Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
hobson 

Wiek: 42
Posty: 3
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-11-02, 15:26    [Pytanie] Dwa pytania początkującego

Witam serdecznie!

Jestem osobą zupełnie początkującą, która chciałaby się nauczyć gry na harmonijce ustnej. Nie miałem jeszcze żadnego doświadczenia z tym instrumentem, stąd moje dwa pytania:

1. Jaki rodzaj instrumentu potrzebny jest do gry solowej? Nie interesuje mnie (przynajmniej chwilowo) granie bluesowych riffów, przygrywanie do gitary, itp. Np. coś takiego: http://youtube.com/watch?v=gCGo6uaL2us (Oczywiście zdaję sobie sprawę, że aby osiągnąć taką technikę trzeba ćwiczyć latami, ten link bardziej pokazuje "rodzaj" muzyki, jaką chciałbym grać). Czy potrzebna jest harmonijka chromatyczna, czy diatoniczna, czy jeszcze inna? w jakiej skali? o jakim zakresie?

2. Mam niesprawny środkowy palec prawej ręki. Czy jest to przeszkodą w nauce gry na harmonijce? (poza tym, że głupio wygląda :D )

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi, sugestie, linki przydatne dla początkującego. A może już w tej chwili rozumiem coś źle?

Dziękuję i pozdrawiam,
Hobson
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2007-11-02, 15:45    Odp: [Pytanie] Dwa pytania początkującego

ho ho wysoko mierzysz... ale to dobrze. Ja proponowałbym Ci chromatyczny instrument - odnośnie pierwszego pytania. W kwestii niesprawnego palca nie powinieneś się przejmować. Jak sam wiesz ludzie o różnym stopniu upośledzenia ruchowego robią różne rzeczy - często nieosiągalne dla "sprawnych". Przeszkód w uprawianiu muzyki nie ma. Nawet będąc głuchym jak pień można być kompozytorem o niezrównanych umiejętnościach :-)

Jako anegdotę mogę Ci powiedzieć, że niesprawność prawej ręki była jednym z powodów, dla których przestałem rozwijać swoje umiejętności gry na pianinie i gitarze a zacząłem właśnie na harmonijce... ale to już zupełnie inna historia.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-02, 17:59    Odp: [Pytanie] Dwa pytania początkującego

Jeden palec? :D Czasem wydaje mi się, że na harmonijce można grać nawet bez ręki a nawet obu :D Dopóki oddychasz, możesz grać na harmonijce ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-11-02, 21:28    Odp: [Pytanie] Dwa pytania początkującego

Najważniejsze są chęci! nie liczy się że mas znieprawny jeden palec zalezy która ręka ci jest wygodniej trzymać harmonijkę...napewno sie dostosujesz a i nauczysz sie robic wibratto reczne... to nie jest jakis super trudny kawalek z teog co slysze kwestia umiejetnosci wydobycia pojedycznego dzwieku(co polecam zrobic na poczatku) a potem zobaczysz poniesie cie samo....
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hobson 

Wiek: 42
Posty: 3
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-11-03, 14:53    Odp: [Pytanie] Dwa pytania początkującego

kuba napisał/a:
Jako anegdotę mogę Ci powiedzieć, że niesprawność prawej ręki była jednym z powodów, dla których przestałem rozwijać swoje umiejętności gry na pianinie i gitarze a zacząłem właśnie na harmonijce... ale to już zupełnie inna historia.


Ciekawe, w moim przypadku sprawa wyglądała bardzo podobnie :)

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, więc ak jak myślałem palec nie będzie raczej wielką przeszkodą. Teraz bardziej trywialne pytanie odnośnie instrumentu: co, jak, za ile? Czy dobrze mi się wydaje, że harmonijki chromatyczne, jako że są mniej popularne, są droższe i trudniej dostępne w pierwszym lepszym sklepie muzycznym? Np. swego czasu na allegro nie mogłem znaleźć żadnego instrumentu tego typu, mimo że wybór harmonijek diatonicznych był całkiem spory.

Dziękuję i pozdrawiam,
Hobson
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-03, 15:24    Odp: [Pytanie] Dwa pytania początkującego

Harmonijki chromatyczne są rzeczywiście droższe, ale chyba nie dlatego, że są mniej popularne (jest chyba raczej na odwrót, jeżeli już mamy tutaj się dopatrywać przyczyny - są mniej popularne, bo są droższe :P ). Rzeczywiście trudno dostać taką w sklepie muzycznym, zdaje się, że Suzuki robi całkiem dobre harmoszki chromatyczne.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
hobson
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2007-11-03, 16:17    cena chromonik...

generalnie są drozsze od diatonicznych dlatego, że chromonika składa się z dwu harmonijek diatonicznych, i to cała filozofia. Ale wcale nie muszą być. Jeśli przyjąć założenie, że na początek uczysz się na harmoniijce za 20 no to chromatyk będzie droższy. Jeśli natomiast podejmiesz decyzję o zakupie instrumentu za ok 100 (za tę cenę chyba się kupi pożądny instrument) to śmiało możesz się rozglądać za chromatykiem. Polecam modele firmy Swan (ChRL RULEZ!). Sam mam taki i jestem z niego zadowolony.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
hobson
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-11-03, 17:46    Odp: [Pytanie] Dwa pytania początkującego

Punkt pierwszy: ten kawałek jest grany na chromatyku, a harmoszki chromatyczne mają taką zaletę, że nie wymagają wielu umiejętności technicznych, ponieważ wszystkie dźwięki są wbudowane w harmonijkę, część z nich tylko jest uruchamiana naciśnięciem guzika. W diatonicznych do tego trzeba użyć dziwnych technik. Niestety, aby umożliwić dostęp do tych wszystkich dźwięków harmonijka jest bardziej skomplikowana w budowie, przez co najtańsze modele (Swany) kosztują min. 70zl, a za porządną trzeba dać jakieś 200zł (za 10 kanałowy model). Jednak do takiego grania to najlepszy jest chromatyk, chyba, że chcesz się uczyć tych wszystkich overblowów na diatoniku.

Punkt drugi: palec-w niczym nie przeszkadza.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
hobson
hobson 

Wiek: 42
Posty: 3
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-11-14, 13:23    Odp: [Pytanie] Dwa pytania początkującego

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, były naprawdę pomocne. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak tlyko znaleźć instrument i brać się za naukę.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2007-11-14, 13:37    Odp: [Pytanie] Dwa pytania początkującego

dzięki za punkt, ale większą wartość ma zwykła ludzka wdzięczność (którą pokazałeś:)). Powdzenia

pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
lowel 

Wiek: 35
Posty: 4
Skąd: sompolno
Wysłany: 2007-11-14, 18:12    Odp: [Pytanie] Dwa pytania początkującego

Ja też jestem tu nowy i może niepotrzebnie wcinam sie w nie swój post ale jak już tu jestem to zapytam czy ciężko jest przeżucic sie z diatonika na chromatyka.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2007-11-15, 07:51    Odp: [Pytanie] Dwa pytania początkującego

nie jest ciężko. Ale są powne różnice, do których trzeba się przyzwyczaić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu