Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-05-10, 11:27    Co z "czarnym" bluesem harmonijkowym?

Po pierwsze to nie jestem zwolennikiem określeń biały czy czarny blues bo kolor skóry nic nie ma do muzyki.Ale umówmy się, że chodzi o kwestie kulturowe a nie rasowe a faktem jest że blues jest mocno związany z kulturą afroamerykańską. Blues wykonywany przez białych jednak ma troszeczkę inne zabarwienie, dotyka troszkę innej tematyki choć generalnie chodzi tu o to samo.

Jak wszyscy dobrze wiemy, że przez długi czas mistrzami harmonijki byli niemal wyłącznie muzycy z tej kultury się wywodzący. W latach osiemdziesiątych zaczęło to się gwałtownie zmieniać. Może to kwestia całej muzyki bluesowej, że przestała być wyłączną domeną Murzynów. Mnie jednak chodzi o coś innego. Zastanawia mnie dlaczego w ostatnich latach nie pojawił się w zasadzie żaden czarnoskóry harmonijkarz, o którym byłoby głośno w harmonijkowym światku. Może się myle, jeśli tak to mnie poprawcie. Z tego jednak co wiem to do ścisłej czołówki światowych harmonijkarzy z Afroamerykanów to należą chyba tylko Billy Branch i Sugar Blue. A przecież to są już weterani. No chyba, że jest ktoś znakomity ale nieznany i pomijany w ankietach co też biorę pod uwagę.

Ja osobiście myśle, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbytni tradycjonalizm czarnych muzyków, którzy naśladują za bardzo Terrego, Wiiliamsonów , Burnetta, Wellsa czy Cottona. Dlatego trudno im się wybić i przegrywają z z tymi którzy mają nowatorskie podejście do instrumentu jak Jason Ricci.

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-05-10, 12:36    Odp: Co z "czarnym" bluesem harmonijkowym?

karol.z napisał/a:
Ja osobiście myśle, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbytni tradycjonalizm czarnych muzyków, którzy naśladują za bardzo Terrego, Wiiliamsonów , Burnetta, Wellsa czy Cottona. Dlatego trudno im się wybić i przegrywają z z tymi którzy mają nowatorskie podejście do instrumentu jak Jason Ricci.


Jest też sporo dość młodych czarnoskórych wykonawców, np. Harmonica Khan. Jednak upatruję tego, że rzadko pojawiają się czarnoskórzy harmonijkarze w innym fakcie. Chodzi tu o rozwój hip-hopu i innych nowoczesnych gatunków afroamerykańskiej muzyki. Po prostu murzyńska młodzież amerykańska uważa bluesa za coś archaicznego, pochodzącego z czasów ich rodziców i dziadków, a zatem nienowoczesnego i niemodnego. Nie ma ta muzyka dla nich charakteru nowości i czegoś odkrywczego, bo przecież "słuchał tego mój dziadek". Przeciwnie w Europie, gdzie dla młodych białych ludzi blues i gatunki pokrewne były ożywczym powiewem egzotyki i czymś nowym. Dlatego przykładowo u nas mało ludzi interesuje się polskimi tańcami i muzyką ludową. Bo to stare, niemodne i troszkę "obciachowe". Z kolei te późniejsze formy wyrazu muzycznego dają im poczucie przynależności do grupy i uczestnictwa w czymś nowatorskim i ciekawym. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że hip-hop wychodził początkowo z podobnych założeń i tła co blues. Młodzi Afroamerykanie znaleźli swój własny środek ekspresji i w nim się realizują. Bo to łatwiejsze, jest do tego szerszy dostęp, łatwiej osiągnąć sukces medialny i finansowy, bo po prostu to się sprzedaje.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-05-13, 15:53    Odp: Co z "czarnym" bluesem harmonijkowym?

karol.z napisał/a:
Dlatego trudno im się wybić i przegrywają


Króciutko powiem: nikt nie przegrywa. Ja do dzisiaj nie trawię kilku mistrzów, mimo że wymiatają. Kwestia gustu a o tym się nie rozmawia :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu