Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Dolny 

Wiek: 29
Posty: 2
Wysłany: 2013-01-18, 23:24    [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Witam,

Dzisiaj doszła do mnie harmonijka Hohner Blues Band. Mam z niąjednak mały poblem, o ile z kanałami od 1-5 i 8-10 jest wszystko w porządku i wystarczy dmuchać lekko zeby wydobyc dźwięk to na kanałach 6 i 7 trzeba dmuchać naprawdę mega mocno (na wdechu) żeby wydobyć z niej jakikolwiek dźwięk, a do tego dźwieki sa bardzo nieczyste.
Dodam, że harmonijka jest nowa a wcześniej grałem na jakiejś bazarkowej i mniej więcej się obeznałem z tematem. Już od 15 min próbuję wydobyć czyste dźwieki z tych kanałów. Co może być tego przyczyną?

Czy może tak musi być ? :x
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-01-19, 00:29    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Dolny napisał/a:
Co może być tego przyczyną?


Odpowiedź masz w pierwszym zdaniu. Bluesband. Harmonijka za 20zł to nie instrument muzyczny tylko zabawka. Tyle w tym temacie. Przykro mi to mówić ale taka jest prawda :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Dolny 

Wiek: 29
Posty: 2
Wysłany: 2013-01-19, 01:14    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

No wiadomo, że cudów się nie spodziewałem, generalnie wyczytałem tutaj, że polecają ją dla początkujących..
No nic, jakoś może sobie poradzę żeby na niej grać
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
fantasmagoryczn 

Posty: 20
Wysłany: 2013-02-01, 22:12    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Witam, chciałbym odnowić temat. Kilka dni temu kupiłem w sklepie muzycznym harmonijkę Hohner Golden Melody. Dodam, że długo sie zbierałem z kupnem harmonijki, nie będąc pewny czy spełnie sie w tym instrumencie, dlatego wybór modelu był dla mne istotny. Hmm niepokoi mnie jedna rzecz. Wszystkie kanały grają świetnie, oprócz kanału 1 na wdechu. Trzeba mocniej wciągnąć powietrze, by wyszdł czysty dźwięk, inaczej wciagam powietrze bez dźwięku, albo dźwiek jest jakiś zniekształcony, stłumiony. Czy to normalne? Pytam, bo mam jeszcze kilka dni gwarancji i jeśli to wada, to chcialbym to zreklamować, pozdrawiam :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-02-01, 22:31    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

To kwestia techniki, wyczucia zadęcia, nie wada harmonijki. Trzeba to wyćwiczyć ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
fantasmagoryczn 

Posty: 20
Wysłany: 2013-02-02, 09:34    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Sęk w tym, że to jest na wdechu, nie na zadęciu. (Chyba, że w harmonijce wdech i wydech harmonijkarze nazywają zadęciem, jestem jeszcze zielony :) ). W każdym razie na kolejnych kanałach jest dobrze, a na pierwszym tak jakby reaguje z opóźnieniem, albo jest zniekształcony dźwięk, gdy wciągam powietrze słabiej. Na pozostałych kanałach, gdy wciągam powietrze słabiej jest ok. Dlatego to mnie zaniepokoiło.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-02-02, 10:55    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Zadęcie to wydobywanie dźwięku generalnie, bo to instrument dęty :) No tak niestety jest na początku, trzeba ćwiczyć aż będzie czysto. Każdy instrument dęty wymaga przyzwyczajenia do odpowiedniego układu.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
fantasmagoryczn 

Posty: 20
Wysłany: 2013-02-02, 14:15    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Rozumiem :) to dobrze, bo się zmartwiłem, że bedę musiał jeździć z nią i bedzie zamieszanie bla bla bla :D a teraz z czystym sumieniem mogę zabrać sie do ćwiczeń! dziekuje bardzo! pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jakub Głąb 


Posty: 8
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2013-04-13, 14:48    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Ja używam głównie Special 20 i miałem kiedyś taką sytuację, że ledwo wyszedłem ze sklepu muzycznego i dmuchnąłem w harmonijkę to się okazało, że któryś stroik był nieprecyzyjnie "nabity" (klinował się). Wróciłem się do sklepu i powiedziałem, że ta harmonijka nie działa tak jak powinna. Usłyszałem, że prawdziwi hamonijkarze to sobie stroją sami;) Odpowiedziałem, że nie jestem prawdziwym harmonijkarzem, tylko takim na niby ;)

Ogólnie mówiąc facet nie był zadowolony, ale w końcu anulował transakcję (na moje nieszczęście płaciłem kartą).

Konkluzja:
-czasem (rzadko) harmonijki są zepsute już od nowości.
-MOŻNA JE REKLAMOWAĆ JAK KAŻDY INNY SPRZĘT!

fantasmagoryczn działa Ci jeszcze ta harmonijka?
_________________
http://www.myspace.com/jakubglab
http://comintotownband.wix.com/comintotown
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wagabunda 

Posty: 1
Wysłany: 2015-03-18, 18:22    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

No a ja mam swój pierwszy problem z harmonijką, dokładnie z kanałem 2.

Wczoraj miałam wrażenie, że się zapchało czymś w środku, bo przy wciąganiu powietrza był słaby dźwięk... No ale wyczytałam że to może być wina techniki, więc trenowałam dalej.

A dzisiaj z kolei przy wydmuchu powietrza nie słychać żadnego dźwięku! Teraz już naprawdę mam wrażenie, że się zatkał ten stroik. Próbuję wsadzać sobie tę harmonijkę głębiej do gęby, dmuchać silniej, mocniej, albo z przepony ale dalej słyszę samo powietrze :/ Czy to możliwe, żebym zepsuła harmonijkę na 3 dzień od kupna?

Mam harmonijkę Suzuki Harpmaster D.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2015-03-18, 18:50    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Spróbuj grać delikatniej. Nie zawsze mocniej znaczy lepiej :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-03-18, 19:02    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

wagabunda napisał/a:
Czy to możliwe, żebym zepsuła harmonijkę na 3 dzień od kupna?

Jest to możliwe ale sądzę, że to wina raczej techniki tak jak Maciekdraheim napisał.
A jak już masz faktycznie wątpliwości to odkręć pokrywy, płytki sprawdzając drożność. Ja sprawdzam w pierwszej fazie stroiki pod światło, potem delikatnie podważam stroik i puszczam go nasłuchując czy wybrzmiewa. Głuchy dźwięk oznacza jego uszkodzenie się (czasami mało widoczne gołym okiem pęknięcie). Czasami dużo śliny lub cząsteczka pokarmu potrafi zablokować stoik. Zalecam higienę jamy ustnej - wymycie szczoteczką lub przynajmniej wypłukanie przed graniem.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Ari

Posty: 2
Wysłany: 2015-04-13, 18:58    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Witam wszystkich.
Jestem tutaj nowa. A piszę ponieważ, także mam podobny problem z harmonijką.
Dawno temu kupiłam harmonijkę. W sklepie mi powiedzieli, że nie mogę wymieniać takich instrumentów jak by co więc jak wyszłam i jeszcze w ten sam dzień w samochodzie sobie grałam zauważyłam, że ostatnie (trzy cztery kanały) coś nie chcą wydawać dźwięków. Znaczy się właśnie na początku normalnie wydawały potem przestały.
Zaprzestałam gry, pomijając krótkie chwile w domu. Za każdym razem po pewnym czasie dziwnie działały ostatnie kanały.
Teraz, już z jakieś 1,5 roku, chciałam znów zacząć grać. I wszystko dobrze do czasu... Poczytałam w internecie i postanowiłam ją wymyć. Odkręciłam, wszystko delikatnie. Wymyłam w wodzie, stroiki wyczyściłam kartką. Wchodzą normalnie, nie ma paprochów. Płytka tylko jakaś lekko jak by zardzewiała, czy pomarańczowa. Osuszyłam i złożyłam. Gram, gram, teraz słychać wydychane powietrze (ale może bo nie umiem dobrze) i znów ta sama sytuacja.
Normalnie dmucham działa, potem już słychać powietrze i dopiero wyda dźwięk gdy dmuchnę mocniej lub długo w jeden kanał (powietrze, powietrze i w końcu dźwięk)
Moja harmonijka to Harpmaster M. Suzuki. Ktoś wie co się dzieję? :/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-04-16, 09:24    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Jeśli jesteś początkująca, to prawdopodobnie trzeba jeszcze podszlifować technikę gry. Znam ludzi, którym się nawet już dobrze grało, po czym po przerwie wróciły te same problemy z prawidłowym zadęciem. Ogólnie nie da się zdiagnozować harmonijki na podstawie tego,
co napisałaś, więc napisz PW, oddasz mi tylko za wysyłkę a ja zobaczę co się dzieje. Nagram jak chodzi z prawidłową techniką :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Ari

Posty: 2
Wysłany: 2015-04-16, 21:03    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Co? nie bardzo rozumiem, za jaką przesyłkę?
W sumie jestem początkująca, ale jak dmucham czy wciągam powietrze i chodzi dobrze to dziwne, że po jakoś 20 minutach już nie brzmi normalnie lub w ogóle nie mogę grać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2015-04-17, 12:52    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

minigunmen, jest specjalistą od naprawiania i regulacji harmonijek. Może sprawdzić Twój instrument.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Ajzach

Posty: 3
Wysłany: 2015-05-07, 11:44    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Witam,

Mam podobny problem z harmonijką Seydel Blues Session w C. Grałem wcześniej na Pro Harpie Hohnera w G i nie miałem żadnych problem z dźwiękami. Za to mój nowy Seydel ma głuchy dźwięk na wdechu 9 kanału i na całym 10 kanale. Ten ostatni po prostu brzmi tragicznie (pisk) ale 9 kanał w ogóle się nie odzywa. Reklamować, rozkręcać? Czy to możliwe żeby technika (gram już około miesiąca) nie pozwoliła mi wydobyć dźwięków na tym konkretnym harpie?

pozdrawiam,
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-05-07, 13:49    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

harmonijka c jest dużo wyższa niż harmonijka w g, a więc i na najwyższych kanałach gra się zupełnie inaczej. Ja przez długi czas miałem tak, że o ile na harpie w a grałem na kanałach 9-10 zupełnie swobodnie, to na "c" z problemami, a na "d" to w ogóle nie potrafiłem wydobyć dźwięku na 10 na wydechu. To jest kwestia zupełnie innej techniki oddechu.

Jeżeli grasz tylko miesiąc to stawiam na technikę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lizur97 


Wiek: 26
Posty: 139
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: woj. Opolskie
Wysłany: 2015-05-07, 20:19    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Dokładnie. Obie tonacje różnią się sposobem wydobywania dźwięków. Nauczysz się, jedyne co to ćwiczyć i ćwiczyć :)
_________________
"Wszystko prostsze gdy się śpiewa i gra.."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Ajzach

Posty: 3
Wysłany: 2015-05-09, 16:37    Odp: [Problem] Nowa harmonijka, problemy z wydawaniem dźwięków

Ha, macie rację. Już w miarę czysto wydobywam dźwięk (mniej płuc, więcej powietrza z ust). Problematyczne stało się zróżnicowanie techniki na kanałach wysokich i niskich, wysokie dźwięki wymagają trochę innego "sprężenia" powietrza, ale wszystko jest do zrobienia. Dzięki!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu