Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Gaius

Posty: 34
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2012-07-19, 10:40    Harley Benton GA5- upgrade

Witam!
czy ktoś z Was przerabiał wzmacniacz w.g. opisu z tej strony: http://lonewolfblues.com/projepimod.html? co tak naprawdę dzięki temu można uzyskać i czy e.w. występują jakieś efekty uboczne (np.mniejsza głośność itp.)?
druga sprawa: zastanawiam się nad wymianą głośnika. czy ma to w ogóle sens a jesli tak to na jaki wymienić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-07-19, 11:01    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Ja przerabiałem w ten sposób Epiego (który oprócz innego głośnika - Eminence Lady Luck, dodatkowych wyjść na paczkę i braku wbudowanego potencjometru tone nie różni się niczym. Co daje? Piec mniej sprzęga, ma niższy gain, przez co przester jest mniej tranzystorowy, a bardziej okrągły. Wymiana kondensatorów dodaje mu dołu. Mamy dwa wejścia, dzięki czemu dopasujemy go do różnych mikrofonów. Pokrętło tone ucina nadmiar góry. O ile w wersji fabrycznej przy mocnym miku cały zakres głośności wykorzystujemy przy przekręceniu potencjometru o kilka stopni (powyżej tego sprzęgi chciały rozsadzić głośnik), to tutaj zakres manewru rozciąga się na jakieś 70% skali. Co prawda zdaje mi się, że nie będzie głośniejszy niż fabryczny, ale mamy większą i dokładniejszą sposobność ustawienia pieca. Po prostu możliwe poziomy głośności zajmują większą część podziałki i łatwiej tym manewrować. Po przeróbkach brzmieniem zaskoczeni byli członkowie kapel, z którymi udało mi się grać (np. toruńska Tortilla), akustycy podczas koncertów, czy nawet profesjonalny studyjny dźwiękowiec. Jeżeli zrobisz to sam, to nawet nie zapłacisz za wiele za części. Ja szczerze polecam.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Gaius
Gaius

Posty: 34
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2012-07-19, 20:12    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

a głośnik wymieniałeś czy nie? czy w ogóle wymiana głośnika daje jakiś znaczący efekt?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-07-19, 20:35    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Głośnik zostawiłem oryginalny Eminence. To podobno bardzo dobra firma, a i ten głośnik jest chwalony na zagranicznych forach dla harmonijkarzy. Głośnik to bardzo ważne ogniwo jeżeli chodzi o dźwięk i jeżeli jest kiepski, to wszystko zabrzmi kiepsko. Ale ten się sprawdza, to nie wymieniam. Są jednak tacy, co ładują tam Bóg wie jakie głośniki. Warto pamiętać, że z czasem głośnik brzmi coraz lepiej! Musi się trochę wyrobić, żeby pokazać pełnię swoich walorów. Kilka do kilkunastu godzin gry i głośnik, który początkowo brzmiał średnio, chrapliwie i nie do końca tak jak powinien dostał skrzydeł i gada jak należy. W starszych wersjach Valve Juniora montowany był głośnik Celestion, podobno gorszy od Eminence'a, ale głowy nie dam, bo tyle pamiętam jedynie z zagranicznych recenzji. Podejrzewam, że ten sam głośnik wsadzono do Harley Bentona.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-07-21, 18:04    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Inny głośnik jest w HB - jest jakiś chiński. :)
Czy to w GA5 czy GA15 :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-07-22, 16:46    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Są składane w tym samym zakładzie, z tych samych części i na podobnym schemacie. Stąd prawdopodobnie w obu jest ta sama chińszczyzna, różniąca się tylko średnicą.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-07-22, 20:31    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Kiedyś głośnik w Epich był ten sam, teraz dali trochę lepszy, eminence lady luck. :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-07-23, 18:56    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Tak, tak, już wyżej pisałem o Eminence Lady Luck. To jednak dają do Epiphone'a a do Harleya dają tańszy odpowiednik i to zarówno do modelu GA-5 jak i GA-15.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-07-23, 22:57    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Generalnie, bardzo dobrym posunięciem w GA5 będzie wymiana lampy przedwzmacniacza na słabszą, a i przydałoby się wymienić też lampe power ampu - w HB są jakieś chińskie.
Kiedy wymienisz lampy na słabsze na przedwzmacniaczu (ja w GA15 dałem 12au7), możesz mocno rozkręcić volume (praktycznie na max), bez zabijania piskiem, a z miększym, milszym dla ucha przesterem. :)
Przesterowuje się wtedy końcówka a nie preamp.
Warto byłoby może delikatnie mocniejszą wersję 12a*7 wpiąć - może 12at7, albo w konfiguracji 12au7, 12at7 i wzmacniacz mocy- myślę, że mógłby piec w ogóle głośniejszy być.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Gaius
Gaius

Posty: 34
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2012-07-24, 09:06    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Dzięki Harry, lampy miały być moim kolejnym pytaniem :)
Jeśli chciałbym wymienić głośnik to możecie mi jakiś polecić? w moich poszukiwaniach natknąłem się na Webera Vintage Series i Jensena Alnico.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-25, 11:18    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Moim zdaniem brzmienie wzmacniacza (nie wliczając brzmienia grającego) w co najmniej 40% zależy od głośnika.
Jeśli chodzi o 8cali to najlepsze są Weber i Kendrick, jeśli chodzi o 10cali to Jensen Alnico P10R (najlepiej NOS).

Lampy mają też duży wpływ, ale sugeruję konsultacje z elektronikiem przy wymianie lamp mocy, bo może być małe "bum-bum" :)

Trzeba pogodzić się z tym że za dobrze brzmiący wzmacniacz trzeba zapłacić sporo tzn co najmniej 1500zł.
Gdyby pojawił się tani i rewelacyjnie brzmiący wzmacniacz do harmonijki, to wszyscy by na nim grali...

BTW, wydaje mi się że Laney CUB8 ma świetne parametry dla harmonijki, być może trzeba mu wymienić tylko głośnik i może być miłe zaskoczenie...

Pozdrowienia!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-07-25, 17:10    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Ciekawą propozycją wydaje się piecyk firmy VHT, model Special 6. Sześć watt, lampy 12AX7 i 6V6, 10 calowy głośnik i minimalna ilość pokręteł. Tutaj informacje o tym sprzęcie:

http://www.vhtamp.com/avsp16.html

a na blogu Bluesharpamps.blogspot.com autor wypowiada się o nim bardzo pozytywnie, jak na mały, tani wzmacniacz lampowy. Zwraca uwagę na lampę końcówki, która podobno brzmi bardziej naturalnie i okrąglej niż EL84 używana w większości małych lampiaczków. Dobrym pomysłem może być też Fender Excelsior wspominany w innym temacie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-07-25, 23:11    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Bart ma rację - dobry głośnik (albo więcej niż jeden ) - to podstawa. Często wzmak na słabym głośniku będzie brzmiał "kartonowo" albo w ogóle zamulał, podczas gdy po wymianie zaśpiewa.

Niemniej jednak, w HB GA5 warto wymienić czym prędzej chińskie lampy - żeby mniej się wzbudzał i ładniej brzmiał. Odwdzięczy się nam też dłuższym życiem do następnych lamp.

Generalnie z wymianą lamp mocy jest dość prosta sytuacja - jeśli wymieniamy na taki sam model (przykładowo mamy el34 i wymieniamy na el34) - jest ok. Ale jeśli na odpowiednik, inny niż DOKŁADNY - wtedy trzeba skonsultować to z elektronikiem.

Powód jest prosty - inny pinout mają ruskie, inny mają amerykańskie lampy często.

Ale jeśli wymieniamy na ten sam model - nie będzie problemu. Jeśli chodzi jednak o lampy mocy - powinny być parowane, tj. dobierane o podobnych parametrach.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gaius

Posty: 34
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2012-07-26, 12:51    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

A jakieś konkretne lampy polecacie? (w sensie producentów)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-07-26, 14:39    Odp: Harley Benton GA5- upgrade

Pulatom kiedyś mi odpisał odnośnie lamp mocy :
Pulatom napisał/a:
Chociaż jestem konstruktorem i zdecydowanym zwolennikiem wzmacniaczy lampowych, to powiem bluźnierstwo nie do złyknięcia . Otóż moim zdaniem to czy dasz ELkę 84 firmy JJ, czy innej, czy odpowiednik zza Altantyku albo zza Buga, ma taki wpływ na brzmienie, jak zamiana korpusu plastikowego na drewniany. Dużo bardziej liczy się "otoczenie" lampy, tj. jakie dostaje napięcia, jaki ma typ i punkt polaryzacji, wartości (NIE MARKI) elementów w torze sygnałowym, typ i jakość trafa głośnikowego i samego głośnika etc.


Ale - co człowiek to zdanie - ja myślę, że liczy się to żeby nie były to lampy made in china, tylko niech w ogóle będzie jakaś firma, ewentualnie ponoć fajną opcją - pod względem wytrzymałości są ruskie lampy wojskowe.

Bardziej liczy się to co chcesz osiągnąć - czy chcesz lampy tej samej mocy, mniejszej, podobnej, CHYBA wyższej (jeśli chodzi o preampowe) też są.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu