Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Paeu112 

Wiek: 25
Posty: 18
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2012-07-17, 13:27    Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

Jestem w tym kompletnie zielony :) Czy jeśli gram na diatoniku to łatwo będzie mi się przerzucić na chromatyka (też z 10 kanałami)?
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 300
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-07-17, 13:41    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

To zależy.
W chromatykach zazwyczaj jest inny rozkład dźwięków (jest chyba na rynku jeden chromatyk wg stroju Richtera) - trzeba będzie nauczyć się rozkładu od nowa.
Oczywiście inny rozstaw kanałów.
Inny ustnik.
Dodatkowo masz przycisk, którym zmieniasz tonację harmonijki o pół tonu - też wymaga to doświadczenia i zapamiętania rozkładu dźwięków.

To zupełnie inny instrument.
To tak jakbyś porównywał granie na ukulele i gitarze basowej. I jeden i drugi instrument ma cztery struny i jest "gitaropodobny" a różnice są i to bardzo znaczące.

Łatwiej by było gdybyś rozszerzył pytanie. Np. co chcesz grać (repertuar i styl muzyczny) z kim (z jakimi instrumentami) i tak dalej. Wtedy łatwiej by było dobrać harmonijkę do Twoich potrzeb.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Paeu112 

Wiek: 25
Posty: 18
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2012-07-17, 13:48    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

Na tej harmonijce chciałbym grać z gitarą. Najczęściej to chyba blues. chodzi mi też o w miarę tanią harmonijkę. Wolałbym najpierw zobaczyć czy mi się spodoba zanim wywalę kasę.
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 300
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-07-17, 15:22    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

No, do bluesa to najlepszy jest diatonik w stroju Richtera. Oczywiście są utwory bluesowe, gdzie harmonijkarze wykorzystywali chromatyki, ale tego jest tak zdecydowana mniejszość, że aż pomijalna.

Co chciałbyś osiągnąć z pomocą chromatyka (w bluesie) i dlaczego nie mógłby to być diatonik?

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Paeu112 

Wiek: 25
Posty: 18
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2012-07-17, 21:55    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

Jak już pisałem jestem w tych tematach zielony i chciałem się dowiedzieć czy da się grać na chromatyku bluesa i poznać różnice między nim a diatonikiem.
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 300
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-07-17, 22:59    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

Do bluesa bardziej nadaje się dziesięciokanałówka w stroju Richtera.
Jeśli masz odpowiednio "wyrobione ucho" poznasz różnicę na pewno.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-07-18, 17:45    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

Jednak polecam posłuchać George'a Smitha, Carey Bella, Roda Piazzy, czy Mitcha Kashmara, a także kilku innych, którzy wyczyniają istne cuda na chromatyku w bluesie. Szczególnie ten pierwszy, który podłożył podwaliny pod granie na chromatyku i dzięki niemu właśnie inni bluesmani (choć sporo rzadziej niż po modele diatoniczne) sięgają po chromy.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Paeu112 

Wiek: 25
Posty: 18
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2012-07-19, 08:53    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

A można kupić jakiegoś dobrego chroma za 100-120zl?
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 300
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-19, 09:29    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

ja bym szukał używanej na ebayju, bo jak nie nie masz pewnosci ze ci sie podpasuje to szkoda pieniedzy. Ja tak poluje tremola i oktawy, bo nowe są drogie, a gra sie na tym zupelnie inaczej. Za rzadko po nie sięgam by wyłozyć kilkaset złoty.
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-07-19, 09:45    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

Tak jak myślałem (czytaj: "A nie mówiłem", chyba powinienem być kobietą :) ). W wieku 14-stu lat niestety nie stać nas na dobrego chromatyka. Tyle to kosztuje porządna harmonijka dziesięciokanałowa, dlatego (między innymi) taką Ci doradzałem.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2012-07-20, 22:26    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

Ja akurat zaczynałem od chromatyka, ale dzięki temu, że przerzuciłem się na diatonika zacząłem lepiej rozumieć na czym polega improwizacja. Uważam, że improwizacja, lub gra ze słuchu na diatoniku daje ciekawe wyobrażenie o dźwiękach, którego nie daje gra na chromatyku.

żeby grać we wszystkich tonacjach na chromatyku - musisz się nauczyć wszystkich gam.
na diatoniku uczysz się tzw. pozycji i żeby zmienić tonację wybierasz odpowiednią harmonijkę i odpowiednią pozycję. Dzięki temu w różnych tonacjach improwizujesz tak samo i kształcisz słuch relatywny ucząc się rozróżniać i wyobrażać sobie interwały.
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Paeu112 

Wiek: 25
Posty: 18
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2012-07-20, 23:07    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

O właśnie. Może mi ktoś podrzucić linka do informacji o tych pozycjach? Nigdzie nie mogę tego znaleźć.
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 300
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-07-20, 23:13    Odp: Harmonijka diatoniczna a chromatyczna.

Czytaj:
http://forum.harmoszka.co...ycje-vt1153.htm
http://forum.harmoszka.co...ycji-vt6492.htm

Jest tego więcej na forum, ale te tematy powinny wystarczyć do więcej niż rozpoznania tematu.

Jakby coś to jeszcze u góry masz wyszukiwarkę. Wpisz "pozycja" i nie powinieneś się zawieść.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu