Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Sachooc 

Posty: 7
Wysłany: 2012-10-15, 14:34    Proszę o parę wyjaśnień-jestem jeszcze laikiem w tych sprawach

Przygodę z harmonijką zacząłem niedawno i mam parę nieścisłości
1. Moja harmonijka to Walther 16 hole w C-i co druga dziura nie wydaję dźwięku tak ma być? (przy okazji czy te firmy robią dobre harmonijki? i co o nich sądzicie)
2. Po co 2 dziury w rządkach? Czy wszystkie harmonijki mają po dwie dziurki? Jak nie, to na której się lepiej gra i które mają pojedyncze dziury
3.Wiadomo, że są harmonijki dłuższe i krótsze.........Kurczę jak to sprecyzować..........
Dłuższe harmonijki mają więcej dźwięków, ale tylko tych wyższych czy tych niższych też? Czy dźwięk najniższy zawsze jest jeden, który odpowiada danej tonacji, czy mogą być też niższe niż ten pierwszy w określonej tonacji?
Chyba tak. Proszę o wyrozumiałość
4.Przykład ze strony http://www.harpsurgery.co...onica-with-tab/ chodzi o From me to you....Tam jest rozpiska
5B 5D 6B
5D 5B 5D 5D 3D
Jak to grać skoro co druga dziura nie wydaje dźwięku?
Dzięki wielkie
Pozdrawiam
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gales 

Wiek: 34
Posty: 5
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-10-15, 15:48    Odp: Proszę o parę wyjaśnień-jestem jeszcze laikiem w tych sprawach

Kolego co do 2 pytanie nie, nie wszystkie najczęściej są używane 10 kanałowe. Powszechnie są zwane diatonicznymi co za tym idzie jako na początki z harmonijką polecam 10 kanałową, ponieważ znajdziesz tutaj na jej temat najwięcej wiadomości i większość książek jest o nich. PS. jak na początek weź w tonacji C
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sachooc 

Posty: 7
Wysłany: 2012-10-15, 16:01    Odp: Proszę o parę wyjaśnień-jestem jeszcze laikiem w tych sprawach

No właśnie mam diatoniczną w C i w jednym kanale są dwie dziury :) Ogólnie chcę parę wyjaśnień-zresztą pisałem na początku
Jeszcze coś :)
Są niektóre taby akurat na niby moją harmonijkę, ale jak gram to się coś nie zgadza i gram po swojemu. Ktoś rozpisuję głupoty, ktoś się pomylił z tonacją, czy moja harmonijka jest nie tak?
Dam przykład http://www.harpsurgery.com/love-me-do-the-beatles/
Tu jest na C
5D 5B 4D 3D..2D 2D 2D..2D (with hand vibrato)
5D..5D..5D 5B..5B..5B 4D 3D..2D 2D 2D..2D
5D 5B 4D 3D..2D 2D 2D..2D (with rolled or drilled ‘r’ tongue effect)
2D 2D..2D 2D 2D 2D..4B..3D-4D
I mi nie pasuje, mam harmonijkę w tonacji C i muszę grać wyżej, a nie jak w tabie
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-10-15, 18:27    Odp: Proszę o parę wyjaśnień-jestem jeszcze laikiem w tych sprawach

Kolego - masz harmonijkę tremolową. Ona de facto jest również harmonijką diatoniczną ale to określenie stosuje się potocznie dla harmonijek 10-kanałowych, strojonych w systemie Richtera i używanych w m.in. bluesie.

Harmonijka tremolowa ma dwa rzędy kanałów. Jednemu kanałowi w harmonijce 10-kanałowej w tremolo odpowiadają cztery dziurki. Dwie z nich odpowiadają za wdech a dwie za wydech. Natomiast dzięki lekkiemu niedostrojeniu otrzymujemy wibrujący efekt tremolo.

Radzę jednak kupić harmonijkę 10 kanałową ponieważ istnieje dla niej znacznie więcej materiałów do nauki niż dla tremolo. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-10-15, 18:33    Odp: Proszę o parę wyjaśnień-jestem jeszcze laikiem w tych sprawach

Pierwsza kolumna dziurek wydaje dźwięk na wydechu, a druga na wdechu. I tak co kolumnę, trzymając wargi na raz na czterech otworach. Dwa rządki działają w ten sposób, że i w dziurce niżej, i w dziurce wyżej jest ten sam dźwięk, np. C, ale w jednej dziurce dźwięk jest np. troszkę niżej/wyżej. Taki typ harmonijek nazywa się TREMOLO - masz o nich nieco tematów na Forum. Takie ustawienie sprawia, że dźwięk specyficznie pulsuje. Zdarza się, że zamiast dwóch takich samych, lecz nieco "rozjechanych" dźwięków znajdują się nutki oddzielone o oktawę, np. C i C1. Powoduje to, że dźwięk jest mocny i soczysty.
Harmonijki dłuższe mają więcej dziurek, czyli też więcej dźwięków. Najniższy dźwięk jest najdalej na lewo, najwyższy najdalej na prawo. Co do zasady, dźwięk najniższy jest taki, w jakiej tonacji jest harmonijka, ale zdarza się, że np. harmonijka w C najbardziej po lewej ma np. E, żeby grając można było sięgnąć nieco niżej.
To, że nie pasują Ci taby wynika z tego, że zwykle są one na 10 kanałową harmonijkę w systemie Richtera, która ma tylko jeden rząd dziurek i inny rozkład dźwięków. Ciężko znaleźć tabulatury na tremolo.
Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie dźwięki są w Twojej harmonijce wejdź na:
http://www.seventhstring.com/tuner/tuner.html
Zagraj dźwięk, a tuner Ci pokaże co to.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu