą do wykonywania stroików w tych harmonijkach ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2013-11-19, 22:28    Odp: Początki z harmonijką

Cytat Harrego:"Ja bym polecał te dwie suzuki - bluesmaster i harpmaster - mają fosforobrązowe stroiki, wytrzymalsze od brązu. Mam takie w promasterze (też suzuki) i gram na nim od dłuższego czasu :) "
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-11-20, 11:05    Odp: Początki z harmonijką

Chyba chodziło o to, że fosforobrązowe są wytrzymalsze od mosiądzu a nie brązu.

W każdym razie, może się odnotowuje jakąś większą wytrzymałość w pojedynczych przypadkach ale nie twórzcie sobie opinii tak szybko, bo te fosforobrązowe naprawiam równie często co inne i tworząc taką niezapisaną statystykę jaką mam w głowie, to
nie powiedziałbym, żeby byly bardziej wytrzymałe. Już pomijając całkiem, że producent
ma problemy z poprawnym nastrojeniem instrumentu, bo zdarza mu się dowalić +40 centów na niektórych kanałach, w dodatku przy strojeniu na A 443Hz.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
KatuzaR
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-11-20, 22:47    Odp: Początki z harmonijką

Nie powiem, że strój jest idealny bo zdarzają się dziwne rzeczy :) Ale naprawdę długo MI wytrzymują harmonijki i tak to ująłem :)

Nie lubię Hohnerów bo nigdy mi długo nie wytrzymywały, bo wg mnie są zbyt mało szczelne (chyba, że ktoś się zna jak Ty Mini) i bywa, że ekstremalnie ciężko z ich dostępnością.

Z hohnerów to bym chyba tylko Golden Melody i Crossover polecił.

Special 20 ludzie często mają, sam mam ale nie lubię bo jakaś taka bezpłciowa jest.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gumloke

Posty: 9
Wysłany: 2013-11-23, 22:40    Odp: Początki z harmonijką

Dziękuje !
Chyba na początek wybiorę jednak Crossovera ponieważ słyszę o nim bardzo dobre opinie. Problem jest taki że nigdzie jeszcze nie przeczytałem jak wytrzymałe są jego stroiki. Trochę się więc obawiam ale myślę że to zniknie :)
Bardzo chętnie posłucham jeszcze opinii innych graczy o różnych harmonijkach oraz o crossoverze.

Chciałbym teraz zapytać trochę o oddychaniu podczas gry. Ostatnio moja nauka przyśpieszyła no i gram trochę. Problem pojawia się jednak że czasami w czasie gry po prostu się duszę z powodu braku powietrzaa :D
Czy muszę nad tym ćwiczyć czy samo mi przyjdzie ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-11-23, 23:31    Odp: Początki z harmonijką

Im więcej będziesz grał, tym lepiej będziesz gospodarował powietrzem, będziesz lepiej oddychał i wiedział kiedy zrobić wdech, a kiedy wydech w taki sposób, aby móc swobodnie grać. Graj i będzie poprawa.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gumloke

Posty: 9
Wysłany: 2013-12-12, 18:12    Odp: Początki z harmonijką

Witam,
Postanowiłem jednak wybrać tańszą opcje.
Wybrałem harmonijke do 140zł. Co myślicie o marine band deluxe ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-12-12, 20:58    Odp: Początki z harmonijką

Pisaliśmy w odpowiednim temacie. Bardzo dobra harmonijka, ale po szczegóły to się zagłęb w odpowiednie działy na Forum.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jejkujejku 

Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-18, 13:17    Odp: Początki z harmonijką

hej ja jestem mega początkujący to znaczy "gram" na harmonijce od 5 dni
i powiem tak.
Super są poradniki tutaj jednak np bez 3 lekcji "hubi"-ego z youtuba to nie miał bym pojęcia o czym piszecie.
Fajnie na początek dowiedzieć się jakie dźwięki są dostępne na harmonijce jaką posiadamy dlatego program AP tuner jak #Medium to opisywał to super sprawa.
Super jest też zrozumienie jaką harmonijkę mamy i czym się ona różni od innych oraz jak na niej grać . ja np dopiero dziś dowiedziałem się o roli kanałów górnych i dolnych w tremolo su21 i teraz wiem że to wibrato to nie z moich płuc tylko z harmonijki ... kurcze a walczyłem z nim chyba ze 2 dni żeby je zniwelować oddechem ... co prawda teraz okazuje się że gram mega zajebiście długie dźwięki :)
Następna sprawa to dobrze nauczyć się grać oktawy no i zacząć rozpoznawać gdzie u diabła dmuchnąć żeby było 4 a nie 5 :P

Pozdrawiam :cool:
_________________
jejku jejku...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gumloke

Posty: 9
Wysłany: 2013-12-25, 16:05    Odp: Początki z harmonijką

Dziękuje !
Już umiem rozpoznawać dźwięki oraz grać bez problemu prawie wszystkie kolędy. Przyszła mi już moja harmonijka (Marine band DELUXE). Wszystko jest super tylko mam problem z 2 kanałem. Na zassaniu harmonijka nie brzmi. Oglądałem lekcje Gussowa i widziałem że poruszał ten problem. Czy to normalne że na początku ten dźwięk nie brzmi ? Wydaje się być bardzo głuchy i pusty. Wciągam jakby same powietrze bez dźwięku. Jednak znalazłem sposób i biorąc wdech również nosem a nie tylko buzią uzyskuje czysty dźwięk. Czy grając angażować nos czy nie uczyć się tak grać ? Kiedy wcześniej grałem nie oddychałem przez nos.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lizur97 


Wiek: 26
Posty: 139
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: woj. Opolskie
Wysłany: 2013-12-25, 16:56    Odp: Początki z harmonijką

Każdy na początku ma problemy z pierwszymi kanałami, to norma :)

Nigdy się nie zastanawiałem nad nosem. Wziąłem harpa i zatkałem nos, jednak nie da się zagrać z zatkanym :hihi:
_________________
"Wszystko prostsze gdy się śpiewa i gra.."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-12-25, 19:08    Odp: Początki z harmonijką

Da się grać z zatkanym. Bez problemu. Poszukaj tematów poruszających problem drugiego kanału. Tajemnica tkwi w odpowiednim oddechu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Lizur97 


Wiek: 26
Posty: 139
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: woj. Opolskie
Wysłany: 2013-12-25, 21:33    Odp: Początki z harmonijką

Czyli ja coś robię źle? :?
_________________
"Wszystko prostsze gdy się śpiewa i gra.."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gumloke

Posty: 9
Wysłany: 2013-12-26, 21:57    Odp: Początki z harmonijką

Myślałem że źle gram próbując z zatkanym nosem. Musze się oduczyć grać bez niego w takim razie. Czyli w takim razie normalnie gra się używając nosa ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-12-26, 22:04    Odp: Początki z harmonijką

Nos używany jest jako taki "wentyl bezpieczeństwa", który upuszcza trochę powietrza kiedy trzeba, ale w normalnej grze jest praktycznie nieużywany. Cała zabawa polega na maksymalnym otwarciu traktu głosowego (gardło, podniebienie, krtań) i spokojnym oddechu z głębi. Trzeba próbować, wyobrazić sobie należyty dźwięk, a kiedy się w końcu uda, to postarać się zapamiętać, jak się wtedy trzeba czuć.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
nklp
[Usunięty]

Wysłany: 2015-02-24, 22:29    Odp: Początki z harmonijką

Medium
napisałeś że podstawą wydobywania jednego tonu (myślę że odnosi się to do każdego typu harmonijki także do chromatyka) jest prawidłowe oddychanie
- czy układ ust nie ma jednak żadnego znaczenia?
- czy są jakieś sposoby żeby ten właściwy sposób oddychania osiągnąć szybciej niż po kilku miesiącach?

pozdrawiam
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2015-02-25, 09:43    Odp: Początki z harmonijką

Ad. 1 zmieniasz w ten sposób brzmienie, masz możliwość stosowania dodatkowych efektów etc. Jak już oddychasz przeponowo przez harmonijkę zobaczysz, że wygodniej, łatwiej i lepiej brzmisz gdy masz rozluźnione mięśnie aparatu gębowego. A trudno mieć jednocześnie "dziubek" z ust i rozluźnione mięśnie.

Ad. 2 Gdybym miał teraz kogoś nauczyć, myślę że w przypadku niektórych zajęłoby to 5 minut w przypadku innych maksymalnie 45 minut (godzina lekcyjna). Uczyłem się sam nie mając zbyt wielu materiałów i innych źródeł. Dlatego tak ważny jest kontakt z nauczycielem, warsztaty etc.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pathfinder 

Posty: 13
Wysłany: 2015-02-25, 20:21    Odp: Początki z harmonijką

Witam Medium
jak dobrze zrozumiałem to ani układanie ust ani angażowanie języka - tylko samo prawidłowe oddychanie może decydować o to czy zagram pojedynczy ton czy akord na harmonijce chromatycznej?
właśnie kupiłem Suzuki scx, a wcześniej pogrywałem na tremolo czy na oktawie - próbuje oddychać przeponą i nic z tego, ciągle mam sygnały z sąsiednich kanałów i jestem trochę załamany
czy mógłbyś mnie tego nauczyć? czy konieczne jest osobiste spotkanie co byłoby trudne bo mieszkam daleko od Ełku, czy można przez Skype'a?

Pozdrawiam
_________________
Pathfinder
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu