Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
kebab 

Posty: 7
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-08-11, 20:40    Brzęczenie stroików przy overblowie (Golden Melody F)

Cześć!
Uczę się gry na harmonijce już od dłuższego czasu, między innymi przeglądając Harmoszkę. Mam 2 harmonijki (Special 20 C, Marine Band D) na których umiem wydobywać overblowy na kanałach 4, 5, 6. Teraz kupiłem Golden Melody w F i mam z nią mały problem. Overblowy wychodzą mi na drugim i czwartym kanale, a na trzecim, piątym i szóstym stroiki wariują: nie słychać pełnego dźwięku, głównie odgłos przepływającego powietrza i dziwny wysoki pisk. Te same kanały nie sprawiają problemu przy graniu na wdechu i wydechu i można na nich stosować podciągi. Wiecie co się dzieje i co z tym zrobić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-08-11, 21:24    Odp: Brzęczenie stroików przy overblowie (Golden Melody F)

To bardzo wysoka tonacja i na niej overblow wychodzi nieco inaczej. Dodatkowo może się zdarzyć, że trzeba stroiki delikatnie wyregulować. Widać udaje się zablokować górny stroik, ale dolny nie chce się wprowadzić w odpowiednie wibracje, albo coś podobnego. Warto spróbować pobawić się stroikami i poćwiczyć samą technikę wydobycia na tej wyższej tonacji.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-08-11, 21:43    Odp: Brzęczenie stroików przy overblowie (Golden Melody F)

"Overblowy wychodzą mi na drugim i czwartym kanale, a na trzecim, piątym i szóstym stroiki wariują". Coś tu ściemniasz
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kebab 

Posty: 7
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-08-12, 14:44    Odp: Brzęczenie stroików przy overblowie (Golden Melody F)

To chyba rzeczywiście była bardziej wina mojej techniki niż stroików... Załączam nagranie jak teraz mi wychodzą overblowy na kanałach 2 - 6. Na 5 i 6 wciąż muszę mocno zadąć, a dźwięk jest opóźniony, wydaje mi się, że przerwa między stroikiem a płytką jest zbyt wąska. Na 3 kanale słyszę szum,może stroik ociera się o płytkę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-08-12, 15:14    Odp: Brzęczenie stroików przy overblowie (Golden Melody F)

Nie męcz się z overami na 2 i 3 kanale. Można je wykonać, ale po co, skoro te same dźwięki mamy łatwiej dostępne na jeden kanał na prawo na zadęciu? Overbending stosuje się na kanałach 1, 4, 5, 6 (overblow) i 7, 9, 10 (overdraw).
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kebab 

Posty: 7
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-08-12, 18:57    Odp: Brzęczenie stroików przy overblowie (Golden Melody F)

Na tej harmonijce łatwiej mi jest wydobyć zupełnie niepraktyczny overblow na 2 i 3 kanale, niż ten na 5 i 6. Muszę dąć z dość dużą siłą, stroiki cały czas świszczą (nagranie w załączniku), czasami coś jakby przeskakuje i robią niekontrolowane "tiu-tiu-tiu". Overblow jest opóźniony. Maciek, da się to wyregulować?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-08-12, 19:05    Odp: Brzęczenie stroików przy overblowie (Golden Melody F)

Na moje ucho da się wyregulować. Poeksperymentuj z wielkością szczeliny między płytką a stroikiem, a najlepiej skontaktuj się z Minigunmanem z Forum. On harpy customizuje, naprawia, stroi i też ustawia pod overbending. Z pewnością wesprze Cię radą, bo ja potrafię tylko nieco harpa podpicować, jak mam go w ręku.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-08-13, 16:33    Odp: Brzęczenie stroików przy overblowie (Golden Melody F)

Przejdę na korespondencję bezpośrednią. A dać się da ;) Mam na to kilka myków.
Embossing, szczeliny - jak mówił Maciek, no i troszkę innych kombinacji, nie ma co się rozpisywać tutaj, lepiej po prostu zrobić.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu