Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
aBitLess 

Posty: 3
Wysłany: 2013-09-01, 13:49    Wybór pierwszej harmonijki.

Witam serdecznie,
Zdaje sobie sprawę z mnogości tematów tego typu, mimo to chciałbym poznać opinię na ten temat innych forumowiczów.

Sednem jest laik, który dostał w swoje łapy tanią harmonijkę i zwyczajnie mu się spodobało. Laik ten lubił jazz i blues, ale za granie nigdy sie nie zabierał, ale kiedy trzymał tę harmoszkę, coś mu przeskoczyło i się na granie na tejże napalił.

Po jakimś czasie uznał, że harmonijka diatoniczna za 30 złotych nie pozwala na wydobycie dźwięków nawet zbliżnych do tych lepszej klasy, więc zgromadził kapitał rzędu 200-300zł, który gotowy był na instrument przeznaczyć.

Problemem miał okazać się sam wybór, gdyż ów laik nie miał o konkretnych wadach i zaletach bladego pojęcia. Zdecydował się więc zalogować na pewnym forum i naskrobać temat, licząc na pomoc ludzi, którzy, co by nie mówić, też kiedyś zaczynali.
Pozdrawiam, aBitLess.
Ostatnio zmieniony przez aBitLess 2013-09-01, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-09-01, 18:30    Odp: Wybór pierwszej harmonijki.

No to witam na forum :)
Wiesz, w kapitale rzędu 200-300zł dużego wyboru nie masz, raczej są same dobre harmonijki, serio :) W tym przedziale cenowym powinieneś być zadowolony moim zdaniem
Bo co tam jest: seydel 1847, seydel stession steel etc. Wszystkie wyższa półka. Inni producenci specjalnie nie produkują harmonijek w tym przedziale.
Pod warunkiem oczywiście, że chcesz kupić jedną. Jak w tym temacie? Jedna sztuka ale dobra?
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
aBitLess
aBitLess 

Posty: 3
Wysłany: 2013-09-01, 21:32    Odp: Wybór pierwszej harmonijki.

najbardziej pasowałaby mi jedna, chce zwyczajnie nauczyć się grać ;)
Jak rozumiem tonacja C jest najbardziej odpowiednia w tym celu?
A, czy polecane jest uczenie się gry na chromatyku?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jaszczur 


Wiek: 33
Posty: 152
Otrzymał 22 punkt(ów)
Skąd: Lublin/Parczew
Wysłany: 2013-09-01, 23:50    Odp: Wybór pierwszej harmonijki.

Warto zaczynać od tonacji C, bo nie jest ani za wysoka, ani za niska, jest w sam raz ;) Prawie wszystkie kursy w formie video i audio są robione pod harmonijkę C, dlatego warto zaczynać właśnie od niej.

aBitLess napisał/a:
A, czy polecane jest uczenie się gry na chromatyku?

Nie jest odradzane :D Zależy co chciałbyś grać - chromatyk jest idealny do jazzu i klasyki, choć zagrasz też na nim bluesa i nie tylko. Z kolei harmonijka diatoniczna jest idealna do bluesa, ale możesz na niej grać jazz, klasykę, folk i w zasadzie każdy inny gatunek muzyki. Jednak nauka gry na harmonijce chromatycznej jest o wiele, wiele trudniejsza, i wymaga znajomości teorii muzyki. Sam mam chromatyka firmy Tombo, ale nauka gdy na nim mnie przerosła, i tylko czasami używam go do grania kilku wyuczonych na pamięć kawałków :P Ale jeśli jesteś ambitny, to polecam :)

Poza tym harmonijka chromatyczna jest o wiele droższa od diatonicznej, i nie znajdziesz dobrego chromatyka za 300 złotych (chyba, że używanego). Za tą cenę dostaniesz wprawdzie nową Chromettę 10, ale z tego co się orientuję to nie cieszy zbyt entuzjastycznymi opiniami. Natomiast wśród harmonijek diatonicznych za taką sumkę możesz kupić Seydla 1847 Classic, który jest znakomitą harmonijką, jedną z najlepszych na rynku :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
aBitLess
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-09-02, 14:21    Odp: Wybór pierwszej harmonijki.

Potwierdzam Seydel 1847 jest jedną z najfajniejszych harmonijek;) Gdyby nie cena, pewnie grałbym tylko na nich.
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jaszczur 


Wiek: 33
Posty: 152
Otrzymał 22 punkt(ów)
Skąd: Lublin/Parczew
Wysłany: 2013-09-02, 14:43    Odp: Wybór pierwszej harmonijki.

Dobrym wyborem jest również harmonijka Session Steel tego samego producenta - co prawda jeszcze nie mam żadnej, ale już jutro to się zmieni, bo jedna właśnie leci do mnie pocztą :D Ma jakość zbliżoną do 1847 (te same stalowe stroiki, trochę inne pokrywy, a korpus plastikowy), a jest o stówę tańsza.
Ale bądźmy szczerzy - kupując właściwie dowolną harmonijkę za 100 zł byłbyś zadowolony, a skoro chcesz zapłacić nawet 3 razy więcej, to nie ma szans abyś wybrał źle ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
aBitLess
Lizur97 


Wiek: 26
Posty: 139
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: woj. Opolskie
Wysłany: 2013-09-02, 15:36    Odp: Wybór pierwszej harmonijki.

Czy warto wydawać na pierwszą harmonijkę 300 zł? Nie lepiej "się sprawdzić" i kupić harpa za 100 zł? Może zaistnieć taka sytuacja, że odstawisz harmonijkę za miesiąc, (raczej mało prawdopodobne, ale się zdarza) i co wtedy? 300 zł w... :P

To jest oczywiście moja opinia, dla mnie (szesnastolatka) 300 zł to majątek, dltego może jestem przewrażliwiony :hihi:
_________________
"Wszystko prostsze gdy się śpiewa i gra.."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-09-02, 15:43    Odp: Wybór pierwszej harmonijki.

Ogólnie, jak już zapłacisz za coś 300zł, to szkoda będzie to odstawić w kont;) Tak z drugiej strony. Ale faktycznie większość harmonijek powyżej 100zł nadaje się do nauki.
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aBitLess 

Posty: 3
Wysłany: 2013-09-02, 16:19    Odp: Wybór pierwszej harmonijki.

Dzięki za opinie. Myśle, że zdecyduje się na któregoś z diatoników. A wydanie takiej sumki na harmoszke ma mnie własnie zmotywować, bo z tym u mnie bywa ciężko. :roll:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-09-02, 16:25    Odp: Wybór pierwszej harmonijki.

Zawsze można kupić kilka harmonijek klasy średniej, czyli właśnie za te ok. stówkę każda, tylko że w różnych tonacjach. Szybko zaczniesz orientować się w specyfikach różnych tonacji i więcej instrumentów do późniejszego jamowania.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu