Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Pawlikar 


Wiek: 34
Posty: 90
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Wolsztyn
Wysłany: 2007-08-14, 08:18    [Pytanie]tonacja Special 20

Mam zamiar zamówić jeszcze w tym tygodniu właśnie tę harmonijkę, nie wiem tylko jaką tonację wybrać. Mam BluesBanda w tonacji C i zastanawiam się czy wybrać tę samą tonację czy może dla urozmaicenia inną - na jakich wam się dobrze gra ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-08-14, 08:35    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Tonacja to kwestia czysto indywidualna sam musisz zdecydować :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-08-14, 09:00    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Ja teraz będę kupować Heringa Vintage 1923 w tonacji "LowD" i Golden Melody w "Bb" :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pawelek 


Wiek: 33
Posty: 77
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: pom. zach.
Wysłany: 2007-08-14, 13:12    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Weź w C. Najpopularniejsza, często nazywana "podstawową tonacją". Warto więc mieć dobrą harmoszkę właśnie w tej tonacji, bo jak ci siądzie Blues Band, to zostaniesz bez C.
_________________
lanss, lanss

http://www.lastfm.pl/user/harpp/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pawlikar 


Wiek: 34
Posty: 90
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Wolsztyn
Wysłany: 2007-08-14, 14:15    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

podobnie rozumowałem, chyba C mi odpowiada
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Dpik 

Wiek: 57
Posty: 5
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Pińczów
Wysłany: 2007-11-04, 23:53    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Glówne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć przy wyborze tonacji dotyczy kwestii, czy grasz sam, czy z zespołem. jeliśli sam, to czy masz ulubionego wykonawcę. Wówczas najlepiej dobrać sobie harmonijkę w tonacji, której najczęściej on używa. łatwiej będzie ci go naśladować. Jeśli natomiast realizujesz się w zespole, musisz uzgodnić z wokalista, w jakiej tonacji najlepiej mu się śpiewa. Wówczas na pocztek dobierasz sobie harmonijkę do grania w tzw. drugiej pozycji. Czyli: jeśli śpiewa w "G" kupujesz harmonijkę w tonacji "C". Z tego względu, że najłatwiej będzie ci trafić w dźwięki tworzce harmonię. Jeśli maglujecie blucha w "E", to harmonijka w "A" itd. można zagrać bardzo dużo harmonijk w "C", ale na poczatku może to być trudne, bo trzeba się trochę obyć z technika gry. łatwiej i przyjemniej jest więc sobie kupić harmonijki w różnych tonacjach. Tonacje C, D, A powinny wystarczyć. Trochę kasy, ale przynajmnij jest satysfakcja i power do dalszego grania. a jak się złapie bakcyla, to kasa i tak się znajdzie. :oops:
_________________
dpik
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Pawlikar
player_06 

Wiek: 31
Posty: 11
Skąd: wawa
Wysłany: 2007-11-11, 22:16    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Czym się różni harmonijka w tonacji D od D-b czy E od E-b oraz takie: major, low, high, harmonic minor, natural minor, country?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-11, 22:21    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Db to D Obniżone o pół tonu (inaczej Des, Cis lub C#). Podobnie z Eb (Es, Dis, D#). Major oznacza tonację durową, low oznacza obniżenie o oktawę (np. lowC to tonacja C, ale skala dźwięków zaczyna się o oktawę niżej niż przy "zwykłym" C), high to podwyższenie o oktawę, harmonic minor to harmoniczna skala mollowa (nie jestem pewien, ale to może być jakoś tak: np. a-moll: A, H, C, D, E, F, Gis, A), a natural minor to, zdaje się, skala eolska (naturalna mollowa, np. a-moll: A, H, C, D, E, F, G, A). Jakby coś było źle, to proszę lepiej poinformowanych kolegów o poprawienie :D
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Dpik 

Wiek: 57
Posty: 5
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Pińczów
Wysłany: 2007-11-11, 23:56    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Mam nadzieję, że jasno się wyrażę. Tonacje bemolowe (tak się one nazywaja), To właśnie tonacje, o które pytasz. jeśli np. jest to Db, tzn. że tonacja jest o pół tonu obniżona od dźwięku D. Itd. Na gitarze półton wyznacza jeden próg. Jeśli więc naciśniesz D, to następny w stronę kluczy do strojenia próg będzie nosił nazwę Db. Od tego właśnie dźwięku budujemy tonację Db. i teraz: możemy ogólnie stworzyć tonację minorowa lub majorowa. po polsku nazywaja się one molowa i durowa. Różnicę między nimi określa przede wszystkim interwał (odleglość między dźwiękami) tercji. pierwsza ma tzw. tercję mała ( 3 półtony od podstawowej tzw. primy), druga - tercję duża ( 4 półtony).
Jeśli chciałbyś liznać trochę teorii w bardzo prostym wydaniu, to polecam stronę Maćka Nowaka, gitarzysty jazzowego. prowadzi on kursy muzyki od podstaw. poszukaj w googlach.
_________________
dpik
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2007-11-12, 11:49    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

jeśli chodzi o tonacje i o to jaka jest między nimi różnica to polecam http://www.angelfire.com/music/HarpOn/ tam w dziale theory jest bardzo fajny diagram, który pokazuje jakie dźwięki są w poszczególnych tonacjach. Tu był link do tego obrazka ale coś się skiepściło i nie działa.

pzdr.
Ostatnio zmieniony przez kuba 2007-11-15, 11:27, w całości zmieniany 5 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-11-12, 17:04    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

nie czaję o co chodzi z tym logo
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-11-12, 20:29    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Jeszcze co do tzw. Country Tuning, to rodzaj strojenia, w którym 5 kanał na wdechu jest obniżony o pół tonu. Dzięki temu zabiegowi, możemy wykonać na tej dziurce podciąg, czyli uzyskać dodatkowy dźwięk, szczególnie przydatny w country'owych melodyjkach. Niestety, burzy to nieco układ akordów, dlatego harp w takiej tonacji (stroju) przeznaczony jest głównie do grania melodycznego.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
player_06 

Wiek: 31
Posty: 11
Skąd: wawa
Wysłany: 2007-11-13, 18:17    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

dzięki za odpowiedź.
Powiedzcie jeszcze, które z wyżej wymienionych tonacji brzmią lepiej? Mam zamiar sobie kupić MarineBand w D. To lepiej będzie nabyć D-b, major, country...?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-13, 18:20    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Jeżeli chcesz kupić w D, to na pewno nie Db, bo to już inna tonacja. Najpopularniejsza jest major :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
player_06 

Wiek: 31
Posty: 11
Skąd: wawa
Wysłany: 2007-11-13, 18:30    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Jak Adam Gussow mówi, że gra "D flat harp" ( :/ ) to co ma na myśli? :oops:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2007-11-14, 13:38    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

że gra na harmonijce w tonacji Db (czyli półton niżej niż D)

pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-11-14, 17:49    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Tak, harmonijki określane po angielsku jako "flat", to te z bemolem (Ab, Bb, Db, Eb). Jeszcze używa się określenia "sharp" (podwyższone), na te z krzyżykiem, czyli F#.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Nikelaos 

Wiek: 31
Posty: 2
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-05-30, 07:45    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Czy ta harmonijka jest podatna na podciągi i wogóle czy łatwo się na niej gra?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bartek215 


Wiek: 35
Posty: 153
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2008-05-30, 08:18    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Tak harmonijka jest podatna na podciągi. A jeżeli chodzi o łatwość gry to chyba nie można lepiej trafić w tej cenie. Ogólnie godna polecenia. Sam mam dwie i bardzo sobie chwale.
_________________
A my siedzimy... Nic się nie dzieje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-05-30, 21:17    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Harmonijka gra bardzo lekko, obniżenia (podciągi) wychodzą łatwo i bez wysiłku. Reaguje szybko i brzmi ładnie. Za tę cenę to jeżeli chodzi o reakcję stroików porównywana może być Golden Melody i Seydel Blues Solist.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-05-31, 00:38    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

GHdzies wyczytałem że w porównaniu z innymi harmonijkami Im nizsza tonacja special 20 tym Harmonijka robi sie bardziej "gwizdkowata".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bartek215 


Wiek: 35
Posty: 153
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2008-05-31, 11:18    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Ja bym stawiał że im wyższa. Brzmienie S20 jest bardzo matowe więc w wyższych tonacjach może wydawać sie gwizdkowate ale to raczej nie problem. Chcesz mieć brzmienie jak marze nie kup sobie Seydel 1847
_________________
A my siedzimy... Nic się nie dzieje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Auron 

Wiek: 31
Posty: 35
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2008-08-08, 18:22    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

Mój kolega dysponuje harmonijką Hohner Special 20 w tonacji C. Przyznam że niewiele różni się od mojego poczciwego Hohnera Travellera. Pozdrawiam ;)
_________________
"Blues to korzenie, reszta muzyki to owoce..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
BaSu 

Wiek: 29
Posty: 13
Skąd: Kielce
Wysłany: 2008-08-09, 00:48    Odp: [Pytanie]tonacja Special 20

ja mam SS w tonacji C i jak bede sobie kupować coś lepszego to też kupie sobie w ton-C
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu