Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
A.Wilczek 

Wiek: 32
Posty: 3
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2013-08-23, 10:41    [Pytanie] suzuki folk master kwestia uszczelnienia korpusu.

Witam panów kolegów. Mam takie pytanko zakupiłem ową harmonijkę tydzień temu. Coś tam już zagram a raczej składnie dmucham. I nawet to brzmi w miarę czysto. Oczywiście z faktu pracy dziecka domu i gry na bassie, po weselach. Czyli harmonijka tylko dla własnej rozrywki może kiedyś na weselach. Nie ma zadurz czasu na ćwiczenia....

Ale zauważyłem pewną rzecz która mnie martwi i nurtuję mianowicie. Pokrywy są że tak powiem nieszczelne po bokach słabo podgięte i nie dolegają w rogach idealnie do korpusu. przez co czuć tamtędy delikatny przedmuch. jak to przytykam palcami to harmonijka brzmi nieco głębiej i głośniej. Oczywiście przy takiej samej sile strumienia powietrza.

Moje pytanie brzmi czy jakoś to uszczelnić podgiąć pokrywy czy uszczelnić woskiem a może tego nie ruszać. ???

I druga kwestia, jestem prawo ręczny lewarem znaczy piszę prawą ręką ale wszystko inne robię lewą. I teraz moje pytanie czy robi jakąś różnicę to że ja chwytam harmonijkę w prawą rękę i dokładam lewą czyli odwrotnie trzymam w porównaniu do chwytu podręcznikowego???
_________________
Graj co czujesz, czuj co grasz bo muzyka to miłość a nie rzemiosło.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-08-23, 11:37    Odp: [Pytanie] suzuki folk master kwestia uszczelnienia korpusu.

Jeśli chodzi o chwyt, to graj jak Ci wygodniej. Są nawet harmonijkarze, którzy grają na harmonijce odwróconej "do góry nogami", bo się tak nauczyli. Co do uszczelniania, to nigdy nie grałem na tym modelu, więc trudno mi cokolwiek powiedzieć.

Pozdrawiam
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
A.Wilczek 

Wiek: 32
Posty: 3
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2013-08-23, 11:41    Odp: [Pytanie] suzuki folk master kwestia uszczelnienia korpusu.

Znaczy powiem tak dla mnie jako dla laika jest rzeczą niemal oczywistą że prze te kąciki powietrze nie powinno uciekać. Tylko raczej co z tym zrobić i czy coś robić. Gdzieś na forum czytałem że można spróbować podciągnąć śrubki mocujące tak o 0,5 obr. Ale czy to prawda czy mit
_________________
Graj co czujesz, czuj co grasz bo muzyka to miłość a nie rzemiosło.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jaszczur 


Wiek: 33
Posty: 152
Otrzymał 22 punkt(ów)
Skąd: Lublin/Parczew
Wysłany: 2013-08-23, 12:22    Odp: [Pytanie] suzuki folk master kwestia uszczelnienia korpusu.

Suzuki Folk master jest nieszczelny że tak powiem "fabrycznie". Miałem raz okazję na nim pograć i zapamiętałem z tego dwie rzeczy - badziewność wykonania (już te wszystkie BluesBandy sprawiają bardziej solidne wrażenie) i nieszczelność właśnie.

Rozumiem że chodzi o to:


Możesz spróbować zdjąć pokrywy, dogiąć w dół te odstające części, a potem mocno przykręcić na miejsce. I z tym ostatnim może być problem z tego względu, że pokrywy mocowane są do korpusu i płytek na śrubkę z motylkiem, a tym ciężko mocno i dobrze dokręcić.

Na twoim miejscu nie przejmowałbym się tym aż tak bardzo, bo powietrze które ucieka jest tym samym, które wdmuchałeś przez kanały i wzbudzając stroiki wydostało się z wnętrza korpusu pod pokrywy. Ono i tak musi gdzieś uciec, albo przez rozwarte pokrywy z tyłu harmonijki, albo bokami. Niektóre harmonijki, jak np. Hohner Marine Band, mają otwory bo bokach pokryw.


Znacznie większym problem jest, gdy powietrze ucieka przez nieszczelności między korpusem a płytkami stroikowymi - wtedy mniej powietrza trafia do stroików, i faktyczne są różnice w brzmieniu.

Co do trzymania harmonijki - trzymasz ją tak, abyś mógł zamykać i otwierać przestrzeń dłoni. Ale jak to zrobisz, to już nie ważne - masz niemal pełną dowolność. Odpowiedni chwyt nabiera znaczenia gdy rozpoczynasz grę z mikrofonem.
Jeśli będziesz oglądał nagrania na youtube, z pewnością zauważysz, że różni muzycy różnie trzymają harmonijkę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
A.Wilczek 

Wiek: 32
Posty: 3
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2013-08-23, 13:28    Odp: [Pytanie] suzuki folk master kwestia uszczelnienia korpusu.

Aha czyli już wiem co robić. Pewno nic bo skoro to powietrze i ta już przeszło przez stroiki to czort z nim. Wiecie jak to jest z zapałem na początku. Ja dla przykładu kupiłem kiedyś tam z 10lat temu pierwszą gitarę coś się nauczyłem i dwa lata przerwy. Harmonijkę też kupiłem na próbę ale jak się wciągnę troszkę (a podoba mi się ten instrument) to się i dofinansowanie znajdzie na coś lepszego...

Dzięki to teraz tylko ćwiczyć trzeba i tyle.
_________________
Graj co czujesz, czuj co grasz bo muzyka to miłość a nie rzemiosło.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-08-23, 18:06    Odp: [Pytanie] suzuki folk master kwestia uszczelnienia korpusu.

Ja radzę nie doginać w dół tego ostatniego elementu, tylko odciągnąć go o pół milimetra kombinerkami. W sensie tak, żeby pokrywa zrobiła się dłuższa o pół milimetra. Wtedy przednia część pokryw po dokręceniu będzie miała większy docisk.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jaszczur 


Wiek: 33
Posty: 152
Otrzymał 22 punkt(ów)
Skąd: Lublin/Parczew
Wysłany: 2013-08-23, 22:14    Odp: [Pytanie] suzuki folk master kwestia uszczelnienia korpusu.

Skoro pan majster tak powiedział to nie ma zmiłuj :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu