Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-10-02, 14:34    Hohner - Orchester Vereins Harmonika

Witam,

Dzisiaj podczas przeglądania allegro znalazłem jeden okaz tej harmonijki:
http://allegro.pl/stara-h...2679705550.html

Zaciekawił mnie niestandardowy korpus (drewno łączone z metalem).

Poszukiwania w i-necie doprowadziły mnie tutaj:
http://www.modernblueshar...0960/479473.htm
Czy znacie inne harmonijki z takim rozwiązaniem korpusu?

Swego czasu zastanawiałem się, czy istnieje metoda na "zwężenie" kanałów (na szerokich gra mi się bardzo niemiło), chyba ją znalazłem.

Czy ktoś ma doświadczenia z takimi korpusami?

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-10-02, 19:10    Odp: Hohner - Orchester Vereins Harmonika

Ciekawy model, aczkolwiek metalowy wężyk wygląda, tak mocno sfatygowany, że może być wynikiem naprawy uszkodzonego grzebienia.
Trzeba by potwierdzić czy to faktycznie seryjna produkcja, czy też, krótka partia jakiegoś customizera?
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-10-02, 19:53    Odp: Hohner - Orchester Vereins Harmonika

Podniszczenie wężyka może wynikać stąd, że harmonijki te mają po kilkadziesiąt lat. Na linku, który podał Medium (do Forum Adama Gussowa) wygląda to na fabryczną robotę, szczególnie skrócone zęby w grzebieniach i wiek kawałków drewna.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-10-03, 09:17    Odp: Hohner - Orchester Vereins Harmonika

Wujek Google swymi zasobami zdjęć potwierdził mi, że była to seryjna produkcja. Taki model. Oczywiście nie wykluczam możliwości, że korpusy do Marine Band jak były wykonane wadliwie nie były "spalane", ale wykorzystywane do produkcji tego modelu. Taki swoisty recykling wewnątrz firmy (wykorzystanie braków produkcyjnych).

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-10-03, 19:42    Odp: Hohner - Orchester Vereins Harmonika

Ja też już teraz wiem, że to była produkcja seryjna.
Byłem dzisiaj u mistrza pana Zygmunta Zgrai, który ma nieprzebyte ilości ciekawych modeli harmonijek, a szczególnie m-ki Hohner. :)
Miałem ten instrument w rękach, był w b.dobrym stanie.Słyszałem jego piękne brzmienie w wykonaniu maestro pomimo upływu czasu, jaki ten instrument pozostawił za sobą.
Dowiedziałem się też, że metalowa nakładka na korpus, miała na celu ochronę ust w czasie grania, jako że harmonijka ta była przeznaczona do częstego grania w zespołach i orkiestrach, gdzie często grzebień korpusu pęczniał, z racji złego zabezpieczenia jego powierzchni tak jak to ma miejsce w nowoczesnych harmonijkach.
Z nazwy modelu również wynika przeznaczenie instrumentu.
p.s. Harmonijka jest oryginalna z gwózdkami mocującymi pokrywy.
Kilka fotek z wizyty:
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Medium
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-10-03, 19:50    Odp: Hohner - Orchester Vereins Harmonika

Dzięki za informację. Już wiem po co taki korpus, teraz tworzywa i metal wyparły taka potrzebę (ochrona przed pęcznieniem).

Pozdrawiam

Medium

PS. Punkt wg mnie Ci się należy.
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-10-13, 18:32    Odp: Hohner - Orchester Vereins Harmonika

Właśnie doświadczam grania na w/w. modelach, które dostałem w 2 egz. i różnych tonacjach (H i Ab) od maestro Zygmunta Zgrai. Obydwie nówki. :)
Po pierwszym ograniu wydaje mi się (w porównaniu do Goldenki), że (OVH) są cichsze, barwa jest bardziej matowa i harmonijki są mniej szczelne. Ale są to doznania subiektywne.
Może ktoś ma taki egzemplarz i mógłby coś dodać odnośnie wrażeń z dmuchania? :harp:
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu