Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
lolasd

Posty: 9
Wysłany: 2012-09-20, 16:30    Granie z nut

Zakupiłem właśnie harmonijkę chromatyczną (jeszcze pocztą nie przyszła) 12 kanałową. Widziałem w necie rozpiski jak grać melodie z nut (podobno najlepiej z skrzypiec lub pianina). Ale one uwzględniają harmonijki z 10 kanałami. Jak wygląda sprawa gry na takiej harmonijce zarówno jeśli chodzi o grę z tabów jak i z nót.

Ps. Tylko proszę nie zaczynać od tekstu ,, najlepiej graj że słuchu". :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-20, 17:43    Odp: Granie z nut

Tutaj masz rozpiskę dźwięków na harmonijce chromatycznej:

http://www.harmonijka.com/xxxxx2/cms.php?id_cms=6

Można powiedzieć, że chromatyk ma taki układ dźwięków, jak jak harmonijka diatoniczna na kanałach 4-7, tylko we wszystkich oktawach no i oczywiście każdy dźwięk można podwyższyć naciskając przycisk z boku instrumentu. A jak grać z nut? Najpierw trzeba poznać nuty, tj. wiedzieć jak odczytywać z nich melodię i rytmikę. Taby na chromatyka to rzadka sprawa, ale działa to tak, jak na harmonijce diatonicznej. Pokazują gdzie zadąć, gdzie zassać i gdzie nacisnąć przycisk.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-09-20, 18:24    Odp: Granie z nut

Musisz pewnie zacząć od nauki: 1-wszy kanał,zadąć-d ;zadąć,wcisnąć-dis ;zassać-...,itd Potem się to powtarza.
Jeśli to ten chromatyk w "D",to i taby inne,trudniej znależć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
lolasd

Posty: 9
Wysłany: 2012-09-26, 19:48    Odp: Granie z nut

A propos nut. Znalazłem w necie pięciolinie z nutami do pewnej muzyki, na której zostały naniesione taby do charmonijki. Tylko nie rozumiem komend bo tam pisze BLOW, DRAW HOLE. Domyślam się że jedno to komenda dmuchać drugie zaciągnąć powietrze a trzecie... no właśnie które to które i co to te trzecie (guzik?)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2012-09-26, 22:49    Odp: Granie z nut

@Lolasd

1) Istnieje wyszukiwarka tego forum i google. Do dyspozycji w samym internecie jest mnóstwo słowników. Bezokoliczniki to draw i to blow na pewno się w nich znajdują.

2) Dobry obyczaj nakazuje wykonać pkt. 1 i pozyskaną wiedzę zastosować do załączonego rysunku.


Mamy XXI wiek, w którym panują nowoczesne technologie, a książki odchodzą do lamusa (niestety). Nie powinno nas to jednak zwalniać z obowiązku używania ratio.

Dziękuję za uwagę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
lolasd

Posty: 9
Wysłany: 2012-09-27, 17:01    Odp: Granie z nut

gmx
w stu procentach się z tobą się zgodzę lecz słowniki internetowe miewają swoje gorsze dni np. draw przetłumaczyło jako losowanie, a blow jako uderzenie.
Kojarze z jednej karcianej gry że Draw to ciągnąć, znajdę które z tych odpowiada za wypuszczenie powietrza, ale co oznacza ta trzecia komenda.

O tą mi głownie chodzi.

Z góry dzięki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2012-09-27, 17:15    Odp: Granie z nut

Pozostawię to już bez komentarza.

W google wpisałem: to draw harmonica

Piewszy wpis to:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Harmonijka_ustna

Na samym dole jest rysunek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
lolasd

Posty: 9
Wysłany: 2012-09-27, 18:15    Odp: Granie z nut

Yyy... podziękował ładnie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-01-02, 13:40    Odp: Granie z nut

lolasd napisał/a:
Jak wygląda sprawa gry na takiej harmonijce zarówno jeśli chodzi o grę z tabów jak i z nót.

Na początku grania można spróbować (jak ktoś nie zna nut) czytać zarówno taby jak i przyzwyczajać się do czytania nut.
Wymaga to włożenia pracy z opanowaniem znaków w zapisie nutowym.

Dopisując Taby trzeba nad lub pod nutami wypisać sobie znaki w/g własnych przyzwyczajeń do aktualnie używanego zapisu lub wpisywać jak najmniej skomplikowanych.
Ja używam takich jak na fotce:
Ten zapis z melodii "The good the bad and the ugly" wydaje mi się za bardzo pochłaniający czas przy zapisywaniu.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu