Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-03, 13:54    Paddy Richter a 3rd position

Witam
Tak ostatnio gram sobie na harmonijce w 3rd position i stwierdziłem, że przydałaby się mozliwość łatwiejszego zagrania kwinty na trzecim kanale. Z pomocą przychodzi tu strój 'paddy richter' (oferowany przez Seydla), gdzie na trzecim kanale na wydechu jest dźwięk A zamiast G. Do tego robiąc bend na (3) możemy wtedy łatwo uzyskać sekstę małą w trzeciej pozycji, co pozwala na zabawę z róznymi rodzajami gam molowych.

Moje pytanie brzmi: grał ktoś może na harmonijkach w tym stroju? Jak to sie sprawdza? Oczywiście nie mowię, żeby kupować specjalnie paddyrichtera, ale przestroić normalną harmonijkę ;)

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-03, 18:16    Odp: Paddy Richter a 3rd position

Tak się składa że ja grałem, bardzo ciekawa sprawa, można też grać interesujące akordy. Naprawdę dobra zabawa, ja mam akurat Blues Session w ton. A. Jak najbardziej polecam szczególnie do irlandzkiej muzyki!!!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-10, 15:20    Odp: Paddy Richter a 3rd position

Ja też mam G w Paddy R.
Świetny do szant w I - można szybciej grać bo bez podciągów. Ale to co piszesz Boodzik o mozliwościach w III tez brzmi kusząco - tak na to jeszcze nie patrzyłem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-10-19, 20:41    Odp: Paddy Richter a 3rd position

dlaczego ten strój nie jest bardziej popularny, po co są 2 te same dźwięki w -2 i 3?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-10-19, 20:49    Odp: Paddy Richter a 3rd position

arkons, w standardowym stroju, czyli stroju Richtera powtórzenie tego samego dźwięku na kanałach (2) i 3 zrobione jest po to, aby uzyskać najpopularniejsze akordy do akompaniamentu, czyli dla harmonijki C będą to odpowiednio C i G. Harmonijka 10 kanałowa była wymyślona do niemieckiego folku i tam ten układ sprawdzał się znakomicie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-10-19, 21:28    Odp: Paddy Richter a 3rd position

a czemu obecnie paddy r. nie jest bardziej popularny? czy do grania bluesa bardziej nadaje się standardowy?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2013-10-20, 12:58    Odp: Paddy Richter a 3rd position

Czasami zdarza mi się grać :harp: folk irlandzki tudzież pieśni morza w okolicznościach związanych z żeglarstwem.
Takie stytuacje są zarówno na imprezach w moim Jacht Klubie, a przede wszytkim na wyprawach morskich.
Jako, że nie mam doświadczenia w stroju Paddy-Richtera - jakie polecilibyście modele, oprócz w.w. wymienionego Blues Session?
W bluesie najczęściej używam tonacji "A" i "D" rzadziej "C" i "G". Jakie więc tonacje są w Folku? Chmm...., sam się nad tym zastanawiam? :?
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-10-20, 15:42    Odp: Paddy Richter a 3rd position

arkons napisał/a:
a czemu obecnie paddy r. nie jest bardziej popularny? czy do grania bluesa bardziej nadaje się standardowy?


W standardowym stroju Richtera można zagrać na 3 i 6 kanale oktawę i jest to dźwięk toniczny w II poz., wielu harmonijkarzy to stosuje.

Ja mam harmonijkę Tombo Lee Oskar w stroju Melody Maker i jest to połączenie Paddy'ego z ze strojem country (na 5 kanale Fis a F możemy osiągnąć przez bending). Dość rzadko jej używam, nawet jak gram czasem jakieś popowe melodie to gram na zwykłej "richterówce" , traktuje to jako dobre ćwiczenie na precyzje bendu, zwłaszcza tego na trzecim kanale oraz overów.

Ale jak chcemy już grać muzykę irlandzką, szanty czy też pop na koncertach lub nagrywać to takie stroje jak Paddy czy MM są jak znalazł.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-29, 14:26    Odp: Paddy Richter a 3rd position

Jak się gra solówki np. triolami czy szesnastkami, to przy niektórych zagrywkach łatwiej i wygodniej jest wciągnąć 2 niż dmuchnąć w 3, przy innych łatwiej i wygodniej jest dmuchnąć w 3 niż wciągnąć 2. Myślę, że wielu harmonijkarzy to zauważyło i naprzemiennie używa tych dwóch kanałów w zależności od szybkości zagrywki i wygody w wydobyciu zdublowanego dźwięku G. Jak ktoś jest na etapie grania półnutami czy ósemkami - to dla niego nie ma różnicy czy wciągnie 2 czy dmuchnie w 3 - zawsze zdąży i nie zachwieje rytmu, który w muzyce jest najważniejszy.
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2013-12-29, 17:00    Odp: Paddy Richter a 3rd position

Z tym, że właśnie zmiana tego dźwięku podobno ma umożliwiać w muzyce folkowej to o czym piszesz. Ma dać wygodę. Nie trzeba robić często gęsto podciągu, tylko sam dźwięk sobie w przyrodzie żyje i umożliwia błyskawiczne i czyste wydobycie, co w tej muzyce wydaje się ważne.

Przykład B. Power.

Zważ też, że muzyka irlandzka ma inne riffy, inną "pulsację" i inny charakter niż blues, rock czy muzyka klasyczna. Wymaga "swoich autorskich rozwiązań zagrywkowych".

Pozdrawiam
KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-12-29, 18:02    Odp: Paddy Richter a 3rd position

Dokładnie. Strój Richtera dobrze sprawdza się w bluesie i tu powtórzenie dźwięków nie przeszkadza. Dzięki temu jak - pisałem wyżej - można chociażby zagrać dźwięk toniczny w II pozycji na oktawie. Jednak jeśli chodzi o folk irlandzki ważna jest szybkość i czystość dźwięku. Dlatego tez stój Paddy się do tego b. dobrze nadaje , co nie znaczy że nie można na zwykłym Richterze grać takich klimatów czego zresztą sam ostatnio próbuje. Ale Paddy rozszerza możliwości w tej muzyce.
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu