Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
greenrobin 

Posty: 2
Wysłany: 2012-11-18, 09:38    Hohner Marine Band czy Suzuki Harpmaster

Jestem początkujący i chciałbym się dowiedzieć która z tych o to wymienionych harmonijek była by lepsza dla człowieka o moim poziomie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
DckfPL 

Wiek: 24
Posty: 3
Skąd: Katowice
Wysłany: 2012-11-24, 17:48    Odp: Hohner Marine Band czy Suzuki Harpmaster

Ja bym na początek wybrał jakiegoś taniego harpa żebyś sprawdził najpierw, czy harmonijka jest dla Ciebie. Później dopiero byś wybrał te lepsze modele. Jeśli mam wybierać spośród tych dwóch, to zdecydowanie bym wybrał Marine Band. Mam nadzieję że pomogłem :)
_________________
Nowy w harmonijkach... Ale coś tam wiem :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Saskers 


Wiek: 45
Posty: 97
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Saska Kępa
Wysłany: 2012-11-24, 18:38    Odp: Hohner Marine Band czy Suzuki Harpmaster

greenrobin, Cena jest podobna, ale to zupełnie różne harmonijki. Są inaczej strojone, mają różne korpusy.
Jeśli bierzesz pod uwagę te dwa modele to ja bym wybrał Harpmastera. Plastykowy korpus nie będzie Ci pęczniał. Harmonijkę wyczyścisz sobie choćby pod kranem. Na początku będziesz się uczył grać pojedynczym dźwiękiem i proste melodie będą brzmiały bardzo ładnie.
MB może Ci pęcznieć choć oczywiście zawsze jest opcja na domową impregnację. Harmonijka idealna do gry akordowej. Typowo bluesowy instrument z ponad 100 letnią historią. Grali na nim najwięksi np. Sonny Terry, Sonny Boy Williamson, Little Walter. Fakt, że wtedy nie bardzo był inny wybór.
Kiedyś na tym forum najczęściej polecanym harpem dla początkujących był Hohner Special 20. Miałem Hohner Special 20 i sobie chwaliłem. Teraz mam wrażenie, że największe zainteresowanie ma Harpmaster.
Osobiście nie mam i nie miałem ani MB, ani Harpmastera. Myślę, że pojawią się jeszcze opinie innych forumowiczów, które Ci pomogą dokonać wyboru.
Poczytaj sobie to co już jest na forum. O każdej z tych harmonijek napisano już prawie wszystko, a pytanie jaka na początek pojawia się i tak średnio co 3 dni.

DckfPL, jak coś polecasz tak jak tu:
DckfPL napisał/a:
Jeśli mam wybierać spośród tych dwóch, to zdecydowanie bym wybrał Marine Band
to wypadałoby uzasadnić swoją wypowiedź. Dlaczego polecasz MB? W czym jest lepszy od Harpmastera? Czym się różni? Dlaczego zdecydowanie byś go wybrał?
Ja na początek bym nie brał taniego harpa. O tym dlaczego nie warto kupować harmonijek z Lidla, BB i SS wielu się już wypowiadało. Instrument za ok 100 zł to bardzo rozsądny początek przygody z harmonijką.

Pozdrawiam
Saskers
_________________
Nie zawracaj kontrafałdy, że w Warszawie byłeś
Bo na Saskie Kiempe wcale nie chodziłeś
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
DckfPL 

Wiek: 24
Posty: 3
Skąd: Katowice
Wysłany: 2012-11-24, 19:08    Odp: Hohner Marine Band czy Suzuki Harpmaster

Saskers napisał/a:
Dlaczego polecasz MB? W czym jest lepszy od Harpmastera? Czym się różni? Dlaczego zdecydowanie byś go wybrał?

Ponieważ ma o wiele lepsze brzmienie, to chyba jasne. Druga rzecz MarineBand wygodnie się trzyma. Jedyny minus MarineBand jest taki, że nie można go czyścić bo napęcznieje wodą. Polecam też na początek tanie harpy ponieważ to nie jest wydatek wydać 20 - 30 zł i osoba sprawdzi czy w ogóle do harmonijki się nadaje, czy harmonijka jest dla niego. Ja pozostanę przy moim zdaniu. :harp:
_________________
Nowy w harmonijkach... Ale coś tam wiem :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jaszczur 


Wiek: 33
Posty: 152
Otrzymał 22 punkt(ów)
Skąd: Lublin/Parczew
Wysłany: 2012-11-24, 19:31    Odp: Hohner Marine Band czy Suzuki Harpmaster

DckfPL napisał/a:
Druga rzecz MarineBand wygodnie się trzyma.

Akurat w tej kwestii ciężko przebić Suzuki, tym bardziej że klasycznemu MB przydałoby się stępienie kilku krawędzi. MB Crossover nie ma już tych niedogodności i przynajmniej dla mnie jest super wygodny, ale to jednak trochę wyższa (i droższa) liga.
No i dochodzi jeszcze żywotność harmonijki, rzecz ważna dla początkującego, który nie opanował jeszcze odpowiedniego, "bezpiecznego" dla harpa oddechu - i tu ponownie skłaniałbym się raczej ku "japończykowi".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Saskers 


Wiek: 45
Posty: 97
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Saska Kępa
Wysłany: 2012-11-24, 19:54    Odp: Hohner Marine Band czy Suzuki Harpmaster

Nie DckfPL, nie jest jasne, że Marine Band ma o wiele lepsze brzmienie. Myślę, że gdybyś o to zapytał wszystkich na tym forum to zdania byłyby podzielone. Ktoś kto mało gra akordami powie, że jasnym jest, że lepsze brzmienie ma Suzuki.
Co do kupowania tanich harmonijek, to nie będę się z Tobą spierał. Nie widzę sensu. Ja także pozostanę przy swoim zdaniu i mam wrażenie, że będę w większości. Ci, którzy kupują jako drugą harmonijkę taką za 100 zł, a wcześniej mieli polecane przez Ciebie tanie harmonijki za 20-30 zł żałują, że w błoto wyrzucili 3 dychy.

Co do MB na początek to jakiś czas temu wypowiedział się na ten temat nawet Bart. Napisał, że nie jest to polecany przez niego instrument.

Jeśli weźmie się pod uwagę opinie sprzedawców to tu także okazuje się, że Harpmaster jest produktem polecanym początkującym muzykom. Możesz to zweryfikować choćby na bluesharp.pl w sklepie Dawida Wydry: "Uniwersalne brzmienie, niezwykła łatwość wydobywania dźwięków, jednym słowem - model uniwersalny, idealny dla początkujących."

Kończąc chciałbym Cię DckfPL przestrzec przed stawianiem tak radykalnych sądów. Pamiętaj, że ile osób tyle zdań. Coś co pasuje tobie nie musi pasować innym. A jak podejmujesz się na doradzanie to zwyczajnie uzasadnij swoją radę, swój wybór - dlatego Cię zaczepiłem.

Pozdrawiam

Saskers
_________________
Nie zawracaj kontrafałdy, że w Warszawie byłeś
Bo na Saskie Kiempe wcale nie chodziłeś
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jaszczur 


Wiek: 33
Posty: 152
Otrzymał 22 punkt(ów)
Skąd: Lublin/Parczew
Wysłany: 2012-11-24, 20:00    Odp: Hohner Marine Band czy Suzuki Harpmaster

Saskers napisał/a:
Nie DckfPL, nie jest jasne, że Marine Band ma o wiele lepsze brzmienie

Zgadza się - ono jest po prostu INNE ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
greenrobin 

Posty: 2
Wysłany: 2012-11-24, 21:19    Odp: Hohner Marine Band czy Suzuki Harpmaster

Tak ale właśnie chciałem zaznaczyć że już przez jakiś czas grałem na taniej harmonijce.A to czy jest to wyrzuceniem 2 - 3 dych w błoto to jest też kwestia dyskusji.Zakupiłem Harpmastera no i o wiele trudniej się grało na tej taniej dzięki czemu także już wtedy zwiększyły się moje umiejętności.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-11-24, 22:20    Odp: Hohner Marine Band czy Suzuki Harpmaster

Problemem jest nabieraniem złych nawyków przy grze na tanim instrumencie. Najgorszym z nich jest wg mnie gra siłowa a nie techniczna. Dlatego z tymi umiejętnościami zdobytymi na taniźnie bym uważał. Po co nabierać złych nawyków, by później od nowa się uczyć prawidło? Jakoś logiki i sensu w tym nie widzę. Dlatego nie zalecamy do nauki nic poniżej pewnej kategorii, a, że można to wyrazić ceną instrumentu - to od razu można początkującemu powiedzieć z jakiego zakresu cenowego powinien korzystać.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu