Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-19, 18:00    Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Witam,
ostatnio poczytałem nieco o najlepszych do harmonijki głośnikach.
Biorąc pod uwagę że brzmienie pieca to co najmniej 30% sprawa głośnika to warto im poświecić trochę uwagi.

Wiadomo że 10-cio calowe głośniki brzmią najlepiej, ale czy tylko 10"?
Otóż nie :)
Oprócz legendarnych Jensenów P10R znalazłem bardzo dobrze i ciepło brzmiące Eminence Lil Buddy - podobno brzmią rewelacyjnie i mają wysoką efektywność.

Jeśli chodzi o 12" to podobno Eminence Cannabis Rex jest najlepszą "dwunastką", niektórzy twierdzą że lepszą od Weberów. Super brzmienie i bardzo wysoka efektywność (ok. 102dB!!!).

Głośniki Eminence są montowane w piecach harmonijkowych Mission:
http://www.youtube.com/watch?v=9gVgIMeUb84

http://www.missionharpamps.com/fr_home.cfm

Zatem jeśli w Blues Juniorze wymienimy głośnik na bardziej efektywny i przyjazny harmonijce, możemy być miło zaskoczeni zmianą głośności, brzmienia i redukcji sprzęgania.

Czasami głośnik może nas pozytywnie zaskoczyć, np Celestion które nie są zbyt cenione wśród harmonijkarzy brzmi tak:
http://www.harpamps.de/stories/laney_cub10.html

Ciekawa sprawa z łączeniem różnych głośników aby uzyskać szersze pasmo.
Polecam stronę:
http://www.harpamps.de/stories/superreverb.html

Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe informacje czy pytania to piszcie śmiało :)
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Maciekdraheim
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-02-19, 19:21    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Grałem kiedyś w sali prób na wzmacniaczu FendMess (50watt) zrobionym przez MG z Gdyni - spięty był z kolumną 2x12" na celestion Vintage 30 - niesamowicie to brzmiało, duuużo dołu i mocno przebijał się w miksie :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2013-02-19, 20:47    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Wszyscy liczą teraz głośność w watach, a mało kto wie, że wzmacniacz 1w z głośnikiem o efektywności 100dB zagra tak samo głośno jak 100w z 80dB ;) . A na rynku można dostać i 80dB i 100dB. Pewne wnioski nasuwają się same :P .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-02-19, 22:04    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Ja zauważyłem jakiś czas temu dziwną rzecz. Miałem okazję przetestować swój piecyk Epiphone na głośniku innym niż wbudowany w combo, a mianowicie na dedykowanej paczce Epiphone'a, przeznaczonego do współpracy z tym samym modelem, ale w wersji head. Myślałem, że jeżeli podepnę zamiast 8" maleństwa większy, 12" głośnik to brzmienie się poprawi. O dziwo stało się odwrotnie! Basu może było ciut więcej, ale wszystko stało sie takie suche i bez charakteru. Oba głośniki to produkty firmy Eminence, model Lady Luck, ale w dwóch rozmiarach.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-02-20, 08:01    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Pewnie lady luck 10" im wyszedł lepiej :) Ale to raczej budżetowa wersja więc nie ma sie co spodziewać cudów :)

Pulatom - teraz to chyba ciężko kupić głośnik gitarowy poniżej 97 dB efektywności, mylę się ? Większość celestionów i eminence ma 97-102dB
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2013-02-20, 14:04    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Ano, lepsze wyroby (bo celestiony i eminence to już jakaś klasa) mają zawsze ponad 90. A kupić pewnie że można o małej efektywności, ale raczej nie gitarowe, tylko takie no name dla ludzi podniecających się dźwiękami *BUM BUM BUM* i branymi z kosmosu ilościami watów ;) .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-21, 11:54    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Nie jestem specem od głośników i elektroniki ale warto wyjaśnić kilka parametrów wpływający na słyszalny efekt. Będę się tu posługiwał terminologią jak najbardziej uproszczoną.

efektywność SPL (mierzona w decyBellach db): przy tej samej mocy głośniki o odmiennej efektywności będą brzmiały głośniej lub ciszej

moc (mierzona w Wattach): to raczej informacja jaka maksymalna ilość mocy może być dostarczona do głośnika. Im większa moc tym głośniej może zagrać głośnik.
Dla harmonijkowego pieca wskazane jest aby moc głośnika tylko nieznacznie przekraczała moc pieca, wtedy głośnik może przesterowac się (ang. break) i wtedy zaczyna dobrze brzmiec. Dlatego jeśli mamy piec o mocy 15W i dołożymy do niego głośnik 100W, ro ten "duet" zwyczajnie nie zabrzmi z harmonijką.

wielkośc głośnika (mierzona w calach. 1 cal=2,51cm) Nie jest prawdą że im większy głośnik tym gra głośniej i ma więcej basu. Większy głośnik porusza większą ilośc powietrza więc akustyczny efekt jest taki że na scenie taki głośnik ma większy kąt słyszalności, ale nie gra głośniej.

Charakterystyka
(wykres Hz : dB) To schematyczny opis na osi jakie częstotliwości generuje głośnik i jakie mają one natężenie. To głównie decyduje o brzmieniu głośnika

ilośc głośników: im więcej głośników tym większa powierzchnia poruszająca powietrze. Powierzchnie głośników sumują się, dlatego głośniej zagra 2x10" niż 1x12"
Małe głośniki łatwiej się przesterowują a większe brzmią bardziej czysto. Dlatego w konstrukcjach o dużej mocy stosuje się np 4x10 lub 6x8 itd.

Jest wiele czynników które decydują o charakterze głośnika, ja przedstawiłem jedynie te najważniejsze, przydatne dla harmonijkarza.
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
#Maciekdraheim, #Medium
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2013-02-21, 16:42    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Bart Łęczycki napisał/a:
1 cal=2,51cm


Bart, nie mogłem sobie darować :D

1cal = 2,54 cm ;)


Pozdrawiam, oczywiście no offene! : )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-21, 18:03    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

racja, "moja mea culpa" :D
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2013-07-30, 20:14    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Z racji, że obserwuję posty Forumowiczów w tym temacie, a także szukałem dobrego głośnika 12'' do swojego piecyka mogę powiedzieć, że mam swoje typy.Oprócz tych co widziałem u adamg53 w zamontowane w piecykach, (dla mnie nie okazały się być zbyt drogie), miałem nadzwyczajną okazję, ponieważ otrzymałem kolumnę do rozbiórki w ramach pewnej przysługi. Miałem też możliwość sprawdzić wcześniej podłączając całość do w.w. piecyka 17 W (mam wyjście przełączalne na 4 i 8 Ohm).
Paczka jest to wyrób z lat 80 tych 4 Ohm/120 VA. Niemiecka robota z Klingenthal brzmi rewelacyjnie :) zarówno z lampą jak i tranzystorem :) Aż szkoda rozbebeszać taką mocną kolumnę. Głośniki są zbudowane tradycyjnie na solidnym magnesie, (nie neodymy), - jakby powiedział gł. organizator festiwalu Ryśka R. pan Antosiewicz "(głośniki prawdziwe, nie neodymowe) .Tu link do strony: http://www.festiwalryska.pl/festiwal,159.html
Zamieszczam dla poglądu zdjęcia.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zoltan 


Wiek: 74
Posty: 14
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-04-07, 13:28    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

To trzba będzie dla samego eksperymentu złożyć w paczce dwie "ósemki" Celestiona (mimo, iż nie zalecane - za to łatwo przesterowujące się i pięknie brzmiące, ca 35W każdy) - budżetowe, a jakże! I posłuchać, powinno to jakoś zagadać.
_________________
Nigdy nie spieraj się z głupcem - obserwator może nie dostrzec różnicy!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-02-26, 15:04    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Hej, wybaczcie, że odkopuję dinozaura (mam nadzieję, że nikt nie przyzna mi złotej łopatki),
ale ostatnio zainteresował mnie temat głośników. Do rzeczy. Od niedawna jestem posiadaczem Dynacorda Amigo (świetny piec, jednak stary i wymaga renowacji). Nie długo jedzie na wymianę kondensatorów, lamp i całej reszty. Zastanawiam się też nad wymianą głośników. Aktualnie siedzą w nim 8'' i 12'' (taka fanaberia, ktoś jedną z 8'' wymienił na 12'', ale z tego co widzę z tej samej starej niemieckiej serii co oryginał). Z tego co wiem, głośniki w starych dynacordach nie były najmocniejszym punktem, choć ten wzmacniacz gra zacnie. Niestety trochę już popiarduje z racji wieku. Dodam, że wzmak ma tylko 8 W, więc wszystkie 100W wynalazki odpadają.
Moje pytanie, co polecacie. Myślę nad jakimś ciekawym połączeniem, może być niekonwencjonalnie. Budżet nie gra roli (nie będę przecież oszczędzał na brzmieniu). Dodam, że wolałbym uniknąć Eminenca Cannabian Rexa (mam takiego w bassmanie i nie chcę drugiego). Jeśli chodzi o konfigurację, to nie upieram się przy 8'' i 12'', może być 2x 8'', albo 8'' i 10''. Może nawet 2 x 10'' bym wcisnął. Może nawet dorobię paczkę, a to przerobię na head'a, choć trochę szkoda, bo to zabytek prawie (1968).

Czekam na propozycję. Wszystkie zostaną nagrodzone (możliwością ogrania mojego wzmacniacza, jak tylko nadarzy się okazja). Może nawet jakiś teścik nagram i wrzucę na youtube.

Pozdrawiam z przesterem;)
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-02-27, 15:52    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Zamieszkaly napisał/a:
Dodam, że wolałbym uniknąć Eminenca Cannabian Rexa (mam takiego w bassmanie i nie chcę drugiego).

I tu mnie zaskoczyłeś, bo te głośniki brzmią bardzo dobrze. :? , a z innym piecykiem mogą zabrzmieć całkiem różnie.

Czasami zdarzają się aukcje , gdzie można kupić piecyk (jakiegoś starego hebla), ale z dobrymi głośnikami np. od Regenta.
Nie są ci one może za bardzo lekkie, ale za to nie do zajechania. (mój post j.w.) Sprzedałem takie 4 szt. adamg i ponoć się dobrze sprawdziły.

p.s. wrzuć fotę tego cuda?
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-02-27, 18:26    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Miałem taki głośnik w jednej kopii Tweeda deluxa, którą sprzedałem. Nie chcę Cannabis Rexa, bo jest cholernie głośny. Choć może przekręce go eksperymentalnie z bassmana i zobaczę jak gada w dynacordzie.
Ten wzmacniacz to ten model, tylko z wsadzoną 12'' w miejsce jednej z 8''.
https://www.youtube.com/watch?v=h4Nie5H3vM8
Brzmi podobnie.
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2015-03-02, 11:04    Odp: Głośniki - gwarancja dobrego brzmienia!

Potwierdzam, cannabis rex ma zaletę i wadę - głośny jest okrutnie ze względu na swoje 102dB :)

Z drugiej strony 25 wattowy champion na nim nie potrzebuje nagłośnienia :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu