Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
raskolnikow90 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Wrocław/Poznań
Wysłany: 2013-04-26, 17:08    [Rada] Jak sprawdzić szczelność harmonijki?

Witam.

Z harmonijką nie miałem wcześniej styczności. Od kilku lat gram na instrumentach klawiszowych. Grałem tez jakichś czas na trąbce.

Dzisiaj otrzymałem pierwszy instrument Seydel Blues Session. Jest to nowa harmonijka.

Zadam bardzo trywialne pytanie, na pewno ktoś je wcześniej już zadał ale nie udało mi się niestety tego znaleźć. Mianowicie co to znaczy, że harmonijka jest szczelna? Pytam ponieważ mam wątpliwości odnośnie swojego modelu. Na wdechu wydaje się, że jest w porządku(kanał 2 brzydko brzmi ale z tego co czytałem zła technika gry). Z kolei na wydechu im niższy dźwięk tym więcej słychać powietrza a mniej dźwięku, tak jakby faktycznie powietrze uciekało gdzieś bokiem. Czy to normalne? Jeżeli nie to czy wina leży najprawdopodobniej po stronie instrumentu czy mojej? Wreszcie, co to znaczy, że instrument jest szczelny i jak to sprawdzić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2013-04-26, 20:49    Odp: [Rada] Jak sprawdzić szczelność harmonijki?

Jaka tonacja? Im niższa tym zjawsko to jest wyraźniejsze. Myślę, że to jedynie kwestia techniki gry. Zajdelek to już sprzęt klasy wyższej i nie powinno być w nim jakichś utrudniających grę nieszczelności. Zamiast "dmuchać w harmonijkę" próbuj "oddychać przez harmonijkę", przepona musi pracować, żuchwa nisko. Więcej ntt. w stosownych działach na Forum ;) .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
raskolnikow90 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Wrocław/Poznań
Wysłany: 2013-04-26, 21:25    Odp: [Rada] Jak sprawdzić szczelność harmonijki?

Wydawało mi się, że napisałem. Harmonijka jest w tonacji C. Trochę podmuchałem i jest lepiej. W dalszym ciągu niepokoi mnie dźwięk w drugim kanale na wdechu. Dźwięk jest jakby zablokowany, zatkany. Zdjąłem te metalowe pokrywy i stroik ten wygląda jak wszystkie inne czyli chyba dobrze. Co do błędów technicznych to nie będziemy ich tutaj roztrząsać, są do tego inne tematy. Niemniej ponaglam pytanie. Co to znaczy, że instrument nie stroi, czym to się objawia, jak to sprawdzić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-04-27, 07:33    Odp: [Rada] Jak sprawdzić szczelność harmonijki?

raskolnikow90 napisał/a:
Co to znaczy, że instrument nie stroi, czym to się objawia, jak to sprawdzić?


Oznacza to, że któryś z dźwięków wydobywanych z instrumentu ma inną wysokość, niż powinien. Objawia się to tym, że po prostu dana nuta nie brzmi jak powinna, a wykorzystana w nawet dobrze znanej melodii brzmi zupełnie niepasująco. Im większy rozstrój, tym większe zgrzytanie zębów grajka powoduje. A jak sprawdzić? Skorzystać z tunera, np. internetowego, zagrać dobrze znaną melodię, o której wiemy jak powinna brzmieć, usłyszeć w czasie gry, że nie stroi, zagrać badany dźwięk w oktawie z innym - jeżeli ta oktawa będzie brzmiała jak nie-oktawa, czy dźwięk w melodii będzie ją zaburzał, to raczej mamy rozstrój.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
raskolnikow90 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Wrocław/Poznań
Wysłany: 2013-04-27, 08:46    Odp: [Rada] Jak sprawdzić szczelność harmonijki?

Przepraszam bardzo, ale dopiero teraz po odpowiedzi widzę jaką głupotę napisałem. Oczywiście wiem co to znaczy, że instrument nie stroi. Chodziło mi o szczelność, czyli pytanie z tematu. Kiedy harmonijka jest nieszczelna, czym to się objawia?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-04-27, 09:45    Odp: [Rada] Jak sprawdzić szczelność harmonijki?

Najogólniej mówiąc czuje się, że do uruchomienia stroika powietrze które zasysasz/dmuchasz gdzieś ucieka zamiast uruchamiać stroik. To słychać i to się czuje. Niemniej najlepszym sposobem jest porównać do harmonijki która na pewno jest szczelna. Przydałoby Ci się takie porównanie, bo nie mając tego w pamięci psychomotorycznej cięzko cokolwiek powiedzieć.

Ale jak Seydel Blues Session, który jest nowy i nie pognieciony, to na pewno jest szczelna :) Może jedynie później wymagać lekkiej regulacji żeby pozbyć się ustawienia fabrycznego dla początkujących.

PS: jeśli chodzi o to czy stroi - tu nie można dać się zwieść odchyłom na 14, 12, 15 centów. Harmonijki bluesowe, z wyjątkami oczywiście, są strojone tak, żeby ciut lepiej brzmiały akordy, więc takie odchylenia mogą być. Harmonijka stroi jeśli odchylenia powtarzają się na oktawach.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
raskolnikow90 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Wrocław/Poznań
Wysłany: 2013-04-27, 10:25    Odp: [Rada] Jak sprawdzić szczelność harmonijki?

minigunmen napisał/a:
Najogólniej mówiąc czuje się, że do uruchomienia stroika powietrze które zasysasz/dmuchasz gdzieś ucieka zamiast uruchamiać stroik.


Tak też myślałem. Sprawa wygląda tak: Im wyższy dźwięk tym jest lepiej. Na 10 kanale słychać już niemalże sam dźwięk bez powietrza. Natomiast kanał 1 przy wydechu brzmi pół na pół dźwięk z powietrzem i to nawet przy maksymalnym przyciśnięciu harmonijki do ust. Na wdechu ten kanał brzmi chyba dobrze, odzywa się już przy małej ilości powietrza, słychać czysty dźwięk, powietrze mało co. Natomiast w kanale 2 przy wydechu jest podobnie jak z 1, natomiast przy wdechu jest okropnie. Przy takiej samej intensywności dmuchania przy jakiej odzywa się kanał pierwszy słychać samo powietrze. Przy nasilaniu wdechu pojawia się powoli dźwięk ale jest przytłumiony, jakby coś blokowało stroik albo był on za mało elastyczny.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2013-04-27, 10:37    Odp: [Rada] Jak sprawdzić szczelność harmonijki?

raskolnikow90 napisał/a:
Natomiast w kanale 2 przy wydechu jest podobnie jak z 1, natomiast przy wdechu jest okropnie. Przy takiej samej intensywności dmuchania przy jakiej odzywa się kanał pierwszy słychać samo powietrze. Przy nasilaniu wdechu pojawia się powoli dźwięk ale jest przytłumiony, jakby coś blokowało stroik albo był on za mało elastyczny.


http://forum.harmoszka.com/29.htm

Szukajka się kłania ;) . Graj, graj, graj, potem jeszcze graj i nie przejmuj się instrumentem, bo masz naprawdę porządny.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu