Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-03-05, 17:11    tonacje mnie wykończą, jaka harmonijka do tego utworu?

w jakiej tonacji powinienem mieć harmonijkę, żeby to brzmiało ok :
https://www.youtube.com/watch?v=dz0CplBARzQ ,
kolega mi podaje 3 pierwsze dźwięki, czyli
yes G ter F day F,
wg tabów które mam na ten utwór wypadną one w tych samych kanałach, co gram teraz w harmonijce F, nawet on mówi, że utwór śpiewany jest w F, ale harmonijka w F brzmi jeszcze wyżej niż C, na której gram w filmiku, więc, już nic nie wiem, proszę o szybką odpowiedź
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pan_Jakub 

Wiek: 34
Posty: 93
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Słupsk/Radom
Wysłany: 2013-03-05, 22:35    Odp: tonacje mnie wykończą, jaka harmonijka do tego utworu?

Jeśli Yesterdey zaczniemy grać od dźwięków g f f będzie to tonacja F-dur. Jednakże kolejny takt mamy a h cis d e f. W tonacji F nie mamy diatonicznie dżwięków h i cis - jest to w tym przypadku chromatyka. aby zagrać h trzeba jakiegoś zrobić cosia, żeby na 5 kanale zamiast naturalnego b obniżyć dźwięk do h, oraz na 6 kanale podwyższyć o pół tonu c. Nie pomogę Ci jednak więcej, jak to zrobić bo sam podciągam dźwięki tylko na 2 i 3 kanale. Do gry takiego np. utworu używam harmonijki chromatycznej - bo po co sobie utrudniać życie ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2013-03-06, 21:53    Odp: tonacje mnie wykończą, jaka harmonijka do tego utworu?

Ten utwór w tym przykładzie jest grany na harmonijce C, wykonawca to amator i nie umiejący jeszcze grać ( o podppowiadających, ci, nie wspomnę).
do podkładu, utwór powinno się zagrać w/g mnie tak
(4) 4 4 5 5o(6')(6)(7)7(7)(6)(6)
(6)(6)6(5)5(4)(5)5 5(4)4 5(4)(3")4 5 5
5 5(6)(7)7(7)(6)(7)(6)6(6)5
5 5(6)(7)7(7)(6)(7)(6)6(7)7
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-03-07, 21:25    Odp: tonacje mnie wykończą, jaka harmonijka do tego utworu?

dzięki za wnikliwą ocenę, myślałem, że jestem zawodowcem :-), zmieniłeś kilka dźwięków, wiem, że gram na harmonijce C, ale też dzięki :-), to co rozpisałeś oczywiście dalej nie pasuje do tego podkładu, który leci w tle, pytanie moje brzmiało jaka inna harmonijka, bo przecież C, na której gram, nie pasuje do tego podkładu gitarowego, granego, jak oryginał w piosence
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-03-07, 21:42    Odp: tonacje mnie wykończą, jaka harmonijka do tego utworu?

adamg53 napisał/a:
o podppowiadających, ci, nie wspomnę


No ja bym Pana Jakuba nie obrażał ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pan_Jakub 

Wiek: 34
Posty: 93
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Słupsk/Radom
Wysłany: 2013-03-07, 21:52    Odp: tonacje mnie wykończą, jaka harmonijka do tego utworu?

Żeby zagrać w oryginalnej tonacji ten utwór na harmonijce (chcąc grać z tych tabów - czyli w I pozycji) musisz mieć harmonijkę F. Tak jak Ci mistrz adamg53 poprawił czwarty i piąty dźwięk piosenki musisz zmienić z 5 -b na 5o - h i (6) -c na (6') - cis.

Wydaje mie się, że jeśli nawet zmienisz harmonijkę nadal ne będzie Ci to pasowało z tym nagraniem, bo... na tym nagraniu gitara jest po prostu rozstrojona! Poszukaj innego podkładu.

[ Dodano: 2013-03-07, 21:56 ]
minigunmen napisał/a:
adamg53 napisał/a:
o podppowiadających, ci, nie wspomnę


No ja bym Pana Jakuba nie obrażał ;)


spoko ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-03-08, 07:06    Odp: tonacje mnie wykończą, jaka harmonijka do tego utworu?

super, z 5o i 6' to jeszcze nie mój poziom,

zwykła F, czy nie za wysoko ona brzmi, czy może F low?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pan_Jakub 

Wiek: 34
Posty: 93
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Słupsk/Radom
Wysłany: 2013-03-08, 12:11    Odp: tonacje mnie wykończą, jaka harmonijka do tego utworu?

arkons napisał/a:
super, z 5o i 6' to jeszcze nie mój poziom,
no i weź pod uwagę, że na te zabiegi (overbloww) to trzeba mieć już naprawdę dobry instrument. Z Silverstarem to się za to nie zabieraj.

Odnośnie tonacji - F czy Flow. To już kwestia gustu. Ja bym to zagrał na F.


P.S. Gitarzysta może też przetransponować akordy i zagrać to w C.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-03-08, 13:54    Odp: tonacje mnie wykończą, jaka harmonijka do tego utworu?

sprzęt mam, ale na razie w C i A, umiejętności nabywam :-)

[ Dodano: 2013-03-08, 14:02 ]
A Pan Jakub ma F? Chodzi mi o to żeby ktoś nagrał taki chociażby Yesterday w F, a najlepiej w F i low F? Czy jest taka możliwość, bo nie wiem, jak brzmią te 2 tonacje?

[ Dodano: 2013-03-11, 20:17 ]
halo...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu