Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
master777 


Wiek: 35
Posty: 13
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-01-16, 03:16    Harmonijka w niskiej tonacji

Czołem!

Gram okazjonalnie na moim Big River Harp C (kocham ten sprzęt także za wygląd, choć ma wady, głównie dziwną szczelność skrajnych kanałów, ale i tak to nic w porównaniu do mojego poprzedniego, nieco topornego SilverStara, cena robi swoje).

Jako, że jestem fanem aksamitnego, ciepłego, niższego brzmienia, popiskiwanie harpa w C jest dla mnie (i do kawałków, pod które nagrywam), irytujące (a cyfrowe obniżanie tonacji jest bez sensu), dlatego szukam czegoś standardowego w niskiej tonacji.

Mój wybór padł na G, choć, prawdę powiedziawszy, trochę zgłupiałem z tymi literkami, zwłaszcza po obejrzeniu tego filmiku, dokładnie od 4 minuty:

http://www.youtube.com/wa...vBQVKdyU#t=240s

Low F rzeczywiście brzmi ciekawie, ale co to do cholery jest low F? Wiem tylko, że G jest niskie, a Aa niegrywalne dla podciągów.

A jeśli idzie o pytanie z tematu, zastanawiam się nad (wstępnie w tonacji G ; ):

- Hohner Golden Melody
- Suzuki Harpmaster

Z filmów i recenzji widzę, że wady i zalety mają takie same (czyt. akordy odpadają, melodia wchodzi ładnie, mi o to chodzi, bo z akordów używam tylko jak trzeba na moim wiedeńskim suzuki).

Hohner wygląda cudnie (+ znam firmę z dwóch maszynek), natomiast Suzuki (poza wspomnianą tremolo) nigdy nie miałem. Co polecacie?

edit--> pogrzebałem trochę, i bliżej mi do GM, ze względu na łatwe podciągi, tylko, no właśnie, jak z nimi na niższych tonacjach? Tak samo?

Pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-01-16, 08:32    Odp: Harmonijka w niskiej tonacji

master777 napisał/a:
a Aa niegrywalne dla podciągów


No to błąd :) Na A normalnie gra się podciągi, na G też, na Low F też się da. Dopiero tonacja Low C/D to utrudnia i niższe ale tylko na dolnym rejestrze.

Ja polecam golden melody, bo jak padnie to można od ręki naprawić, harpmastera też ale trzeba się indywidualnie na to umówić, bo ciężko o oryginalne stroiki do wymiany.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2013-01-16, 08:34    Odp: Harmonijka w niskiej tonacji

Po pierwsze te popiskiwanie tonacji C to Twój aparat mowy i technika. Żeby to poprawić musisz poprawić technikę gry. Są też zabiegi customizacyjne które mogą to troszeczkę zmienić, ale ja bym Ci radził najpierw poprawić technikę gry.

Po drugie tonacja low F jest o oktawę niższa niż "zwykłe" F. Chodzi o rozłożenie dźwięków wg kolejności. Gama C-dur idzie: C D E F G A H, natomiast harmonijki idą tak: Low F, G, A, H, C, D, E, F, high G. Jak widzisz odległość interwałowa pomiędzy low F i G jest niewielka, a C jest idealnie w środku, dlatego właśnie C-dur to harmonijka polecana do początków nauki.

Po trzecie odnośnie niegrywalności bendów w niskich pozycjach. Jak nauczysz się robić bendy na low F lub na G to na C nie będziesz miał problemów, natomiast jeśli nauczysz się na C to w tonacjach niskich (low F, G) będziesz musiał jeszcze nad prawidłowością bendów popracować. Dlatego niektórzy zalecają uczyć się bendów i je ćwiczyć na niskich tonacjach.

Po czwarte nie zrozumiałem pytania o polecanie czegokolwiek w jakimkolwiek celu. To Ty masz chyba zdecydować czego potrzebujesz i do jakiego repertuaru.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
master777
master777 


Wiek: 35
Posty: 13
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-01-16, 14:40    Odp: Harmonijka w niskiej tonacji

Ooo, dziękuję Wam obydwu;) Tak jak chyba #Medium gdzieś na forum napisał, w pełni świadomie kupiona harmonijka, to dopiero ta 5, 6;) Ja jestem na etapie pomiędzy nie umiem, a umiem, w takiej niszy, z której jakoś nie mogę się wybić, dlatego chcę zmienić sprzęt na coś niższego i zacząć grać kawałki, które naprawdę lubię. Co do techniki na C, jest prawdą, że jak wpada mi czysty dźwięk, to piszczenie nie jest piszczeniem, ale zwyczajnie czystym dźwiękiem, tyle że wysokim; a on nie pasuje do przygrywek, które robię. W sumie "świszczenie" o którym piszę, dotyczy tylko skrajnych kanałów 9 i 10, ciężko nad nimi zapanować. Pozdrawiam, i do następnego!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu