Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
thetrojan331 

Posty: 1
Wysłany: 2013-04-22, 21:31    Harmonijka ustna - cichy dzwięk na wysokich tonach. Pomóżcie.

Witam wszystkich harmonijkarzy ;)
Przychodzę na wasze forum z pewnym problemem.
Dostałem pare dni temu od wujka harmonijkę 10-kan. w tonacji C, którą zakupił w jakimś sklepie w Niemczech za 8 Euro. Na wstępie dodam, że logo firmy na niej nie ma i nie wiem co to do końca jest. Chciałem się nauczyć "grać", więc poszukałem jakichś prostych tabulatur i wziąłem się za "granie". Wszystko by było ok, ale teraz zauważyłem, że przy wysokich tonach (od 6-10) trzeba strasznie dużo dmuchać, żeby wydobyć normalny dzwięk.. :/ Próbowałem ją w środku osuszyć delikatnie ściereczką, ale to nic nie dało. Czasami głośno grałem i boje się, że zniszczyłem stroiki.. Co jeszcze mogę z nią zrobić? Nie chce wydawać pieniędzy na nową. Szkoda mi tej..

Pomóżcie proszę.
pozdrawiam, Jarek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2013-04-23, 07:23    Odp: Harmonijka ustna - cichy dzwięk na wysokich tonach. Pomóżcie.

To co masz to wyrób harmonijkopodobny nie harmonijka, ale wydobywa z siebie dźwięki.
Nabierzesz na niej złych nawyków z których najgorszym jest zbyt silne zadęcie i zassanie.
Zazwyczaj takie harmonijki mają za wysoko ustawione stroiki co właśnie skutkuje bardzo trudnym ich wzbudzeniem. Dodatkowo kanały 6 - 10 mają stroiki węższe i do grania na tych kanałach potrzebna jest trochę inna technika zadęcia i zassania. Prawdopodobnie na niższych kanałach grasz już w miarę normalnie (stroiki ustawiły się lepiej pod Twój atak powietrza), a te mniej używane z zakresu 6 - 10, które są krótsze i sztywniejsze trudniej rozegrać i ułożyć pod swój oddech grając. Jest to oczywiście możliwe poprzez grę, ale wymaga poświęcenia długiego czasu. Można samemu wyregulować szczelinę, ale jeśli nie masz w tym doświadczenia zapewne za pierwszym razem Ci nie wyjdzie.

W tajemnicy Ci powiem, że do tej pory nie miałem harmonijki, której po wyjęciu z opakowania nie musiałem w zakresie szczelin stroików poprawiać. Jeśli uczyć się ustawiania stroików - akurat masz taniznę, której tak naprawdę nie powinno być żal jak coś jej się stanie. Jednak jeśli nie masz "talentu" w rękach do prac precyzyjnych - nie bierz się za to tylko poszukaj gdzieś w okolicy kogoś doświadczonego; na pewno nie odmówi pomocy.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
GaceQ123 


Wiek: 31
Posty: 172
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Węgrzce, k. Krakowa
Wysłany: 2013-04-23, 09:05    Odp: Harmonijka ustna - cichy dzwięk na wysokich tonach. Pomóżcie.

A ja proponuję wysłać zdjęcia tej harmonijki, z uwzględnieniem kanałów, będziemy mogli więcej powiedzieć :) Ale zgodzę się z postem nade mną, że to raczej wyrób harmonijko-podobny, takie w miarę harmonijki to od 70zł w górę niestety... Ale szczerze warto zainwestować :)
_________________
"If you can dream it, you can do it " - Walt Disney
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu