Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2013-02-09, 22:55    Odp: [Technika] Podciągi

Niestety nie - zmieniasz jedynie brzmienie dźwięku, nie jego wysokość, a tak poza tym robisz to źle - podciągów ucz się na pojedynczym kanale, nie na akordach.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MK 


Wiek: 34
Posty: 28
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2013-02-11, 22:21    Odp: [Technika] Podciągi

Czy wyszło mi coś w tym stylu? Głównie pierwsza próba wydaje się najbardziej udana, ale nie wiem, czy to już podciąg, czy jeszcze nie to.
https://soundcloud.com/user886562640/bend
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2013-02-11, 22:27    Odp: [Technika] Podciągi

Coś jakby zaczątki podciągu, ale wydaje mi się, że próbujesz go robić zbyt siłowo - mniej wciąganego powietrza, więcej pracy nad ułożeniem języka. Ale jesteś na dobrej drodze.
Pozdro! :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Szolga 

Wiek: 38
Posty: 13
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-02-25, 10:22    Odp: [Technika] Podciągi

Dobra to czas na moje próbki
https://soundcloud.com/ble85/sets/podci-gi

Jak porównuję z wirtualną harmonijką na harmapoint to wydaje mi się 3 kanał za płytko u mnie brzmi (tam jest niżej na podciągach), ale może to kwestia harmonijki. U mnie jak widać w profilu Suzuki Harpmaster C
_________________
Pasja i ciężka praca mogą zastąpić wrodzony talent
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2013-02-26, 10:11    Odp: [Technika] Podciągi

(2) - brak podciągu.
(3) - w dwóch momentach zaczątek podciągu, ale jednak go brak. Coś jakby prawie dobre blue note.
(4) - brak podciągu - jedynie zmiana brzmienia.
(6) - podciąg jest, tylko ćwiczyć go utrzymywanie i brzmienie.
8 - j/w i do tego słychać pisk - zbyt siłowo.

Jesteś na dobrej drodze - wystarczy więcej je ćwiczyć i w końcu sam załapiesz "jak to się je". Ćwicząc podciągi pamiętaj o jednym: im grasz mocniej, tym mniej ruchu języka potrzeba do zrobienia podciągu.

Pozdrawiam. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bluesowe granie 

Posty: 4
Wysłany: 2013-02-27, 03:02    Odp: [Technika] Podciągi

..bardzo fajnym cwiczeniem na wykonywanie i kontrolowanie podciagow jest zagranie calej gamy skali C-dur od kanalu 1go..wtedy slychac kiedy schodzimy z podciagiem dokladnie o caly jeden ton..czyli..

1 (1) 2 (2)" (2) (3)" (3) 4

do re mi fa sol la si do

4 (3) (3)" (2) (2)" 2 (1) 1

do si la sol fa mi re do

..gdzie..

1 - pierwszy kanal na wydechu
(1) - pierwszy kanal na wdechu
" - obnizenie dzwieku (podciag) o caly jeden ton
_________________
11.02.2013 - mój pierwszy wdech i wydech
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Thomsky

Posty: 18
Wysłany: 2013-03-02, 14:37    Odp: [Technika] Podciągi

przeczytałem praktycznie cały wątek w tym temacie i dalej próbuje prawidłowo obniżyć dźwięk .moim pomocnikiem jest tuner on line super sprawa .Dzięki Maciek
ćwiczę już parę dni i raz udało mi się ładnie zrobić podciąg D przeszło na C # :) no właśnie ale tylko raz .niestety nie mogę wrócić do tego jak to zrobiłem .
Nie będę pytał ponownie jak robić podciągi bo temat już długo wałkowany zapytam więc czy robiąc jak poniżej napisze idę w dobrym kierunku.tak w skrócie :
obejmuję szczelnie kanał 4 ustami wciągam powietrze minimalnie mocniej kontrolowanym wdechem niż normalne granie , no i tutaj zaczyna się zabawa ruchy języka dotykam zębów potem stopniowo do tyłu różne kombinację typu dotykam podniebienia tył przód ,odchylanie głowy do tyłu ,ruchy żuchwą .praca przeponą,zatykanie nosa nawet :D

wolę zapytać tutaj niż przez nieudolne próby zajechać stroik na 4
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
root 

Posty: 21
Wysłany: 2013-03-02, 17:43    Odp: [Technika] Podciągi

Jakbyś wymawiał literę "Q" na wdechu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gołąb888 

Wiek: 29
Posty: 6
Wysłany: 2013-04-17, 20:05    Odp: [Technika] Podciągi

Pytanko. Na kanale 7 robi się bending na przyssaniu czy zadęciu?
:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-04-17, 20:41    Odp: [Technika] Podciągi

Technicznie robi się na zadęciu, jednak różnica między stroikiem na wdechu i na wydechu jest tak niewielka, że obniżysz o maksymalnie ćwierć tonu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
keswuw09 

Posty: 5
Wysłany: 2013-06-08, 00:40    Odp: [Technika] Podciągi

...
Ostatnio zmieniony przez keswuw09 2014-09-27, 12:12, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
blackjack508 

Posty: 4
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-09-14, 19:27    Odp: [Technika] Podciągi

A czy jest taka mozliwosc ze nowa harmonijka suzuki bluesmaster moze byc zepsuta? Juz wyjasniam o co chodzi : otoz przy podciaganiu na 1 kanale wszystko jest ok, ale jak chce na wyzszym to tak jakby nizszy dzwiek wskakuje tylko na chwile, doslownie ulamek sekundy a zaraz pozniej na standardowa wysokosc. O co chodzi... Moze jeszcze nie wyrobilem techniki ale jest to doprawdy bardzo dziwna sytuacja. Jak ktos moglby mi to wyjasnic bylbym wdzieczny. :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-09-15, 18:42    Odp: [Technika] Podciągi

Nagraj, prześlij, posłuchamy. Ja jestem za niedostatkiem techniki, ale mogę się mylić.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2013-09-15, 21:38    Odp: [Technika] Podciągi

Pamiętaj, aby mieć zamknięty nos jak przy pływaniu. Inaczej podciągu nie zrobisz. :)

KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
blackjack508 

Posty: 4
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-09-16, 14:51    Odp: [Technika] Podciągi

Heh, jednak byl problem z technika. Lapcie moja probke z tych podciagow i prosze o surowa ocene :D . Aha jeszcze jedno : jak bendujecie? Ja zaczalem ukladac usta jak do gwizdu tylko ze zamiast wydmuchiwac wciagam powietrze. Wczesniej gralem ukladajac jezyk w litere U. Teraz tak jakby jest problem z precyzja no i szybko zaczynaja bolec usta(jak to brzmi :D ). Ok, z gory dzieki za ocene.
https://soundcloud.com/blackjack508/probka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2013-09-16, 15:54    Odp: [Technika] Podciągi

Nawet ci wychodzą podciągi. Technika już wiele razy opisywana: środek języka do podniebienia a koniec na dół. Im wyższy kanał tym środek języka jest bardziej z przodu. Oczywiście są kanały na których grasz do 3 dźwięków na podciągu - trzeba trenować ustawienie języka.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
blackjack508 

Posty: 4
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-09-16, 16:11    Odp: [Technika] Podciągi

Dzieki! Chodzi mi bardziej o ulozenie ust : robic dziubka czy osadzac harmonijke glebiej, blizej zebow? Bo jak gralem metoda druga to przy cofaniu jezyka odzywaly sie sasiedne kanaly.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2013-09-16, 16:44    Odp: [Technika] Podciągi

Harmonijka powinna być dość głęboko w ustach - pomaga to w lepszym brzmieniu. Sąsiednie kanały - popróbujesz trochę i po miesiącu nie będzie to problemem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
włóczykij06 


Wiek: 28
Posty: 9
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-09-21, 10:09    Odp: [Technika] Podciągi

Dobrry. Mam tu taki schemacik do podciągów: http://harmonijka.harmopo...lna-harmonijka/
I widzę że podciągi na 2,3 kanale robi się o pół tonu i o ton / w trzecim nawet o półtory tonu - o pół tonu nawet coś wychodzi, ale nie wiem za bardzo jak zrobić o ton albo półtory tonu .?

Z podciągami na zadęciu 8,9,10 to jak próbuję robić to aż dziwnie bo skrzeczy a czasem nie wydobywa dźwięku - i nie wiem czy to moja wina (oby!) czy harmonijki którą zresztą mam od ubiegłego wtorku Golden Hohner Melody C (przypuszczenie stąd że kanał 2 chyba od początku był uszkodzony a harmonijka zapewniali że 100% nowa - podłubałem papierkiem w kanale i raczej jest już ok). To na kanałach 8- 10 ( a przy 10 kanale jak zrobić półtonu albo ton) też te iju ijuuuu tylko przy zadęciu - i powinien wyjść podciąg ?
_________________
W świecie gdzie 1% ludzi posiada 50% bogactwa planety,
w świecie gdzie 34 tysięcy dzieci umiera każdego dnia z biedy i uleczalnych chorób
i gdzie 50% światowej populacji żyje za mniej niż 2 dolary dziennie
nasuwa się jedna myśl coś tu jest nie tak...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2013-09-21, 14:22    Odp: [Technika] Podciągi

Nad podciągami na wyższych kanałach trzeba trochę popracować. Na razie skoncentruj się na wdechu: dziurki 1-4 i 6. Skoncentruj się głównie na ustawieniu języka. Ogólna zasada polega na odciąganiu końca języka do tyłu z jednoczesnym uniesieniem "środka" do góry. Im dalsza dziurka tym mniejszą część tego końca języka się używa - to też stosuje się do kanałów 8-10.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
włóczykij06
włóczykij06 


Wiek: 28
Posty: 9
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-09-21, 17:15    Odp: [Technika] Podciągi

no dzięki kolego za cenną radę z ustawianiem języka :) , - tylko jeszcze jak w drugim kanale trafić w podciąg o ton a w trzecim kanale nawet o półtora tonu .. hym
_________________
W świecie gdzie 1% ludzi posiada 50% bogactwa planety,
w świecie gdzie 34 tysięcy dzieci umiera każdego dnia z biedy i uleczalnych chorób
i gdzie 50% światowej populacji żyje za mniej niż 2 dolary dziennie
nasuwa się jedna myśl coś tu jest nie tak...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-09-21, 20:43    Odp: [Technika] Podciągi

Im bardziej wyraźny i dalej idący ruch, tym mocniejsze obniżenie. A czy trafiasz w dźwięk? Tu pomoże tuner, lub podawanie sobie dźwięku innym instrumentem.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sabazios 

Posty: 7
Wysłany: 2014-11-02, 21:59    Odp: [Technika] Podciągi

moim zdaniem nie ma sensu robienia nowego tematu, bo mam pytanie odnośnie bendingu. od pewnego czasu, gdy już "wlazł kotek na płotek" lub "jeszcze po kroplece" (ale to się pewnie przyda nie raz) nie sprawia mi frajdy postanowiłem liznąć trochę więcej. i zacząłem przglądanie for, stron, poradników itd.. dowiedziałem się, że np bending jest potrzebny do grania bluesa (co mnie w sumie bardzo rajcuje), póki co chce wycisnąc jak najwięcej z internetu i na żadne lekcje nie mam zamiaru chodzić, ew. jakieś warsztaty. i mam pytanko - czy to, co ja gram ( https://www.youtube.com/watch?v=wJOMg9Qr8gk ) jest chociaż trochę podobne do bendingu? ma to jaki kolwiek z tym związek? nie wiem czy robię to dobrze. jest to pierwszy riff z tej strony - http://harmonijka.harmopoint.com/podciagi/ . gdy już podciągam obniżam szczękę i może trochę cofam się językiem. ta moja harmonijka w ogóle nie brzmi jak na tym nagraniu na tej stronie. hohner bluesband tonacja C. nie wiem czy jest już tak zużyta i do rzici czy ja źle dmucham czy po prostu taka jest. jeżeli złapie bakcyla na coś więcej to i coś więcej kupię.

pozdrawiam

ps: jeżeli wasz kot, po odsłuchaniu mojego nagrania dostał biegunki, wasze uszy zaczęły krwawić, a harmonijki same schowały się to futerałów - przepraszam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2014-11-02, 22:12    Odp: [Technika] Podciągi

Nie, to nie jest bending. Grasz akord C dur, czyli wypuszczasz powietrze przez pierwsze 3-4 kanały (dmuchasz) i zmieniasz ustawienie języka modulując nieco brzmienie. Na kanałach 1-6 bending robi się na wdechu, dopiero od 7-10 na wydechu. I na początku naprawdę dużo łatwiej jest to zagrać wydając dźwięk przez jeden kanał. Na więcej po prostu nie wystarczy Ci powietrza i ciśnienia. Czyli najpierw gramy jeden kanał, na wdechu, np. 4, a potem próbujemy obniżać zgodnie ze wskazówkami na ostatnich 21 stronach.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sabazios 

Posty: 7
Wysłany: 2014-11-02, 22:18    Odp: [Technika] Podciągi

cholernie trudne się to wszystko wydaję. no nic, będę ćwiczył i za jakiś czas znowu wam podeślę próbkę, bo chyba tak można, co nie? :P

edit: ehhh, teraz załapłem, że ja powinienem robić wdech, a nie wydech (na tym nagraniu)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sternik 

Wiek: 43
Posty: 156
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-11-03, 08:12    Odp: [Technika] Podciągi

Nie miałem hohner "blues banda" w ręku i nie grałem na niej ale patrząc po cenie i co za tym idzie jakości to czy w ogóle na tej harmonijce można fizycznie obniżyć dźwięk? Pytanie do #Maciekdraheim bo nie zakwestionowałeś tej możliwości.

Poz.
_________________
Marcin G.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2014-11-03, 10:15    Odp: [Technika] Podciągi

Można. Nie łatwo, ale można. Co więcej, zdarza się, że wyjdzie i overblow, choć brzydki, piskliwy i zmieniający się po chwili w ten metaliczny dźwięk towarzyszący zatkaniu stroika.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sabazios 

Posty: 7
Wysłany: 2014-11-03, 18:26    Odp: [Technika] Podciągi

Maćku, proponujesz może zmianę harmonijki? na coś lepsiejszego? czy i nauka pójdzie wtedy latwiej? bo jeżeli piszesz, że zrobienie podciągu na takiej harmonijce to na nowszej pójdzie lepiej i łatwiej?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2014-11-04, 10:42    Odp: [Technika] Podciągi

Jeżeli zamierzasz grać na poważnie, to w końcu i tak kupisz nowe harmonijki, dużo harmonijek. Blues Band to kiepski instrument, miałem jakiś czas temu okazję znowu się o tym przekonać. Bending trudno wykonać, trudno kontrolować. Zauważysz dużą różnicę po przesiadce na taką, np. Special 20.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Nerwus 

Posty: 10
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: 2018-11-30, 17:32    Odp: [Technika] Podciągi

Koledzy harmonijkarze. Gram od jakiegos miesiaca, do tej pory wygrywalem proste melodie, doswiadczeni nazywaja to jak dobrze zrozumialem pierwsza pozycja. Miedzy innymi Wind of Change, Harry Potter theme, Love Me Do Beatlesow. Od kilku dni probuje obnizac dzwieki, chcialbym powiedziec ze idzie mi slabo, ale mi nie wychodzi w ogole, nie potrafie w zaden sposob zmienic dzwieku mojego instrumentu... Przekopalem forum i inne strony internetowe w tematyce harmonijek za podpowiedziami kombinuje z tym jezykiem jak tylko moge i nic. Czy ktos moglby wytlumaczyc ze tak powiem brzydko jak debilowi co i jak z tym calym bendingiem? W jakiej pozycji mam trzymac ten jezor czy nim poruszac podczas wydawania dzwieku, jakie znaczenie w tym wszystkim ma gardlo, czy moze harmonijke ustawic pod jakims kontem? Bo podpowiedzi ktore znajduje tak na prawde jednoznaczne nie sa. Utknalem w marwym punkcie i nie wiem co dalej z tym fantem poczynic. Bardzo prosze o pomoc!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu