Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
mateusz 

Wiek: 31
Posty: 12
Skąd: Brzeg (Opolskie)
Wysłany: 2009-03-09, 20:25    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

ok dzięki, faktycznie mój błąd ;)
_________________
Bo trzeba żyć chwilą....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
colt92 

Posty: 41
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-07-30, 22:34    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Na 2 kanale trzeba ustawić język tak jak podcczas mówienia ,,i"
_________________
uwaga teren prywatny
zła harmonijka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2009-07-31, 14:24    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Lub odwrotnie, przeciwienstwo "i" tez dziala
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
colt92 

Posty: 41
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-07-31, 21:07    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Przepraszam co to jest przeciwieństwo ,,i"? 8/
_________________
uwaga teren prywatny
zła harmonijka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2009-07-31, 22:10    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

juz tlumacze, jak mowi sie "i" to jezyk jest blisko podniebienia( u gory), a odwrotnosc, to jezyk tak samo wygiety, ale w druga strone, kapisza ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
beniamin82 


Wiek: 42
Posty: 59
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Zielina (Krapkowice)
Wysłany: 2009-10-31, 12:26    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

[quote="Govean"]Jeśli chodzi o mnie, to taki problem miałem przy SilverStarze. Gdy przeniosłem się na Pro Harpa MS, ten problem zniknął i zapomniałem, że w ogóle istniał. Nie pamiętam już jak to wyglądało :D [/quote]

Ja się przesiadłem na Marine Band wczoraj i taki problem na nim nie występuje...
Co ciekawe grając 2godzinki na MB, na SS też mi drugi kanał wychodzi lepiej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
wandeczka

Posty: 12
Wysłany: 2010-01-07, 19:39    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Z tą 2 to jest jakiś koszmar!nic mi nie wychodzi a wypróbowałam wszystkie wyżej wymienione metody ;( wciąż nie wiem co to znaczy "odpowiednio głęboko włożyc harmonijkę", "odpowiednio opuścić żuchwę" itd.
Jak zasysam 2 to robi mi się w buzi zimno :D czy tak ma być?przy innych kanałach tak nie jest.
Pomocy!!!!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-07, 21:26    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

[b]wandeczka[/b], zimno?? Może zbyt zaciągasz powietrze?? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-01-07, 21:29    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Przeciąg :D A przeciąg zwykle jest od nieszczelności.
Ja tłumaczyłem pare razy ale zrób tak, zadrzyj głowe do tyłu, tak żeby patrzeć w góre, na sufit, zagraj dwójke i spróbuj opuścić grając głowę tak, żeby utrzymać czysty dźwięk i ustawienie gardła i wszystkiego z gardłem związanego. Powinno pomóc, bo odkryjesz jak ustawić usta do dobrego (2).
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
wandeczka

Posty: 12
Wysłany: 2010-02-13, 16:46    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Ten dzień zapamiętam do końca życia !zrobiłam (2) ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Dziękuje Wam za wszystkie porady. Może to nie jest jeszcze dźwiek idealny, ale nie brzmię juz jak słoń

[ Dodano: 2010-02-13, 16:47 ]
jak słon z zatkana trabą :cool:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-28, 20:51    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Jeśli gram na harmonijce na wdechu i na wydechu na drugim kanale i zamiast E i G wychodzi E-Eb i G-F4 (czyli pomiędzy, ale tak bardziej po tej "złej stronie") to znaczy, że harmonijka jest rozstrojona czy to, że źle gram?
DOWN@: Ufff... dzx. Zasysanie przez nos coś daje, nie dużo, ale lepsze to niż nic :D
Ostatnio zmieniony przez Leafman 2011-03-28, 21:24, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-03-28, 21:11    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

źle grasz
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
chll
Gość
Wysłany: 2011-05-15, 13:53    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Kilka kluczowych rad od nowego użytkownika:
1. Trzeba nauczyć się grać na wdechu! Nie chodzi o to żeby wciągać powietrze do ust tylko po prostu trzeba się zaciągnąć. Aby to zrobić trzeba faktycznie włożyć harmonijkę głębiej do ust i wyluzować wszystkie mięśnie twarzy. Nie można robić dziubka z warg bo nic z tego nie będzie. Wkładamy harmonijkę do ust i po prostu oddychamy: lekki wydech (czynność bierna), powolny głęboki wdech (jak inhalacje świeżym powietrzem). Na początku grając nawet kilka kanałów na raz. Chodzi o to aby nauczyć się oddychać. Dobrą radą jak ktoś już pisał na początku jest wyprostowanie szyi patrząc w sufit - tak nie wciągniemy powietrza do ust tylko do płuc.
2. Aby pomóc sobie głęboko oddychać (a nie wciągać powietrze do ust) możemy wciągać niewielką ilość powietrza nosem - to pogłębia nasz wdech i ulatwia rozluźnienie. Można wtedy zrobić eksperyment o którym ktoś także już pisał czyli zatkać nos po rozpoczęciu wdechu ustami i nosem. W tym momencie jesteśmy w trakcie robienia głębokiego wdechu ale już tylko ustami i dźwięk sam się znacznie podgłaśnia i pogłębia.
3. Jeżeli ćwiczyliśmy wcześniej wydobywanie dźwięków z pojedynczych kanałów to możemy próbować zagrać w ten sposób tylko kanał 2.
4. Ułożenie języka i żuchwy w zasadzie jest sprawą indywidualną i trzeba to sobie samemu wypracować. Każdy ułożenie to może mieć inne. Dlatego nie zrażajmy się tym, że komuś wychodzi np. z wciągniętym językiem albo ułożonym jak do wymawiania "I" a nam nie wychodzi.
5. To chyba najważniejsza rzecz: trzeba cały czas trenować i się nie zniechęcać.
Życzę powodzenia!
 
 
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-06-06, 12:55    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Powracam na forum na wasze nieszczęście i piszę:
Oto tajemnica drugiego kanału:
Grać na harmonijce i nie przejmować się tym, a po góra 2 tygodniach samo przejdzie. Harmonijka dostosuje się do muzyka i na odwrót.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kubajedra97 


Wiek: 26
Posty: 19
Skąd: Izdebki
Wysłany: 2011-07-19, 14:25    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

ja mam taki problem z nowym haprmasterem że wszystkie kanały wchodzą ładnie ale na (2) trzeba mocniejszego wdechu i przy tym slychać ulatniające powietrze ( na blues harpie to sie nie pojawia ) :sad:
_________________
{ Przestałem marzyć, jak człowiek nie marzy, umiera }
— Ryszard Riedel

Trojden niech blues będzie z tobą !
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-07-19, 15:37    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Nagranie tego "dzwięku" dużo by pomogło no ale...
Kiedyś miałem podobną sytuację z Big River Harp w A, jedyną różnicą pomiędzy naszymi sytuacjami było to, że ja od czasu do czasu wcale nie mogłem wydobyć dzwięku z 2 kanału. Na wszystkich innych harmonijkach nie miałem z tym problemów, wiec wydawało mi się, ze to wina harpa.
Kłopot zanikł po kilku godzinach pracy nad techniką... Może w twoim przypadku jest tak samo:D:D Albo harmonijka jest delikatniejsza niż Ci się wydaje:D:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-07-19, 20:21    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

kubajedra97, w jakich tonacjach masz poszczególne harpy? Ja pamiętam, że na C nie miałem nigdy problemu z drugim kanałem, ale gdy kupiłem sobie harmonijkę w G (Folk Master, najgorsza harmonijka jaką w rękach miałem), to dwójka sprawiała ogromne problemy.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kubajedra97 


Wiek: 26
Posty: 19
Skąd: Izdebki
Wysłany: 2011-07-20, 16:31    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Mój nowy harpmaster jest w C . jest link z wdechem http://w388.wrzuta.pl/aud...nal_drugi_pomoc

[ Dodano: 2011-07-20, 18:35 ]
Ok . Już jest jakiś postęp . Normalnie jak grałem (2) tak samo jak na innych kanałach to bendometer pokazywał że robie podciąg :D . Teraz spróbowałem lekko podnieść język i udało się czyste 2 na wdechu !!! :oops:

więc powtarzam technika , technika i jeszcze raz technika !!!!

[ Dodano: 2011-07-20, 18:38 ]
niesety bardzo trudno jest to powtórzyć . :shock:
_________________
{ Przestałem marzyć, jak człowiek nie marzy, umiera }
— Ryszard Riedel

Trojden niech blues będzie z tobą !
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-07-21, 22:31    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Ćwicz, ćwicz. Staraj sobie wyobrazić dźwięk, który chcesz zagrać i oddychaj najnaturalniej jak się da. Z głębi, ale jednocześnie spokojnie. Skoro raz już Ci się udało, to będziesz w stanie to zrobić ponownie, na tym polega cała zabawa.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Xentis 


Wiek: 24
Posty: 11
Skąd: Opole
Wysłany: 2011-12-24, 13:44    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

#Maciekdraheim ma racje trzeba głębiej wsadzić harmonijke do ust i to dziala
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
raskolnikow90 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Wrocław/Poznań
Wysłany: 2013-05-17, 11:53    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Odświeżę nieco temat. Mam harpa Seydel Blues session C od ok 3 tygodni. Opanowałem już w miarę granie czystych dźwięków. Sam dźwięk robi się coraz pełniejszy i już nieźle brzmi.

To tyle dobrego. Problem mam tradycyjny z 2 kanałem na wdechu. Próbowałem wszystkiego co na forum jest proponowane. Nie ma mowy o złym oddechu, tzn. "nieprzeponowym" Przez 2 lata grałem na trąbce, śpiewałem też jakichś czas w chórze. Przy bardzo spokojnym wdechu(jak ktoś wyżej napisał "jak przy inhalacji) dźwięk nie pojawia się wcale a jak już coś się tam pojawi to nie brzmi to jak "G" tylko coś pomiędzy "F" a "Fis". Przy mocniejszym wdechu wychodzi dość czyste ale brzydko brzmiące "Fis"

Może łatwiej byłoby rozwiązać problem gdyby się wiedziało z czego on wynika. Kanał 2 przynajmniej z pozoru nie różni się budową od innych kanałów, które brzmią bardzo dobrze. Dlaczego więc się tak dzieje, że to właśnie z nim jest problem? Ma ktoś może jakieś materiały, które wyjaśniają tę sprawę? Za głupi jestem na to, że sam zrozumieć jak to jest, że kanał 1 odzywa się pełnym, czystym dźwiękiem przy minimalnym spokojnym wdechu a kanał 2 nie odzywa się wcale, a jak już coś zabrzmi to raz, że jest to dźwięk obniżony jakby na podciągu a dwa, że wcale to ładnie nie brzmi.

Wcześniej miałem okazję dmuchać w jakąś harmonijkę chyba oktawową, albo tremolo za 30 zł. Strasznie mnie denerwowała, dlatego nic się na niej nie nauczyłem, dopiero jak kupiłem normalnym instrument to zacząłem ćwiczyć. Pamiętam, że w tej harmonijce za 30 zł też był problem z którymś z niższych kanałów na wdechu. Wtedy to olałem bo to w końcu zabawka i to, że nie działa nie powinno dziwić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-05-17, 12:26    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

raskolnikow90, nagraj, prześlij, usłyszymy, pomyślimy.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
raskolnikow90 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Wrocław/Poznań
Wysłany: 2013-05-18, 17:08    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

http://raskolnikow.wrzuta...KzaJY2Z/2_kanal

Nagranie nie powala jakością, ale na tę chwilę lepiej tego nagrać nie mogę.

Na początku zagrałem gamę od 1 kanału do 4(oczywiście bez brakujących dźwięków z podciągów). Słychać tutaj, że dźwięk "g" odstaje od reszty, a i bliżej mu do "fis" aniżeli do "g". Później grałem już sam 2 kanał na wdechu. Zaczynając od bardzo spokojnego, niemalże biernego pobierania powietrza. Następne dźwięki są już efektem bardziej intensywnego wdechu. Na ostatnim dźwięku słuchać, że pod sam koniec podciągnął się on do dość dobrego "g" jeśli chodzi o strój. Może w takim razie stroik jest w porządku tylko, z moją grą jest coś nie tak. Prawie na pewno tak jest.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2013-05-18, 17:47    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Dla mnie wygląda jakbyś za silnie ciągnął na drugim kanale, albo też język jest podniesiony. Spróbuj całkowicie rozluźnić język (całkowicie) i delikatnie pociągnij powietrze przeponą.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-05-19, 18:33    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

raskolnikow90 napisał/a:
Może w takim razie stroik jest w porządku tylko, z moją grą jest coś nie tak. Prawie na pewno tak jest.


Tego też się obawiam. Oddychanie w grze na harmonijce jest podejrzewam nieco inne niż w grze na trąbce, gdyż tam dźwięk wydajesz na wydechu, wdech zaś służy do zmagazynowania powietrza. Tutaj też oddech musi być odpowiedni w drugą stronę. Szczęka nisko, zasys z brzucha, powolutku, pomaleńku i się uda. Spróbuj też dla wyrównania oddechu przy ćwiczeniu (2) grać na zmianę, powoli, akord na wydechu i na wdechu. Też kilka rzeczy to pomoże ustawić.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
raskolnikow90 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Wrocław/Poznań
Wysłany: 2013-05-26, 15:06    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Sprawy się układają mniej więcej tak:

- kiedy wciągam powietrze tak jakby na podciągu to wtedy zaczyna wychodzi coś co przypomina dźwięk "G"
- kiedy zaczynam wciągać powietrze tak jak na wszystkich innych kanałach, albo nawet przesadnie spokojnie to wtedy dźwięk jest całkowicie "tępy" i jest to dość wysoki dźwięk "Fis"
- kilka dni temu poradziłem się znajomego, który już kilka lat na harmonijce gra. Mówił, że on nigdy problemów z 2 kanałem nie miał. Umyłem instrument i dałem mu do podmuchania. Stwierdził, że faktycznie gra "tępo". Zalecił przypiłowanie stroika. Póki co nie jestem skory, żeby zastosować się do tej rady.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-05-26, 15:22    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Dla mnie dalej brzmi to jak niedostatek techniki grania. Do tego, jedynkę na wdechu też trochę obniżasz. Spróbuj zatem złapać ten drugi kanał na wdechu i wciągać powietrze tak długo, jak jesteś w stanie. Przy ostatniej sekundzie tego wdechu powinieneś zauważyć, że dźwięk się oczyszcza i podnosi. Gdy już brakuje miejsca w płucach przez chwilę powietrze zasysane jest pod sporo niższym ciśnieniem, czyli akurat takim, jakiego potrzebuje dwójka na wdechu.

Nagrałem na bardzo szybko próbkę dwójki na wdechu. Początkowo gram tak jak Ty (grałem z Twoim plikiem w uszach, żeby dostosować wysokość), by każdy atak potem doprowadzić do pożądanej wysokości. Skoro moja harmonijka (Marine Band Crossover w C) też wydaje takie dźwięki jak Twoja, ale przy odpowiedniej technice gra jak należy, to z Twoim instrumentem wydaje mi się, że jest podobnie. Oto próbka:

http://w466.wrzuta.pl/aud...ve2/2_na_wdechu

Tu z kolei krótka prezentacja tego ćwiczenia, o którym napisałem wyżej:

http://w466.wrzuta.pl/aud..._wdechu_dluuugo

A tu Dan Gage pokazuje, jak to dobrze zagrać:

http://www.youtube.com/watch?v=aQ5ELGrbrgY
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Samowar 

Wiek: 29
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-04-13, 12:47    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Słuchajcie, to nie zawsze jest jednak technika, nie trzeba nią straszyć wszystkich wokół. Miałem ten sam problem, zostałem odesłany do tego tematu - nic mi nie pomagało. Kupiłem nowa harmonijkę i zaskoczyło. Okazuje się, że mój Hohner jest lekko rozstrojony, poza tym nie reaguje na niższych kanałach tak dynamicznie jak Seydel. Trzeba mocniej dmuchnąć, przez co dźwięk przychodzi z minimalnym opóźnieniem, rozstrojony, dziwnie brzmiący i narastający.

Pierwszy na nagraniu Seydel, drugi Hohner. Słychać walkę z drugim i trzecim kanałem.
Seydel Session Steel i Hohner Special 20
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-04-16, 09:21    Odp: [Nota] Tajemnica drugiego kanału

Samowar napisał/a:
Trzeba mocniej dmuchnąć


Nie ma czegoś takiego jak "trzeba mocniej dmuchnąć". To nie trąbka ani saksofon. Jeśli na innej idzie to znaczy, że masz źle ustawione stroiki, co da się poprawić - ja się tym zajmuję.

Ja myślę, że jest sens odsyłać dosłownie wszystkich do tego tematu, dlatego że to jest dobra droga do tego, żeby dojść gdzie leży problem. Ja harmonijki naprawiam oraz sprzedaję, więc mając kontakt z wieloma początkującymi, w 99% przypadków widzę rozwiązanie problemu po podaniu kilku wskazówek dla drugiego kanału a w 1% ktoś do mnie przysyła harmonijkę a ja nagrywam jak perfekcyjnie chodzi bez jakichkolwiek modyfikacji. Trzeba rozumieć jak działają stroiki.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu