Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Wojtass 

Wiek: 36
Posty: 8
Wysłany: 2012-09-16, 20:56    Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Miło mi Was powitać jako nowy użytkownik tego forum.
Dotarłem tutaj nie jako pasjonat harmonijek a posiadacz jednej sztuki (używanej) modelu Super Chromonica 270 w tonacji A-B (jeśli dobrze rozumiem wybite literki na obydwu stronach).
Problem jest w tym, że potrzebuję pieniędzy, a harmonijkę dostałem w prezencie 10 lat temu kiedy wyjeżdżałem ze Stanów. I tak sobie od tej pory leżała w pudełku.
Mam ochotę ją spieniężyć. Widzę, że ceny dochodzą nawet do 200$ za nowy egzemplarz.
Czy ktoś mi podpowie ile taka używana harmonijka jest warta?
A może jest nawet tutaj ktoś kto by chciał się stać jej nowym właścicielem i wreszcie po tylu latach wykorzystać jej możliwości?


Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-16, 21:11    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Harmonijka jest w tonacji A. Na zdjęciach literki "B" nigdzie nie widzę. Jeżeli literka ta miałaby znaczenie dla tonacji, to harmonijka byłaby oznaczona "Ab", czyli pół tonu niżej od harmonijki A. Ciekawy egzemplarz, bo harmonijki chromatyczne najczęściej spotykane są w tonacji C, trudniej jest znaleźć instrument w innym kluczu. Co do wyceny, to są tu lepsi chromatyczni specjaliści.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Wojtass 

Wiek: 36
Posty: 8
Wysłany: 2012-09-16, 21:13    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Literka B jest na drugiej stronie tylko, że wyłącznie na pudle a na tym metalowym elemencie już jej nie ma.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-16, 21:20    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

To sprawa dziwna, bo wychodzi na to, że pudełko jest od harmonijki w tonacji B, a sam instrument jest w A :) . I takie rzeczy widać się zdarzają. Niemniej dość rzadka sprawa.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Wojtass 

Wiek: 36
Posty: 8
Wysłany: 2012-09-16, 21:25    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Ale na pudełku są 2 literki :D Na drugiej fotce widać w prawym dolnym logu A na pudle. I na odwrocie jest literka B. Łącznie 2x A na jednej stronie (pudło i chromowana blacha) i po drugiej B na pudle.

edit: Czekam więc na tych znawców o których wspomniałeś :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-16, 21:40    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Stawiam na to, że literka na pokrywie (czyli tym chromowanym) oznacza tonację, natomiast literki A i B na mosiężnych płytkach stroikowych (z pudełkiem to niewiele ma wspólnego) oznaczają, która płytka jest dolna, a która górna. Jutro zobaczę, czy na mojej Chromonice 280 jest coś takiego.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-09-16, 21:44    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Zrób jakieś szczegółowe fotki bo zaczyna mi się mętnie w umyśle robić.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Wojtass 

Wiek: 36
Posty: 8
Wysłany: 2012-09-16, 22:04    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)


Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-16, 22:31    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Niestety, w mojej 64 Chromonice nie ma takich oznaczeń na płytkach, ale może dlatego, że to jeszcze starsza seria jest. Niemniej będę obstawał przy tym, że literki służą do rozróżnienia płytek, zaś harmonijka jest w tonacji A.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Wojtass 

Wiek: 36
Posty: 8
Wysłany: 2012-09-16, 22:41    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Ok więc tyle więcej wiem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
slotly 


Posty: 27
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-16, 23:56    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

jest w tonacji A, jak 100 PLN na Allegro dostaniesz to bedziesz miał szczeście :) po co chromatyki w innych tonacjach. Ja mam oprócz C w tonacji G i chyba posłuzy jako czesci zamienne.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-09-17, 00:54    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

No chyba że znajdzie się ktoś,kto po prostu lubi tą pierwszą literę alfabetu i od początku będzie się uczył na "A" i do końca grał tylko na "A".
I o to Cię slotly, chciałem zapytać,jak sobie radzisz z graniem na tych dwóch chromatykach w "C" i "G",ale już nie pytam.
Ja bym tylko chciał spróbować chromatyka z półtonową różnicą,bo gram,jak wszyscy na tym w "C".Czyli zagrać na takim w "H" lub "Cis".Sorry za off top,ale myślę,że temat wyczerpany,slotly masz rację.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Wojtass 

Wiek: 36
Posty: 8
Wysłany: 2012-09-17, 09:20    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

W takim razie jak mam ledwo za nią dostać 100zł to wolę aby kolejne 10 lat przeleżała u mnie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-17, 13:20    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

slotly napisał/a:
po co chromatyki w innych tonacjach.


Bo można zagrać na chromatyku w A inne wielodźwięki i akordy niż na chromatyku w C. Bo pasaże w niektróych tonacjach są łatwiejsze na A niż na C. Bo tonacja A jest zestrojona niżej i możemy też niżej dany pasaż zagrać. Co prawda nie każdy znajdzie potrzebę, ale i na to koneserzy się znajdą.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
slotly 


Posty: 27
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-17, 21:17    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

wychodzi moja ignorancja :) bo z gam i pasaży byłem mierny w szkole muzycznej :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-09-17, 21:25    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Nie śmiem podważać Twoich kompetencji i wiedzy, bo i sam na takich rzeczach się nie znam i w szkole muzycznej nie byłem, ale skoro na chromatyku w tonacji A w odpowiednich kanałach są inne nuty niż na chromie w C, to i pewne układy dźwięków musi być łatwiej zagrać na tamtej harmonijce, np. przez ograniczenie używania przesówki czy bardziej naturalną sekwencję wdechów i wydechów. Może większość chromonijkarzy takich bajerów nie potrzebuje, ale domyślam się, że dla innych stanowić może to ciekawe urozmaicenie i nowy sposób wyrazu muzycznego.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
slotly 


Posty: 27
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-17, 21:39    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Po tym co napisałeś moja Chromonica w G dostała drugie życie.
Dzisiaj cały wieczór w nią dmucham aby poznać róźnice.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-09-18, 08:42    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Nie wiem,czy grasz do podkładów,bo ja widzę różnicę właśnie przy takim graniu.Dodam,że gram tylko na czuja.Puszczę jakiś kawałek i czuję,że dżwięki mi po prostu nie leżą,umysł się męczy żeby znależć jakieś dżwięki,wtedy biorę pokrętło i przestawiam utwór o pół tonu w górę lub w dół i już wszystko pasuje,gra się dobrze.Dlatego chciałbym mieć charmoszkę z półtonową różnicą od C.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gall Anonim 


Posty: 84
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: World/Polska
Wysłany: 2012-09-20, 12:44    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

ajneck napisał/a:
Dlatego chciałbym mieć charmoszkę z półtonową różnicą od C.

Czegoś tu nie rozumiem? !Przecież harmonijka chromatyczna ma własnie półtonowe różnice za pomocą używania przesuwki.
_________________
Harmonijkarze wszystkich krajów i nacji łączcie się. :) <Gall Anonim>
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-09-20, 15:15    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Tak,ale jest to pewien wzór.Dla konkretnej melodii w jakiejś tonacji ten wzór będzie kompletnie inny na harmonijce w H,w C lub Cis.Układ wdechów i wydechów będzie pasował lub nie by zagrać płynnie i legato.
Nie wiem,może ktoś wytłumaczy to jaśniej,zresztą,patrz wypowiedż Maćkadraheim parę postów wyżej.
Ja nauczyłem się łapać wszystko na czuja i liczę na to,że półtonowa różnica nie będzie mi przeszkadzać by się połapać.Tzn nie odczytywać np "cis" na harmonijce w tonacji "Cis" jako "cis",tylko jako "c"-tak jak na starej..Mam całe szczęście prawieabsolutny,z absolutnym byłby klops.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
slotly 


Posty: 27
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-20, 22:10    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Pograłem na G i kompletnie się z wami Maćku i Ajneciku nie zgadzam.

To o czym piszecie to tak jakby klawiszowiec miał 7 fortepianów w różnych tonacjach i nimi akompaniował zawsze do C bo łatwiej by mu było grać pasaże zmieniając kolejnosc układania palców :)

Jeżeli opanujesz chromatyka w tonacji C intuicyjnie wiesz ze dany dzwięk zagrasz na wydechu lub wdechu z wciśniętą lub nie wciśniętą przesówką.

Pozostałe tonacje są zrobione na zasadzie diatoników. Łatwo jest grać utwór w G w tym samym układzie co w C zmieniając po prostu tonacje charmonijki.

Zauważcie, ze wszystkie profesjonalne harmonijki są dostępne wyłacznie w tonacji C-major.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-09-20, 23:12    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Z tym fortepianem to chyba nie za dobre porównanie,bo tu masz tylko jeden ruch-palcem z góry na dół. a na harmoszce jak masz wdech-wydech to przy niekorzystnym układzie tracisz impet,artykulację,płynność itd.
Zresztą,to o czym pisałem to jest moje indywidualne doświadczenie,takiego improwizatora na luziku,bez ciśnienia aby "wyćwiczyć coś na blachę".Po prostu lubię korzystny układ wdech-wydech i suwak,bo mogę np. w prostszy sposób zagrać różne smaczki,swoje patenty itd.Jak ktoś chciałby grać pasaże i akordy to,tak jak piszesz-najlepiej byłoby mieć chromatyków w kieszeni tyle co diatoników.
Ja po prostu obserwuję,jak zmienia się układ dziurek(w skrócie),kiedy kręcę gałką,i zmieniam tonację lecącego podkładu o pół tonu w dół lub w górę i wybieram tą,jaka mi pasuje.Więc,pomyślałem,że może warto by mieć trzy harmonijki H,C i Cis,traktując je jak jedną tą w "C".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
slotly 


Posty: 27
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-23, 21:08    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

http://www.youtube.com/wa...TNZnddggs#t=90s :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Wojtass 

Wiek: 36
Posty: 8
Wysłany: 2012-09-23, 22:00    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Czyli ciągle panuje wersja, że dostanę za nią najwyżej 100zł (o ile w ogóle uda mi się ją sprzedać)? :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
slotly 


Posty: 27
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-23, 22:32    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Wystaw na Allegro zobaczymy :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-09-24, 15:47    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Wojtass, ,na pewno uda Ci się ją sprzedać.Ostatnio jedna pani taki sam model,tylko w "D" sprzedała za 132 zł.Kupił ją zdaje się użytkownik tego forum.

Wprawdzie nie ma komentarza do tego linku Sloly,ale rozumiem,że dajesz mi do zrozumienia "Co ty mi tu chłopie będziesz gadał,że nie da się zagrać płynnie wszystkiego na chromatyku!" Odpowiadam Ci,na pewno się da,ale to lata ciężkiej pracy przyszłego wirtuoza,krew pot i łzy.Wirtuozeria jest dla wybrańców,tak uważam.Mnie po latach ćwiczenia sobie na luzie stać było maksymalnie na tyle:

http://janszolc.republika.pl/04_AudioTrack_04.mp3

Chromatyk dla takich,co lubią jak im wszystko leży pod palcami,czy pod ustami(jak na flecie),jest wyjątkowo niewdzięczna,za to rewanżuje się niesamowitym brzmieniem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-09-24, 15:51    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Ajneck, piękny track. Bardzo podoba mi się harmonijka, taka "lekka" i niewymuszona. Wokal już chyba nie Twój, ale też bardzo miły. No a stacja która to kręci - słyszałem o niej ale u mnie nie odbiera ...

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
slotly 


Posty: 27
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-24, 20:37    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Ajnecik ja jestem na początku mojej przygody z chromatykiem jak dla mnie dyskusja o pozostałych tonacjach zamknięta tym pięknym kawałkiem.

Kiedys w chórze śpiewałem Msze Kreolską :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-09-24, 21:22    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Najpierw do kolegi z postu powyżej,nie wiem czemu przekręcasz mój nick,ja lubię otwartych ludzi(chciałem zostać chirurgiem),więc wal śmiało chłopie,wlazłem Ci na odcisk czy co?
Medium, ,dzięki za miłe słowa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
slotly 


Posty: 27
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-24, 21:47    Odp: Super Chromonica 270 w tonacji A-B pytanko :)

Ajneck no co ty :) pełen szacunek. Przywiązuje dużą wagę do imion, jak widać w nicku można się pomylić. Będzie prościej. Ja jestem Piotrek. I bez urazy :) ponieważ zgadzam się z Tobą w 90 %.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu