Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-10-31, 21:15    czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

czy na mikrofonie dedykowanym do harmonijki, który się trzyma między dłońmi można grać także akustycznie, gdy będzie on leżał/stał w odległości od grającego?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2013-10-31, 21:42    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem ?
Do harmonijki używa się przynajmniej dwóch rodzai mikrofonów:
1. niskooporowe z czystym brzmieniem oraz 2. wysokooporowe z brzmieniem przesterowanym tzw.chicagowskim.
Najczęściej używamy wkładek elektromagnetycznych, a więc można na nim prezentować również wokal, ale w rozsądnej odległości np. na statywie.
Na mikrofonach wysokooporowych tzw. bulletów (o ksztalcie gruszki) wokal nie będzie brzmiał należycie - takie mikrofony trzyma się zdecydowanie w dłoniach.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-10-31, 22:22    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

arkons, domyślam się, że chodiz o taki mikrofon typu green bullet czy inny blues blaster, używany do harmonijki przesterowanej. Będzie zbierał harmonijkę, ale z niedużej odległości, tak do 10 cm. Brzmienie będzie takie, jakby grała z bardzo starej płyty, pozbawione ciała, dość jasne. Nie będzie brzmiała tak czysto jak na zwykłym mikrofonie wokalowym i nie będzie miała tyle "ciała" co przy mikrofonie harmonijkowym zamkniętym w dłoniach. Ale efekt grania z odległości do mikrofonu harmonijkowego może się nieraz wydać ciekawy i porządany.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2013-11-01, 07:24    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

arkons, do pełnego brzmienia akustycznego zdecydowanie bardziej nadaje się mikrofon wokalowy. Co do trzymania mikrofonu w rękach, to ja wolę kiedy mikrofon stoi na statywie, bo wtedy lepiej wychodzi wibrato ręczne. Kiedy mikrofon trzymasz w rękach, to po pierwsze nie masz wolnych rąk, żeby robić wibrato, a po drugie mikrofon znajduje się przed rękami, więc niewiele zbierze z tego co będzie się działo za dłońmi.

zobacz, że chromatykowcy przeważnie mają mikrofony na statywach. poszukaj sobie na jutubie: "zygmunt zgraja" albo "animato"
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-11-01, 09:13    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

chodzi mi o mikrofony typy "światło od roweru" :-) stałem się posiadaczem superluxa d112 - zakupiony w Niemczech, o wiele taniej niż w Polsce. Właśnie się zastanawiałem czy jeśli np stałby na statywie, czy z daleka też będzie zbierał dźwięki, bo trzymając w dłoniach czasem mi wibrato brakuje i efektów dłońmi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2013-11-01, 09:47    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

arkons napisał/a:
chodzi mi o mikrofony typy "światło od roweru"

Te mikrofony /zapamiętaj/ jak wcześniej napisalem to są tzw. bullet'y. Niestety jest to mikrofon dynamiczny o niezbyt dobrej czułości i paśmie przenoszenia.
Na statywie muszę Cię zmartwić będzie dla tego typu za daleko, a poza tym to nie ma on uchwytu pod główkę statywu.
Czasami do harmonijki basowej używam mikrofonu pojemnościowego o charakterystyce kieruunkowej, ale to inna bajka.
Do grania na statywie będziesz zmuszony zakupić majk wokalowy np. Shure SM-57, 58, albo jakiś vntage'owy model.
p.s.
Właśnie sprzedałem takiego Superluxa D112 na Allegro prawie nie używany.
U nas w Polsce nowy kosztuje min. 229,- + przesyłka, a ile ty zaplacileś?
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-11-01, 13:16    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

Dzięki, kupiłem tak, żeby poćwiczyć trzymanie i granie bluesa. Dałem 49 euro

A jaki polecicie do komputera? Tylko nie kosmicznie drogi, Najlepiej z jakimś mini statywem. Używam jakiś zwykły do Skypea, ale dźwięk mnie czasem nie zadowala.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2013-11-01, 13:35    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

Ja sprzedalem za 200 zeta, a więc w podobniej cenie.
Polecam przejrzeć materiał "Jak używać mikrofonu".
Do nagrań z Pc-tem używam mikrofonu ze słuchawkami, (takie combi do Skype'a), ale nie jest to dobre rozwiązanie.
Lepsze będzie jak w filmiku poniżej.



Christelle Berthon używa podobnego.



Może taki - jest ze statywem biurkowym.

http://www.youtube.com/watch?v=Q8V5Wd2uMwo
lub b. tani, ale niekonoiecznie jakościowo dobry.
http://www.youtube.com/watch?v=_sHuIenls9k
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2013-11-01, 13:42, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-11-01, 13:41    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

dzięki wielkie, już oglądam, jeśli bym kupował mikrofon to też taki, który można podłączyć do kamer, gdyż mam też projekt amatorskiej telewizji
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2013-11-01, 17:33    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

Do kamer to chyba jeszcze inne bajka. Pewnie jakis pojemnosciowy mikrofon by Ci sie przydal. A co do Twojego mikrofonu, to mysle, ze do nagrywania moglbys sprobowac dac bardzo duza czulosc na przedwzmacniaczu (w mikserze) i wtedy by zbieral z wiekszej odleglosci, ale jakosc pewnie nie bedzie szalowa. Moze byc duzo szumow.

...a co do komputera to juz ten temat kiedys przerabialem. Nie ma sensu podłączać mikrofonu bezpośrednio do karty dźwiękowej komputera. Żeby nagrywać na kompie musisz mieć zewnętrzny przedwzmacniacz mikrofonowy, bo te przedwzmacniacze co są w kartach muzycznych dają bardzo kiepską jakość dźwięku. Zewnętrzny przedwzmacniacz możesz kupić sam oddzielny (np samson), albo kupić mały mikserek trzy, albo czterokanałowy. Wtedy będziesz miał przedwzmacniacze w mikserze. Wpinasz mikrofon do miksera i wyjściem liniowym miksera wychodzisz do wejścia liniowego komputera. Możesz nawet pokusić się o nagrywanie stereo - kupujesz dwa jednakowe mikrofony. Z tańszych rozwiązań - jest opcja, żeby kupić jakiś używany stary walkman kasetowy, odlutować z niego głowicę i zamiast głowicy wyprowadzić kabelki do wtyczki mikrofonowej. Do tego wpinasz mikrofon a z wyjścia słuchawkowego wchodzisz do wejścia liniowego komputera. Z mikrofonem tego nie sprawdzałem, ale kiedyś właśnie zrobiłem takiego myka z gramofonem. Sygnal z wkładki gramofonowej wpuściłem do głowicy starego zepsutego walkmana kasetowego sony i z wyjścia walkana wchodziłem na wzmacniacz, który nie właśnie nie miał wejścia gramofonowego. Jakość wyśmienita. Myślę, że z mikrofonem teź powinno wyść fajnie. Z tym, że głowica w walkmanie ma dwa wejścia, a mikrofon ma trzy wejścia. Musiałbyś zmostkować masę z minusem w mikrofonie i to podłączyć do masy w głowicy walkmana.
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2013-11-01, 18:48    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

1. Interfejs zewnętrzny (zewnętrzna karta dźwiękowa) np. Focusrite 2i4
2. Mikrofon pojemnościowy np. Mogami MXL 990 z osłona na statywie (te mikrofony sa bardzo czułe i zmoga zbierać bzyczenie muchy w drugim pokoju), dlatego lepszym wyborem będzie pkt 3.
3. Mikrofon dynamiczny np. Shure SM58 lub SM57 - nie ma tutaj znaczenia czy jest instrumentalny czy wokalowy bo tak akurat mówi producent, tylko ich charakterystyka.

Zobacz na youtube jak np. nagrywa Filip Jers

4. Program typu DAW np. darmowy Reaper

Jeśli masz chęci i znasz trochę angielski to zajrzyj tu:
http://blowsmeaway.com/al...microphones.pdf

Jest tam wszystko to, co powinieneś wiedzieć o mikrofonach i ich ważnych parametrach. Dokument jest pisany z punktu widzenia harmonijki ustnej, więc uszyty na miarę.

Pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-02, 21:23    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

Małe sprostowanie, Reaper, wbrew krążącej opinii nie jest darmowy. Można go testować za darmo przez trzydzieści dni a potem przypomina o konieczności zakupu licencji. Tak dla ścisłości;)
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-11-03, 17:34    Odp: czy mikrofon do harmonijki zbiera z daleka dzwięki do gry akustycznej?

te shury całkowicie poza zasięgiem i rozsądną kwotą jaką mogę wydać za mikrofon :-(

[ Dodano: 2013-11-06, 19:30 ]
a mikrofony pojemnościowe na usb nadają się do nagrywania harmonijki? np samson go, albo reloop podcaster?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu