Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
OwocowyFruitek

Posty: 1
Skąd: Kędzierzyn
Wysłany: 2013-05-12, 13:09    Uniwersalna harmonijka do 120 zł dla początkującego

Witam. Poszukuję uniwersalnej harmonijki do ok. 120 zł. Myślałem nad modelami Suzuki Harpmaster i Hohner Special 20. Obie mają dobre opinie. Z tonacji to myślałem nad C-najbardziej uniwersalnej. A może jakieś inne modele bądź tonacje ? Albo jakieś tremola czy coś ? Mam jeszcze harmonijkę taką z lidla za 30 zł chyba którą rok temu kupiłem na święta (w 2011 chyba) ale kiepsko strasznie gra, nauczyłem się na niej tylko wlazł kotek na płotek ;p poza tym mam jeszcze parę pytań co do harmonijek.

-Jakie są tonacje ? Czym wyższa w alfabecie literka tym mocniejszy dźwięk ? (dalsza)
-Do czego służą poszczególne modele, te tremola czy coś ? Jakie one mają zastosowania, nadają się dla początkujących
-O co chodzi z oktawami, taktami i strukturami ?
-Skąd mam wiedzieć w którym miejscu dłużej pociągnąć na kanale, w którym trochę ciszej itd ? Tzn. na pianinie każda nuta oznacza długość, natężenie itd każdego dźwięku, na gitarze jest to bicie i tak dalej, a na harmonijce ?
-Może wybrać jakiś inny sensowny model oprócz zwykłej, 10 kanałowej ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2013-05-13, 08:53    Odp: Uniwersalna harmonijka do 120 zł dla początkującego

Harmonijkę musisz wybrać sam, my ewentualnie możemy trochę pomóc, ale danych jest za mało. Odnośnie innych pytań.

Ad. 1. Tonacji jest dwanaście - patrz koło kwintowe. Wszystkie dźwięki chromatyczne (jest ich akurat dwanaście siedem diatonicznych - zwykła gama i pięć dodatkowych chromatycznych). Od każdego dźwięku chromatycznego może zaczynać się gama, czyli gama C-dur zaczyna się od dźwięku C, gama D-dur zaczyna się od dźwięku D itd. W harmonijkach 10-cio kanałowych kolejność podstawowych tonacji jest G A H C D E F. Tonacje low są o oktawę niżej a high o oktawę wyżej.

Ad. 2. Zazwyczaj są wykorzystywane do innego rodzaju muzyki. Tremola np. świetnie sprawdzają się w muzyce folkowej tradycyjnej, a harmonijki chromatyczne w jazzie.

Ad. 3. Teoria muzyki - tu musisz się doszkolić. Oktawa to odległość między dźwiękami równa całości gamy (np w gamie do, re, mi, fa, sol, la, si, do pomiędzy pierwszym do i ostatnim do jest oktawa). Takty dzielą utwór muzyczny na rytmiczne części. Zazwyczaj pierwszy dźwięk na "raz" taktu jest akcentowany.

Ad. 4. Zapewne chodzi Ci o tabulatury. To jest właśnie największa wada tabulatur. Musisz znać linię melodyczną którą tabulatura odzwierciedla i wtedy po prostu słyszysz i wiesz. Odnośnie dynamiki - to już Twoja interpretacja. W nutach czasami są jedynie zaznaczone akcenty i np. ritenuta. To musisz wiedzieć "ze słuchu" i umieć odtworzyć grając na harmonijce.

Ad. 5. To zależy co zamierzasz grać, po co itd. Ty musisz podjąć decyzję.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-05-13, 09:08    Odp: Uniwersalna harmonijka do 120 zł dla początkującego

Obie z wymienionych przez Ciebie harmonijek to przyzwoite instrumenty. Jeszcze nadałby się Bluesmaster Suzuki. Tremola są przeznaczone raczej do melodii ludowych, ze względu na ten efekt wibrującego dźwięku.

Tonacje są następujące, od najniższej do najwyższej: G, Ab, A, Bb, B (h), C, Db, D, Eb, E, F, F#. Jednak firmy takie jak Hohner, Seydel i Suzuki produkują harmonijki w strojach typu low, bądź high. Np. low C ma układ dźwięków taki sam jak zwykłe C, ale o oktawę niżej. Wyższa literka w alfabecie nie oznacza, że dźwięk jest mocniejszy. Każda kolejna literka pokazuje, od jakiej nuty strojona jest harmonijka.

Służą ogólnie do grania :) . Ale harmonijki tremolo, czy oktawowe raczej w muzyce folkowej są używane, choć znam jeden przykład harmonijki tremolo w bluesie wykorzystanej. Nadają się dla początkującego, który szuka takiego dźwięku i chce obracać się w muzyce, w której ten instrument najlepiej się sprawuje.

Oktawa - interwał (odległość między dźwiękami) pomiędzy nutami "o tej samej nazwie", czyli dystans od np. jednego C do wyższego C. Idealny konsonans. Dźwięki odległe o oktawę mają dwa razy większą częstotliwość jeden od drugiego, np. A oktawy razkreślnej ma 440Hz, a A oktawy dwukreślnej 880hz. Takt z kolei to odcinek czasowy w utworze, na który składa się określona ilość uderzeń określonych w metrum utworu. O tych i innych rzeczach warto jeszcze poczytać.

A skąd wiedzieć? Na podstawie tego jak usłyszałeś i zapamiętałeś daną melodię, jak dany dźwięk wypada rytmicznie na tle całości utworu, a kiedy improwizujesz to zależy od Twojego smaku i wyczucia. Poza tym, na harmonijce też można grać z nut, które dają całkiem dokładne wskazówki. Z dynamiką podobnie, na podstawie tego jak wydaje Ci się, że brzmi to w oryginale i tego jak Ty chciałbyś, żeby to brzmiało pod kątem dynamiki.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-05-13, 16:48    Odp: Uniwersalna harmonijka do 120 zł dla początkującego

A ja bym napisał krótko: TAK!

Wszystko jest na forum, nie będziemy robić tematu uniwersalnego :) Pozdrawiam.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu