Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Semaphor 

Wiek: 30
Posty: 21
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-10-21, 19:21    [Pytanie] Początki

Witam ,

Jako nowy użytkownik tego forum przeczytałem dużo opini na temat harmonijek wszelkiego typu i rodzaju , lecz ciągle nie moge się zdecydować na cos konkretnego(jestem początkujący) ... gram na BluesBandzie , myśle nad Hohner Golden Melody (C) , Big River Harp (C) , Marine Band Deluxe (C) ( chodzi mi o harmonijke podatną na podciągi i jak najbardziej uniwersalną )
Jeśli Administrator uzna ten post za powtórke proszę o wyrozumiałość i ewentualne przekierowanie na odpowiedni temat .
Z góry dziękuje za jakiekolwiek opinie :)
Kamil
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-10-21, 19:28    Odp: [Pytanie] Początki

Witam mojego imiennika!

Podatne na podciągi są Blues Harp MS oraz Marine Band Deluxe (wiem, bo mam takie harmonijki), oba modele mają drewniane korpusy. Marine Band Deluxe jest chyba nieco szybsza, przynajmniej tak mi się wydaje :D
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Semaphor
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-10-21, 19:47    Odp: [Pytanie] Początki

Mam Big River'a (G) i szczerze mówiąc podciągi ciężko mi na nim wychodzą... Polecał bym bardziej Marine Band (i to niekoniecznie deluxe). Mam tą harmonijkę w C, jest to moja pierwsza harmonijka i jestem z niej bardzo zadowolony. Na początku drewno pęczniało, jednak po ok. miesiącu było już wszystko ok [po każdej grze stawiałem ją kanałami do góry, tak by wilgoć spokojnie mogła się wydostać...] :) ...z drugiej strony jeśli miał bym więcej kasy skusił bym się raczej na Marinke Deluxe.
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Semaphor 

Wiek: 30
Posty: 21
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-10-21, 19:49    Odp: [Pytanie] Początki

Tak na upartego moge wydać 200 zł... ale rzecz jasna wolałbym niżej ;d
Pytanie o drewniany korpus : podejrzewam że bedzie to dla mnie problem ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-10-21, 20:18    Odp: [Pytanie] Początki

Jeśli chodzi o Marine Band w "wersji standardowej" drewno nie jest impregnowane i na początku po ok. 30minutach gry grzebień zaczyna się wysuwać co trochę przeszkadza.. Ale tak jak napisałem wcześniej (u mnie) zniknęło to po ok. miesiącu.

Marine band Deluxe to seria w której drewno jest impregnowane == problemu nie ma
...no i inaczej strojona dzięki czemu ponoć lepiej brzmi ;)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Semaphor
Semaphor 

Wiek: 30
Posty: 21
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-10-21, 20:29    Odp: [Pytanie] Początki

Oooo dzięki bardzo Conex pomogłes mi bardzo :) Jak na razie Marine Deluxe jest ulubieńcem wszystkich :p jakies minusy ma ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-10-21, 20:34    Odp: [Pytanie] Początki

Ja mam SS, ale moim marzeniem nie jest MBDx tylko Golden Melody :harp: ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-21, 20:43    Odp: [Pytanie] Początki

Moi faworyci (same Hohnery): Marine Band Deluxe, Special 20, Blues Harp. Wszystkie szybki, łatwe do podciągów i ładnie brzmiące. Pierwszy i ostatni drewniany, ale impregnowany, a cena w kolejności wymienienia: ok. 120zł, 80zł, 80zł.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bartek215 


Wiek: 35
Posty: 153
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2007-10-21, 20:44    Odp: [Pytanie] Początki

Skocz do Ragtime w twojej miejscowości tam jest duży wybór harmonijek... wiem bo sie tam zaopatruje... Jeżeli masz jakieś pytania czy cokolwiek wal na GG chętnie pomogę mogę nawet z tobą iść do sklepu... Ale wiesz za rączkę nie będę Cię trzymał :) Ja uczę sie w Opolskim Elektryczniaku także codziennie jestem w Opolu...
_________________
A my siedzimy... Nic się nie dzieje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Semaphor
Semaphor 

Wiek: 30
Posty: 21
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-10-21, 21:04    Odp: [Pytanie] Początki

bartek215 napisał/a:
Ja uczę sie w Opolskim Elektryczniaku także codziennie jestem w Opolu...


A ja w PG 5 , 20 m nas dzieli :p
Z ragtime skorzystam napewno :) tylko narazie nie dowiedziałem się o jakichkolwiek wadach Marine Deluxe ( co nie ma ich ? nie wierze ! )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-21, 21:13    Odp: [Pytanie] Początki

Więc wymieniam wady. Drogawa jest niestety. Do tego jak trafisz na MBDx z felernej partii to impregnat może się łuszczyć i czasami nie wyregulowane są stroki w najwyższym rejestrze, ale to można samemu naprawić w parę chwil, albo po prostu przedmuchać harmonijkę. I jeszcze jedno. Złoty napis z wierzchu pudełka może się dość szybko ścierać, tak jak naklejki na pudełku (z oznaczeniem tonacji i kodem paskowym). Takie szczegóły.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Semaphor
bartek215 


Wiek: 35
Posty: 153
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2007-10-21, 21:15    Odp: [Pytanie] Początki

A może Special 20?? myślę ze idealna jak dla początkującego, biorąc pod uwagę wygodę grania.
_________________
A my siedzimy... Nic się nie dzieje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Semaphor 

Wiek: 30
Posty: 21
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-10-21, 21:16    Odp: [Pytanie] Początki

Więc z tych ważniejszych to cena i łuszczenie się impregnatu , całkiem mało zdaje sie ? ;>
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-21, 21:21    Odp: [Pytanie] Początki

Mało, mało, a łuszczenie tylko wtedy jak trafisz na feler, czego można łatwo uniknąć, chociażby analizując harpa wzrokowo. Niestety, trzeba by było mieć próbkę porównawczą. Ale wpadła mi inna wada na myśl. Drobnostka niby, ale zawsze. Otóż śruby mocujące pokrywy są zrobione z bardzo miękkiego metalu i łatwo je oszpecić śrubokrętem. A z zalet: Marynka doskonale nadaje się do otwierania butelek (Special miał z tym problemy). Wypróbowane podczas festiwalu bluesowego w Irlandii, kiedy chciałem otworzyć oranżadę, a nikt nie miał otwieracza.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-10-21, 21:22    Odp: [Pytanie] Początki

Ja narzie też mam SS jak Sieja i z tego co wyczytałem to polecałbym Maryne ;) . JA teraz planuje jej zakup a przy okazji Speciala ale gdybym mial troche kasy to nie żałowałbym tych 40zł na MBDx ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Semaphor 

Wiek: 30
Posty: 21
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-10-21, 21:25    Odp: [Pytanie] Początki

Można łatwo oszpecić mowisz ? Nieważne , ma grac nie wyglądać , chociaż wątpie żebym ją jakos nałogowo rozkręcał wiec :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-21, 21:28    Odp: [Pytanie] Początki

A grać to grają jak szalone. I Marynka Deluxe, i Special 20, i Blues Harp, a także Golden Melody, którą na minutę buchnąłem Faraonowi, ale przez tę minutę naprawdę świetnie się na niej grało. Żaden z tych modeli Cię nie zawiedzie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bartek215 


Wiek: 35
Posty: 153
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2007-10-21, 21:34    Odp: [Pytanie] Początki

Jest dokładnie tak jak pisze Maciek... Wybór i tak należy do Ciebie...
Nikt nie każe ci zamykać sie w tej jednej która wybierzesz...
Ja mam rożne:D na każdej gra sie inaczej, każda brzmi inaczej, Ale i tak je wszystkie kocham bo radości dają wszystkie tyle samo czyli tyle że już mi sie w kieszeniach nie mieści :roll:
_________________
A my siedzimy... Nic się nie dzieje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Semaphor 

Wiek: 30
Posty: 21
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-10-21, 21:37    Odp: [Pytanie] Początki

A więc podjąłem decyzje - Marine Band Deluxe kupuje w najblizszym czasie , jak mi sie znudzi ta tonacja to moze Golden Melody w jakiejś innej ? sie zobaczy :)
Dzięki bardzo dla wszystkich cierpliwych ktorzy sie tu wypowiadali :) myśle ze ten temat moze sie komuś przydac , jeszcze raz wielkie dzieki...
Kamil
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-10-21, 21:55    Odp: [Pytanie] Początki

Dokładnie, jak kupuję sobie nową harmonijkę to wydaje mi się, że nigdy już nie będę chciał grać na innej... i tak jest przy każdej następnej :D Harmonijki z tej półki z reguły nie zawodzą i dają mnóstwo radości z gry, więc ciężko doradzić tą jedną :D
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2007-10-23, 21:09    Odp: [Pytanie] Początki

A ja bym Ci poradził manewr, o którym tu nie wspomniano. Jako że początki to głównie nauka grania czystego dźwięku i dmuchania z odpowiednią siłą to nie warto narażać droższych harmonijek. Nie masz właściwie limitu finansowego, więc lepiej kup sobie coś taniego (Silver Star, Blues Band), żeby nauczyć się zupełnych podstaw i do kompletu Blues Harpa lub Marinkę, na których jest dużo łatwiej uzyskiwać efekty (gra się łatwiej, fakt). Wtedy tak lepsza harmonijka powinna Ci posłużyć dużo dłużej Ekspertem nie jestem i może Koledzy się ze mną nie zgodzą, ale taki tok rozumowania jest chyba całkiem logiczny.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Semaphor 

Wiek: 30
Posty: 21
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-10-24, 15:58    Odp: [Pytanie] Początki

Dmuchać czysto to ja już potrafie , teraz się podciągów uczę i nic mi nie wychodzi na BluesBand
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-10-24, 16:22    Odp: [Pytanie] Początki

To lepiej odstaw BluesBand zanim naprawdę Cię wkurzy. Ten sprzęt nie nadaje się do nauki robienia podciągów :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Semaphor 

Wiek: 30
Posty: 21
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-10-24, 16:28    Odp: [Pytanie] Początki

No właśnie przy niektórych próbach jakis dziwny pisk , ten temat był już poruszany chyba to musze doczytac , co nie zmienia faktu że mi nie wychodzą podciągi :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-24, 16:40    Odp: [Pytanie] Początki

Ćwiczyć i ćwiczyć Semaphorze, to wtedy podciąg wyjdzie. Po prostu do harmonijki wielkiego samozaparcia potrzeba. A i lepszy sprzęt by się przydał, fakt. Jednak na Blues Bandzie da się podciągać (przynajmniej na tych starego typu, produkowanych parę lat temu).
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Semaphor 

Wiek: 30
Posty: 21
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-10-24, 16:50    Odp: [Pytanie] Początki

Ja mam BB z przed 3 miesięcy :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2007-10-24, 17:26    Odp: [Pytanie] Początki

Ja grałem na Blues Bandzie dopóki sie nie przerzuciłem na Blues Harpa. Co prawda BB miał wtedy już prawie pół roku i nie grał za dobrze, ale różnicę pomiędzy nim, a BH odczułem ogromną. I tą harmonijkę mogę z czystym sumieniem polecić. Jak chcesz coś podatnego na efekty to lepsza jest chyba tylko Marinka z tego, co Koledzy piszą.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bardockssj60 

Wiek: 31
Posty: 7
Skąd: Oława
Wysłany: 2007-11-04, 14:22    Odp: [Pytanie] Początki

Jestem poczatkujacy i mam pytanko. Jaka wybrac harmonijke chodzi mi o tonacje jak chce grac piosenki dżemu
Ostatnio zmieniony przez bardockssj60 2010-04-29, 16:23, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-11-04, 14:35    Odp: [Pytanie] Początki

Zależy od piosenki. Do Whisky C, do Wehikułu D, Do Czerwonego jak cegła A. Tonacja instrumentu zależy od konkretnego utworu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-11-04, 18:13    Odp: [Pytanie] Początki

Kup sobie harmonijki we wszystkich popularnych tonacja (tj. o ile się nie mylę C, G, A, D, F) I na tym już raczej do każdej piosenki zagrasz :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu