Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
fantasmagoryczn 

Posty: 20
Wysłany: 2012-11-14, 23:07    Harmonijka do 100zł dla początkującego.

Witam wszystkich serdecznie. Od ponad dwóch lat gram na gitarze. Zaczęło się to w harcerstwie, wiadomo ogniska i te sprawy, potem przeszło na grywanie po dworach i rynkach dla zarobku, a od jakiegoś czasu założyłem z przyjaciółką pewną formację, w której jestem wokalem i gitarą, a ona wokalem prowadzącym. Śpiewamy głównie poezję śpiewaną, w której od dawna jestem zauroczony brzmieniem harmonijki. Kiedyś kupiłem harmonijkę na allegro (nie zamierzając niczego sprawdzać) 16 kanałową w tonacji C za 12zł oraz książeczkę "Harmonijka ustna. Podstawy gry" Cichońskiego i Waszczyńskiego. Myślałem, że z tym zestawem będę w stanie nauczyć się jakiejkolwiek elementarnej wiedzy o tym instrumencie i grze na nim. Niestety harmonijka, którą kupiłem okazała się jakąś klapą. Niby nauczyłem się kilku melodyjek, ale żadnych podciągów ani nic nie potrafiłem nawet spróbować. Generalnie NIE OGARNĄŁEM NIC, przez co sie zdemotywowałem i wrzuciłem ją do szuflady na długie miesiace. Ostatnio znów naszedł mnie pomysł, by nauczyć sie grać. Słuchając zespołów tak kultowych jak SDM czy Słodki Calus od Buby naprawdę trudno tego nie lubić :) Interesuję się też bluesem. Niestety nie mam zielonego pojęcia jak mogę zacząć prawidłowo mój start z tym instrumentem, jaką powinienem kupić harmonijkę, skąd brać ćwiczenia, pomysły. Sądzę, że bardzo interesowałyby mne też improwizacje. Myślę, że jestem w stanie kupić harmonijkę do 100zł może nawet troszke powyżej i solidnie sie do tego przyłozyć. Dodam, że czytałem dużo tematow na forum, ale w zadnym nie umiałem znaleźć jakiejś spójnej i konkretnej odpowiedzi na moje pytania. Proszę o wyrozumiałość :) Pozdrawiam, Patryk!

Ed: Przeczytałem na forum, że ta harmonijka do 100zł jest dobra i znalazłem taki filmik. Podobają mi sie tonacje G lub A mają takie charakterystyczne bluesowe, "brudne" brzmienie. To dobry wybór, czy może coś innego?

http://www.youtube.com/watch?v=tmRMemXGSdU
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-11-15, 09:33    Odp: Harmonijka do 100zł dla początkującego.

Witaj fantasmgoryczn (pewnie jeszcze literka”y” na końcu, ale się nie zmieściło) popraw, bo źle się wymawia!
Faktycznie harmonijka za 16 zł - to można nabawić się kompleksów. 8/
Słodki całus od Buby – zespół grający folk związany z żeglarstwem (nie mylić szanty, – bo to jest muza a’capella). W takiej odmianie muzyki najczęściej gram w D, A, mniej w C. Miałem okazję sprawdzić to w kilku rejsach morskich ze znanymi Szantymenami. Kpt. Waldek Mieczkowski, z którym muzykowałem gra na harmonijkach Marine Band (Hohner) i jest z nich bardzo zadowolony.
W tej grupie znalazłyby się też Golden Melody (Hohner) oraz Blues Session (Seydel) Blues Master (Suzuki).
Mieszczą się one w rozsądnym przedziale cenowym pomiędzy 95 -:- 120 zł.
Myślę, że nie ma co dublować tematów, bo takie już istnieją.
Na temat wyboru harmonijek na początek znajdziesz więcej w dziale:
http://forum.harmoszka.co...ątek-vt5656.htm
O początkowej nauce jest po tym linkiem:
http://forum.harmoszka.co...rady-vt1648.htm
W sklepie BluesHarp znajdziesz porównanie cen i modeli.
http://www.bluesharp.pl/sklep#diatoniczne - tu też znajdziesz kurs na harmonijce za 29 zł.
Polecam też książki Sławka Wierzcholskiego i Beaty Kossowskiej. :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-11-15, 12:13    Odp: Harmonijka do 100zł dla początkującego.

Zaczynając od początku.
1. "Brudne brzmienie" bierze się nie z samej harmonijki a z techniki gry na niej.
2. Na gitarze - masz jedną gitarę do grania we wszystkich tonacjach. W harmonijkach jest inaczej. Przy graniu poezji śpiewanej zazwyczaj gra się w tonacji harmonijki (pierwsza pozycja), przy graniu bluesa zazwyczaj wykorzystuje się drugą pozycję, czyli na harmonijce w C-dur grasz utwór w G-dur, Na harmonijce w A-dur, grasz utwór w E-dur itd.
Dlatego jeśli chcesz grać w różnych tonacjach byłoby fajnie określić jakiej tonacji harmonijki potrzebujesz najbardziej.
3. Odnośnie wyboru instrumentu, jako pierwsza harmonijka każda powyżej 85 PLN będzie dobra do nauki (Felix podał Ci zalecane instrumenty), jeśli jednak zamierzasz ją wykorzystywać do grania zarobkowego potrzebowalibyśmy czegoś więcej niż informacji, że ma służyć do poezji śpiewanej.
Np. czy ma być w 12 TET czy kompromisowym (o Just intonation nawet nie pytam - to raczej poza strefą Twoich zainteresowań) innymi słowy jaki styl gry "masz w głowie": czy masz zamiar grać jedynie melodię, czy mają się pojawić też dwudźwięki i akordy?
Jaki masz głos? Bas, baryton, tenor.
Harmonijka ma się stapiać z podkładem gitary, czy dźwięcząco wybijać się ponad?

Napisz więcej szczegółów.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fantasmagoryczn 

Posty: 20
Wysłany: 2012-11-15, 12:13    Odp: Harmonijka do 100zł dla początkującego.

A co powiecie o harmonijce Seydel Big Six Blues? warto sobie nia macic w glowie i myslec czy lepiej z gory odpuscic? Jesli chodzi o moje preferencje i plany, to nie sa one jeszcze do konca konkretne. Nie mam planow kupowac intrumentu, zakladajac, ze bede nim zarabial. Na razie chodzi mi o wybor wygodnego, w miare solidnego sprzetu. Z biegiem czasu jesli odkryje, ze to to czego szukalem i chce sie w tym rozwijac, bede myslal nad konkretnym przeznaczeniem. Jeszcze nie do konca rozumiem o co chodzi w pozycjach itp ale to kwestia czytania i obchodzenia sie z tym. Nie chce rowniez kupowac byle czego, bo boje sie, ze znow sie zniechece oraz jakos tonacja C nie podeszla mi. O wiele bardziej podoba mi sie G czy A. Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-11-15, 13:57    Odp: Harmonijka do 100zł dla początkującego.

Big Six to "całe pół" harmonijki.

Grając bluesa gra się zazwyczaj na kanałach 1-6 i do tego wystarcza.
Podstawowe melodie folkowe gra się na kanałach 4-9 i model FOLK do tego wystarcza (jest co prawda o oktawę niżej niż tradycyjne kanały w harmonijce).
Mi osobiście potrzebna by była harmonijka o kanałach 3-8, bo grając różne linie melodyczne korzystam z nich najczęściej i brak trójki nie pozwoliłby mi na swobodne granie.

Kwestia tonacji, to nie tylko kwestia "podobania się". Bendy na niskich tonacjach "bierze się" trudniej i trudniej nad nimi panować, dlatego do ćwiczeń z bendami zalecane są niskie tonacje (np. G-dur). Musisz wiedzieć co będziesz grał, w jakiej to (utwór) jest tonacji i w której pozycji będziesz grał.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fantasmagoryczn 

Posty: 20
Wysłany: 2012-11-15, 14:41    Odp: Harmonijka do 100zł dla początkującego.

Kurcze, ciężko mi tak konkretnie teraz powiedzieć. z Jednej strony podejrzewam, że jeśli opanuje podstawy gry to zacznę grać poezje spiewaną, z drugiej strony uwielbiam blues, a szczegółnie improwizacje bluesowe na gitarze, więc z harmonijką chciałbym próbować coś podobnego. Coś czuję, że tylu "srok za ogon" nie chwycę przy jednej harmonijce, więc chyba zostałbym przy poezji śpiewanej. Chciałbym się bazwać na utwórach Starego Dobrego. Może mi ktoś powiedzieć jaka tonacja byłaby najlepsza do tego? Interesuje mnie bardziej uniwersalne granie, chciałbym spróbować podstaw grania melodycznego i akordowego, wtedy bedę w stanie ocenić, czy bardziej pociąga mnie to, czy to. Na razie chcę po prostu się wciągnąć. Jeśli tak sie stanie, to podejrzewam, że w przyszlości będę starał się poszerzać swój repertuar i sprzęt. Pozdrawiam :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-11-15, 15:12    Odp: Harmonijka do 100zł dla początkującego.

Podaj tytuły utworów od których chciałbyś zacząć, ewentualnie tonacje lub chwyty na których grasz te konkretne piosenki od których chcesz zacząć.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fantasmagoryczn 

Posty: 20
Wysłany: 2012-11-15, 15:23    Odp: Harmonijka do 100zł dla początkującego.

SDM - Z nim będziesz szczęśliwsza - piękny dla ucha harmonijkowy wstęp
SDM - Opadły mgły, wstaje nowy dzień
SDM - Ach, kiedy znów ruszą dla mnie dni
SDM - Tobie albo zawieja w Michigan
SDM - Jesteś

Słucham trochę Kamińskiego, więc nim też mógłbym się zainspirować.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-11-15, 15:41    Odp: Harmonijka do 100zł dla początkującego.

Dodaj chwyty na których grasz - wrzuciłem w wyszukiwarkę i można chwyty na różne tonacje znaleźć. Chyba zbyt popularne kawałki ;) .

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fantasmagoryczn 

Posty: 20
Wysłany: 2012-11-15, 16:11    Odp: Harmonijka do 100zł dla początkującego.

Opadły mgły gram na akordach C F C G
Ach, kedy znów ruszą dla mnie dni na akordach De GD De GAD
Z nim będziesz szczęśliwsza (na tej chyba mi najbardziej zależy) aE7 FG FC dE FC EE7
Pod kątem ostrym - GC De FC GD4D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu