Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-02-09, 14:53    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Maciekdraheim napisał/a:
używając papieru ściernego


A ja potem po Was ratuję okolice kanału, bo są zorane i nieregularne :) Odradzam papier ścierny, stroić lepiej czymkolwiek ściernym w formie stałej i w odpowiedniej gramaturze.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-02-09, 15:04    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Przepraszam Mini, chciałem podać tylko taki zestaw minimum do prostego strojenia i zobaczenia o co w tym chodzi. Samemu dostrajam harpy papierem ściernym, jednak wiem, że Twoja szlifierka jest w tym temacie niezastąpiona.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-02-09, 15:34    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Spoko Maciek, tylko tak mówię. Jeśli chodzi o papier ścierny to warunek jest jeden - że podłożysz pod stroik metalowy szczelinomierz albo cokolwiek, co się nie przeciera, nie papier. Może być blacha stalowa albo mosiężna, grubości 0.05mm lub coś koło tego. Oczywiście nie folia aluminiowa. Trzeba chronić otoczenie stroika, zwłaszcza krawędzie kanału, no i inne stroiki. Papier ścierny jest narzędziem do powierzchni, nie do precyzyjnego, punktowego szlifowania.
Jednak lepiej go odradzać, bo większość ludzi w domu ma dostępne złe gramatury, taki cukier do zdzierania belek drewnianych i na pewno nie podłoży nic dobrego pod stroik. Prawie zawsze po płytce widać że ktoś stroił papierem ściernym. :)

Tzn ja szlifierki używam bardzo rzadko i w zasadzie tylko do stalowych stroików. :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-02-09, 15:36    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Ja stosuję pod stroik nożyk do tapet. Dość cienki i na tyle twardy, że stroik mi do szczelinki nie wpada. A jakie gramatury papieru do domowego strojenia polecasz?
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-02-09, 15:49    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Nożyk do tapet dobra rzecz. A gramatury jak już to najgrubszy 400. Generalnie nie polecam ale jak trzeba to 400 lub większa :)

Zdecydowanie najlepszym narzędziem jest pilnik jubilerski ale takie kosztują, więc
do domowego podstrajania tanio i dobrze służy takie coś:

http://allegro.pl/tarcza-...3015610315.html

Nie przejmować się ortografami w aukcji, sprzedawca dobry i ma porządne rzeczy. Taka tarczka jak się złamie - można dalej szlifować połówką. Gramatura jest w sam raz. 25 sztuk wystarczy na 10 lat naprawiania :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Davidos 


Wiek: 31
Posty: 11
Skąd: 78-400
Wysłany: 2013-02-10, 20:42    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Super, kupie sobie tarczkę za 5 zł, nałożę na śrubokręt i będę kręcił...
Nie wydam przecież kilkuset złoty na szlifierkę do harmonijki, bo do niczego innego mi się nie przyda.
Niestety nie zarabiam jeszcze i nie mogę sobie na to pozwolic, skoro tutaj czytam, że jednak papier ścierny jest beznadziejny do strojenia harmoszki, to w koncu czego ja mam użyć ...
_________________
Tylko tworzenie muzyki nadaje życiu sens.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-02-10, 20:57    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

No tak, przepraszam, bo pisałem jak do Maćka, który jest kumaty.

Jak piszę, że tanio, to tanio, nie jestem głąbem który nie bierze pod uwagę tego że ktoś nie ma takiej szlifierki :) Tych tarczek do strojenia używa się W PALCACH.

Takie tarczki założone na szlifierkę szlifują za mocno, żeby stroić w ten sposób stroiki.
W cenie 5zł tarczek jest 25. Poza tym nie wiem skąd wziąłeś, ze taka szlifierka kosztuje kilkaset złotych.

Ehhh.. dobra, nie mam siły.... ale ludzie są średnio sprytni :)
Niemniej jak wszystko już jasne, to cieszę się jak diabli.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Davidos
Davidos 


Wiek: 31
Posty: 11
Skąd: 78-400
Wysłany: 2013-02-10, 20:59    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Dobra ja rozumiem ze jest ich 25, to wiedziałem, ale to nie miało dla mnie zbyt dużego znaczenia skoro nie mam szlifierki. Ok dzięki wielkie, teraz już rozumiem, że w palcach ; ))
Wujek kiedys kupil szlifierke za 400+zl stąd te moje "wymysly"
_________________
Tylko tworzenie muzyki nadaje życiu sens.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-02-10, 21:15    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Najczęściej w palcach ale jak już mowa o szlifierkach:

http://allegro.pl/firmowa...2988577372.html

19zł + przesyłka. Na pewno masz w domu taki zasilacz do czegoś. 12V okrągły bolec.
Mam oczywiście droższe od tej różne, bo do drewna to jest za słabe ale ta mi służyła bardzo długo i do dzisiaj uważam za dobrą rzecz. Końcówki są standardowe dla systemu dremel, czyli można dokupić do tego dowolne narzędzia pasujące do tych kilku nakładek mocujących, które są w zestawie.

Potem polecam dokupić do tego:
allegro.pl/frez-kulowy-diamentowy-2-do-dremel-i3014765486.html
lub
http://allegro.pl/frez-wa...3010876717.html

I masz zestaw podobny do tego, co Seydel sprzedaje za bardzo dużo euro.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bishop 

Wiek: 45
Posty: 26
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2013-02-10, 21:49    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

proszę państwa a oto mój mega zestaw :) zużyta elektryczna szczoteczka do zębów oraz kamień dentystyczny za 3zł. jak to się mówi w temacie harmonijek jestem lajkonikiem, ale wydaje mi się, że im mniejsza gradacja kamienia tym lepiej, gdyż nie narusza struktury stroika (nie rysuje go). ten kamień jest z diamentem i pięknie ściąga.

http://bishop12.wrzuta.pl...yPYwde/dsc00152

http://bishop12.wrzuta.pl...paAPOY/dsc00153
pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
root 

Posty: 21
Wysłany: 2013-03-09, 21:20    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Linki z pierwszego posta wygasły - poda ktoś te tabele strojenia?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
janusz2940

Posty: 20
Wysłany: 2013-03-28, 23:40    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Posiadam Marne Band Deluxe tonacja C. Od nowości na kanale 8 na wydechu czyli dźwięk E był lekko roztrojony ale nie był tak bardzo od czuwalny. Ostatnio jak grywam zauważyłem, ze ten kanał ni się obniżył bardziej. Teraz Dźwięk jest tak pomiędzy E a Eb i jak się teraz gra dokładnie słychać jak się stroji. W jaki sposób podwyższyć dźwięk i go nastroić? Bo nigdy nie stroiłem i w takich sprawach jestem zielony.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2013-03-29, 08:14    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Do podniesienia dźwięku "wycieniasz" końcówkę stroika. Staraj się za bardzo nie "podrapać", używaj raczej delikatnych pilniczków / papierów ściernych. Moim zdaniem mocne rysy wzdłuż stroika utwardzają końcówkę (ja lubię bardziej brzmienie "elastycznego" stroika) i powodują, że dźwięk dodatkowo jest taki "matowy".

Aby dźwięk obniżyć "wycieniasz" stroik przy mocowaniu do płytki.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bluebee

Posty: 1
Wysłany: 2013-03-30, 13:55    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

A czy konieczne jest to blokowanie stroika przeciwległego (w końcu normalnie gramy i słyszymy dźwięk stroika z niezablokowanym "sąsiadem")?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu