Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Bolverk 

Wiek: 41
Posty: 15
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Nowe Miasto Lub.
Wysłany: 2012-09-24, 22:28    [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Mam pewien kłopot w poszukiwaniu mikrofonu do harmonijki nie znam się na nich co przyznam bez bicia. Ale zacznę od początku. Posiadam Superlux D/112-C i jego charakterystyka jest dookólna czyli zbiera dźwięki ze wszystkich kierunków z jakich dobiega dźwięk. Ale na materiałach w internecie widziałem jak ktoś miał pewien mikrofon (nie było wymienionej ani nazwy ani marki) i gdy do niego mówił normalnie (ustawiając go we wszystkich możliwych pozycjach) nic nie było słychać. Ale gdy przyłożył usta do mikrofonu i zasłonił je dłońmi było słychać wszystko co mówił. Tak samo było z dźwiękiem harmonijki. Zainteresowałem się ale szczegółów jako laik znaleźć nie mogę (materiał był po angielsku, znam takowy ale nie padały żadne techniczne zwroty dotyczące szczegółów mikrofonu). Może wie ktoś o jaki mikrofon mogłoby chodzić, lub chociażby jaka mogłaby być jego charakterystyka?
_________________
Uczmy się gry na harmonijce ustnej. To jest świetny instrument do każdego rodzaju muzyki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2012-09-25, 06:24    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

https://www.google.pl/sea...iw=1024&bih=655
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-25, 13:13    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Bolverk, jeżeli mógłbyś podać link do tego filmiku, może coś by się udało wymyślić.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bolverk 

Wiek: 41
Posty: 15
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Nowe Miasto Lub.
Wysłany: 2012-09-25, 20:23    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

http://www.youtube.com/watch?v=s08HUfIPIqE

ogólnie całe wideo ale od 10:20.

Tak ogólnie jest to jedno z video z Building Harmonica Technique.
_________________
Uczmy się gry na harmonijce ustnej. To jest świetny instrument do każdego rodzaju muzyki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-25, 21:54    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Ok. Mikrofon, którego w tym filmiku używa David Barret, to jeden z modeli Shure'a, mający w sobie wkładkę typu Controlled Magnetic (CR), lub Controlled Reluctance (CR). Niestety, nie mogę znaleźć nigdzie mikrofonu z takim malowaniem, ani na filmiku nie ma tabliczki znamionowej mika, więc ciężko określić dokładny model. Możliwe, że to tzw. custom, czyli mikrofon przerabiany przez specjalistę, aby dostosować go do potrzeb użytkownika. Sama wkładka mikrofonowa ma przed membraną rodzaj ochronnej "tarczy", co było stosowane w starszych modelach, widać to ok. 1'27".

Odnośnie charakterystyk. Wydaje się, że mik nie zbiera w innych sytuacjach, niż wtedy kiedy usta praktycznie przylegają do niego i objęty jest rękoma. Dzieje się tak dlatego, że te mikrofony mają dość ciężkie metalowe membrany i potrzebują nielichego ciśnienia akustycznego, żeby zadziałały. Dlatego zbierają głos z małej odległości. Warto wiedzieć, że sporo modeli Shure'a było przeznaczonych jako mikrofony do stacji CB radia, a w tych urządzeniach zwykle mikrofony trzyma się blisko ust. Skoro masz Superluxa wypróbuj to na nim. Mów do niego z odległości, a potem zbliżaj do ust, następnie dodaj też ręce. Jestem niemal pewien, że uzyskasz efekt taki, jak David w filimku. Mikrofon zacznie "łapać" dopiero z odległości kilku centymetrów, a im bliżej ustawisz źródło dźwięku, tym więcej będzie basu, zaś dodanie komory z rąk dopełni dzieła. Nazywa się to prosimity effect, czyli zjawisko polegające na tym, że im z bliższej odległości mówimy do mikrofonu, tym więcej basu. W mikrofonach harmonijkowych charakterystyka nie ma tak wielkiego znaczenia, gdyż gruba metalowa obudowa bardzo utrudnia dojście do wkładki dźwięków, których źródło znajduje się z tyłu mikrofonu, zaś szczelne uchwycenie mika i harmonijki powoduje, że mikrofon pracuje w nienaturalnym dla siebie otoczeniu, co też bardzo zmienia jego naturalną charakterystykę.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Medium
Rogalski.Arek 


Wiek: 48
Posty: 302
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-09-26, 15:50    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Bolverk mam ten mikrofon i uważam że potrafi z siebie wydobyć kawał dźwięku :) , miałem ostatnio doskonały przykład kiedy ogrywałem różne majki z kolegą forumowym Harrym i na Superluxie najbardziej było słychać różnicę w naszym brzmieniu tzn. u Harrego brzmienie było niskie i mocne, u mnie niestety z braku doświadczenia i dobrego chwytu, mimo że dźwięk był przesterowany to mam jeszcze za dużo góry a basu mało :D .
Poza tym Maciekdraheim wyczerpał temat w 100%.
Pozdrawiam
_________________
Moja strona foto niezwiązana z harmonijką
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-09-26, 18:03    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Co do obudowy mikrofonu na którym gra David Barret, zgadzam się 100% shure, ale żeby stwierdzić z którego roku trzeba by pomierzyć grubość ścianek mica ( w przypadku braku tabliczki znamionowej), co do wkładki w/g mnie nie ma ona nic wspólnego z produkcją shura, już nie mówię o CR ale w ogóle, taka perforacja otworów w wkładce shura nie występuje w żadnej znanej mi wkładce, ale może się mylę i nie wszystko jeszcze widziałem, więc chętnie , zobaczę twoje podstawy co do twojego typu wkładki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Bolverk 

Wiek: 41
Posty: 15
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Nowe Miasto Lub.
Wysłany: 2012-09-26, 21:01    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Dzięki wszystkim wypowiadającym się. W sumie widać Superlux jest dobry tylko nie mam doświadczenia na mikrofonach, na moim peavey backstage na słuchawkach brzmi świetnie (jak dla mnie jako nie obeznanego dobrze z chwytem na harmonijkę i mikrofon). Bluesa nie umiem jeszcze grać (grywam ze słuchu, uczę się), ale szła dzieweczka do laseczka na full przesterze brzmi super :D Tak czy inaczej pytałem się o mikrofon bo na trzydziestkę chciałem sobie coś fundnąć. Miałem do wyboru: super chromonica 64, nowy mikrofon, smartfon, telev. Ostało się na telev :)
_________________
Uczmy się gry na harmonijce ustnej. To jest świetny instrument do każdego rodzaju muzyki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-27, 08:31    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

adamg53, widziałem kiedyś na eBay'owej aukcji wkładkę Shure'a, nisko, lub średniooporową, która przed standardową tarczą z otworami miała jeszcze jedną płytkę, z jednym otworem na środku, tak jak w filmiku. Miało to zapobiegać zbieraniu przez mikrofon nieporządanych dźwięków z otoczenia w zaśmieconym środowisku akustycznym.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-27, 22:22    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Tutaj znalazłem Shure'owską wkładkę z taką tarczą, co prawda niskooporowa, ale zastosowany ten patent. Może wkładka Barreta jest wysokooporowa, albo ma w środku jakieś trafo?

http://www.ebay.com/sch/i...&_skc=150&rt=nc
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-09-28, 13:28    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Wkładki są jeszcze takie
http://w493.wrzuta.pl/obraz/71Y0HmzCAar/99am556
i
http://w493.wrzuta.pl/obraz/4ZHfGYlVpDV/99w556
ale one nie przypominają mi tej z ręki Barreta
http://w493.wrzuta.pl/obraz/2xDzozq4IjJ/wkladka_b
Ostatnio zmieniony przez adamg53 2012-09-28, 14:26, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-09-28, 13:47    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Adamie, chyba ta:
http://www.ebay.com/itm/V...=item2c5c6c36fb


przypomina tę z filmu. Ja w filmie w ogóle słabo widzę co tam jest w tym otworze (ta siateczka?) dlatego nie chciałbym się autorytatywnie wypowiadać, ale to, że wkładka jest nietypowa bez wątpienia trzeba przyznać.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-09-28, 14:14    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Może się mylę, ale to co uważacie za otwór to w/g mnie 7-8 małych otworków jakich nie widziałem jeszcze we wkładce shura i stąd moja wątpliwość.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-09-28, 14:35    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Chyba masz rację Adamie. Jeden otwór centralny o większej średnicy i dookoła sześć otworów o mniejszej średnicy. Te mniejsze prawie zawsze pokrywają się z cieniem grilla. Ależ masz oko, pozazdrościć.

Jakaś nietypowa, może custom (ta wkładka którą pokazałem na zdjęciu z sześcioma dodatkowymi otworami) a może coś innego, innego producenta nawet.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-28, 17:55    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Mi z kolei te otworki wokół wydają się złudzeniem optycznym, szczególnie to, co zdaje się być małymi otworkami poniżej tej najdłuższej belki grilla, mi wygląda na resztę większego otworu centralnego. Jest sposób by rozwiązać tę zagadkę. Napisać do Pana Barreta :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-09-28, 18:08    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Jasne, odpowiedź muzyka wyjaśni nam nasze wątpliwości ( jeżeli jej udzieli). Ponieważ Maciek zaczął wiec niech skończy.
A jeszcze jedno jeżeli to będzie wkładka shura to na 100% nie ta z twojego linku do aukcji.W tej po otworze zaczyna się wklęsłość, a w tej u Barreta wypukłość, która schodzi do uszczelki. Jest taka wkładka shura (ale bez otworów widocznych na tym ujęciu z filmiku ) która może tak wyglądać, gdzieś mam jej zdjęcie, jak znajdę pokarzę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-28, 18:24    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

Napisałem przez formularz kontaktowy na jego stronie, może będzie tak miły i spróbuje udzielić odpowiedzi.

Dodano: Jak pomyślałem, tak zrobiłem, David Barret dość prędko odpisał słowami następującymi:

Hello Mack. It's a standard 520 without paint, and the element is a CM with the shield still attached (some of them came that way).

Dla osób angielskiego nieznających szybkie tłumaczenie: To standardowy Shure 520 odarty z farby, a wkładka to Shure'owy CM, z zamontowaną jeszcze osłoną (niektóre były z nimi sprzedawane).

Adamie, gdy wysyłałem info nie widziałem Twojego postu. Wychodzi na to, że to najzwyklejszy CM, tylko z nakładką ochronną, czyli tak, jak było w moim pierwszym strzale. Tak czy inaczej, gratuluję naprawdę znakomitego oka i zwracania uwagi na szczegóły.

Druga wiadomość od Davida: Sure! The attachment is something I custom made... a 4-pin screw-on connector.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-09-28, 20:29    Odp: [Problem] Informacje o mikrofonach w poszukiwaniu tego jedynego.

To wszystko jasne gratuluje intuicji.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu