Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
lebiodka 

Wiek: 27
Posty: 5
Skąd: Ożarów
Wysłany: 2012-10-23, 19:31    SDM- Zielony Dom. Jaka tonacja harmonijki?

Witam serdecznie. Chciałbym się zwrócić z prośbą o podanie mi tonacji harmonijki jaka jest używana w utworze SDM- Zielony Dom.

Oto piosenka:


Warto może wspomnieć że piosenka na gitarze jest grana takimi akordami:
A D A
fis D A itd.
Lecz na II progu zakładany jest kapodaster.

Bardzo proszę o pomoc bo muszę kupić tą harmoszke w najbliższym czasie gdyż będę tą grał tą piosenkę na pewnym występie. Z góry dziękuję.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-10-23, 19:58    Odp: SDM- Zielony Dom. Jaka tonacja harmonijki?

Mój typ to harmonijka w tonacji "E" :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Chabi ^^
Pan_Jakub 

Wiek: 34
Posty: 93
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Słupsk/Radom
Wysłany: 2012-10-29, 22:40    Odp: SDM- Zielony Dom. Jaka tonacja harmonijki?

Nie słuchałem nagrania, ale skoro na gitarze używasz podanych przez Ciebie funtów i zakładasz kapo na II progu jest to tonacja H-dur. Mówiąc nie do końca dokładnie, akord kończący utwór jest wyznacznikiem tonacji (w 90% piosenek). Jeśli zakładamy kapodaster to musimy "dodać" po pół tonu za każdy próg. Czyli (0) A dur, (I) Ais/B dur, (II) H dur, (III) C dur... itd.

Mój typ to harmonijka w tonacji "H" - jeśli grasz linię melodyczną i/lub jej wariacje.

Edytuję - odsłuchałem. Partia harmonijkowa to melodia ballady irlandzkiej/country/żeglarskiej "Shenandoh" - mam ją w repertuarze. Więc na pewno jest to (w Twoim przypadku) H-dur (ja gram to w A dur). Tonację każdego utworu można przetransponować dostosowując ją do arsenału harmonijkowego. Ja mam tylko kilka harmonijek w tonacjach, w których najczęściej śpiewam. Zabierając się za piosenkę sprowadzam jej tonacje do dostępnych mi instrumentów...

Jeśli chciałbyś się o coś zapytać z zakresu zasad muzyki służę upszejmie - pisz prywatne wiadomości. Zajmuję się piosenkarstwem folkowym i mam podstawowe wykształcenie muzyczne.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu