Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
lukx 


Wiek: 44
Posty: 25
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-05-08, 11:08    Najskuteczniejsze ćwiczenie?

Panowie proste pytanie. Jak najlepiej ćwiczyć ? :)
Mam obie książki Sławka Wierzcholskiego no i gram i gram i gram tabulatury które tam są.
Już umie prawie wszystko na pamięć. Czy jest sens dalej jechać to samo non stop aż będzie mega płynność czy lepiej ciągle coś nowego się uczyć (opanowywać kolejne utwory, tabulatury). Czy np są jakieś fajne ćwiczenia na skakanie po kanałach żeby np zawsze trafiać z 2 na 8 itp?
_________________
www.lukeszeflinski.com :: fotografia
www.lukx.com :: cgi
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-05-08, 12:27    Odp: Najskuteczniejsze ćwiczenie?

Poruszyłeś bardzo ciekawe zagadnienie.

Problem polega na tym, że jeśli już wydobywasz dźwięki i nie do końca jesteś z nich zadowolony to już dobrze. Przy samonauce najtrudniejsze jest usłyszenie własnych niedostatków. Dlatego najczęściej przy grze na instrumencie powinno się mieć nauczyciela, który zwróci Ci uwagę na to, co wykonujesz najsłabiej i będzie to wzmacniał.

Francisco Tárrega widząc i słysząc co jest do poprawy u uczniów pisał (czytaj: komponował) specjalnie dla nich utwory do doskonalenia warsztatu i techniki. Do dzisiaj dobry nauczyciel gitary, jeśli wie jakie utwory ma w dorobku Tárrega, co poprawiają i w jakiej są skali trudności, potrafi w bardzo krótkim czasie przez dobór utworów dla ucznia poprawić jego warsztat i technikę.

Pamiętaj, że pomimo tego, że każdy ma część problemów z techniką, które się powtarzają każdy grający jest inny i niektóre rzeczy muszą być załatwione indywidualnie.

Najprostszym sposobem jest nagranie się (czasem dobrze to zrobić razem z video) i wysłuchać / obejrzeć starając się wyszukać wszystko co jest w jakimkolwiek stopniu niesatysfakcjonujące. Później starać się to poprawiać (od największych uchybień po najmniejsze). Jeśli tak nie potrafisz - wrzuć swoje nagrania na forum. Na pewno uzyskasz komentarze, które, jeśli je odpowiednio wykorzystasz, pomogą Ci.

Sam miałem z powodów zdrowotno - rodzinnych sporą przerwę w graniu i muszę odbudowywać technikę. Opracowałem dla siebie systemy poprawy:
- gry rytmicznej (z metronomem i bez)
- gry przeponowej
- szybkiego, technicznego wzbudzania stroików
- gry oktawowej
- podstaw improwizacji

Ostatnio zajmuję się opracowaniem własnego systemu modulacji dźwięku do "ostrzejszego" wyrażania uczuć.

Jak widzisz temat jest bardzo rozległy i nie ma jednej gotowej recepty. Musisz najpierw wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Standardowo w szkołach muzycznych (w sferze instrumentarium) idzie się dwutorowo:
- rozbudowa repertuaru
- doskonalenie techniki
Co z doskonałej techniki jak nie na repertuaru?
Jaki repertuar ze słabą techniką?

A teraz powiedz co chcesz uzyskać / poprawić.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
lukx
lukx 


Wiek: 44
Posty: 25
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-05-08, 13:45    Odp: Najskuteczniejsze ćwiczenie?

Chodziło mi bardziej o to czy istnieją jakieś określone techniki szkolenia, doskonalenia gry.
Powiem inaczej, jak się szkolić żeby nie marnować czasu niepotrzebnie :) Czy grając non stop te same utwory coś się szlifuje czy z czasem powstaje zastój i nie ma progresu w nauce.
_________________
www.lukeszeflinski.com :: fotografia
www.lukx.com :: cgi
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-05-08, 14:50    Odp: Najskuteczniejsze ćwiczenie?

Dopóki w utworach które grasz sam słyszysz swoje niedoskonałości - jest sens grać to i szlifować, jeśli niedoskonałości nie słyszysz - czas na coś nowego (niekoniecznie tworzącego repertuar). Mogą to być innego rodzaju ćwiczenia lub zmiany w tym co grasz. Np grałeś legato - grasz staccato.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2012-05-10, 12:01    Re: najskuteczniejsze ćwiczenie?

lukx napisał/a:
Panowie proste pytanie. Jak najlepiej ćwiczyć ? :)


Systematycznie oraz "im więcej tym lepiej". Reszta to już subiektywne podejścia ;)

Cytat:
jeśli niedoskonałości nie słyszysz - czas na coś nowego


Proponuję: nagraj to co grasz, jeśli dalej nie masz zastrzeżeń bierz się za kolejne zagadnienie ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ojny 


Wiek: 36
Posty: 16
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Opole
Wysłany: 2012-05-15, 14:48    Odp: Najskuteczniejsze ćwiczenie?

Grunt to systematyczna gra, nawet jak nie zauważysz pewnych niedociągnięć to z czasem im dłużej będziesz ćwiczyć wszystko się skoryguje. Także dobre jest granie jednoczenie przy puszczonym utworze, wtedy słyszysz czy za szybko grasz czy za wolno. Zagrać to jedno a utrzymać odpowiednie tępo to drugie. Ja zacząłem sam uczyć się grac i gram już od 6 miesięcy, dziennie min 1 godzinę średnio 1,5h ćwiczę i widać efekty ale tylko dlatego że się nie zniechęciłem. Jeśli chcesz coś naprawdę się nauczyć grac i podchodzisz do tego poważnie, to nie ma że boli ale dziennie te minimum z minimum pół godziny musisz poświęcić. Co do zasad nauki, chyba każdy mniej czy bardziej doświadczony harmonijkarz powie Ci że nie ma sztywnych reguł odnośnie ćwiczenia na harpie. Jeden chwyci instrument i po dwóch dniach opanuje podstawy drugi po miesiącu, więc jak już nie masz nikogo kto by ci pomógł w nauce musisz sam walczyć wytrwale. Grunt to się nie poddawać a na pewno dużo się nauczysz.

Proszę o poprawienie tekstu, szczególnie jeżeli chodzi o interpunkcję. Bez przecinków nie da się tego czytać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-05-16, 10:11    Odp: Najskuteczniejsze ćwiczenie?

Cytat:
Czy np są jakieś fajne ćwiczenia na skakanie po kanałach żeby np zawsze trafiać z 2 na 8 itp?

Nie wiem czy są ćwiczenia, ale kiedy odpalisz sobie dowolny program mający funkcje tuner'a i grając np improwizacje uczysz planujesz jaki dźwięk chcesz zagrać i skaczesz, jednocześnie osłuchujesz się z poszczególnymi dźwiękami i poznajesz nuty. Moim zdaniem dobre ćwiczenie. Również na podciągi...
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
KatuzaR
Paeu112 

Wiek: 25
Posty: 18
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2012-07-17, 13:05    Odp: Najskuteczniejsze ćwiczenie?

A jaki program polecacie?
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 300
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2013-06-15, 21:57    Odp: Najskuteczniejsze ćwiczenie?

Bardzo fajny pomysł na trening :) Z mojej strony punkt! (Wreszcie się nauczę rozkładu dźwięków na harmonijce :P )

KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wezuwiusz


Posty: 10
Skąd: Lebuser Land/Kraków
Wysłany: 2013-12-29, 23:59    Odp: Najskuteczniejsze ćwiczenie?

Polecam czasami zapomnieć wszystko co się uczyliśmy, zapomnieć o dawaniu prosto w jeden kanał i czystych dzwiękach i grać na wariata. Opcjonalnie do tego naturalne psychodeliki, żaden alkohol ani inny depresant. I grać bez zasad jak zwierzęta :D Taka sesja potrafi wynieść grę na zupełnie nowy poziom. A potem nowa książka, nowy zestaw ćwiczeń i coś nowego. Albo dla odmiany jeszcze raz "pojedziemy na łów na łów" ;D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu