Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
antares777 


Wiek: 75
Posty: 15
Otrzymał 3 punkt(ów)
Wysłany: 2012-07-15, 23:46    [Koncert] Trio harmonijek ustnych "Con Brio" w Szwajcarii

Zygmunt Zgraja, razem ze swym trio harmonijkowym "Con Brio" z Mysłowic w składzie: Zygmunt Zgraja na harmonijce chromatycznej, Janusz Zając na harmonijce basowej i Robert Kier na harmonijce akordowej i akordeonie, koncertował w Szwajcarii. Dnia 29 czerwca br. w Einsiedeln (30 km na południe od Zurichu), muzycy zaprezentowali swój kunszt, czego odpryski można znaleźć w necie.
Jest tam "Karawana" Ellingtona: http://www.youtube.com/watch?v=lWK9qvRqD9M
oraz ukłon w stronę szwajcarskich gospodarzy: http://www.youtube.com/wa...feature=related

A propos pierwszego z utworów: to standard jazzowy i pod nazwą "Caravan" przypisywany jest Dukowi Ellingtonowi ("Caravanne" to jest dla niepoznaki napisane po szwajcarskiemu ;) ). Są tacy, którzy autorstwo utworu przypisują Juanowi Tizolowi, a i tacy, którzy twierdzą, że utwór to dzieło spółki Ellington - Tizol (z różną kolejnością).
Portorykańczyk Juan Tizol był puzonistą w kapeli Ellingtona, więc myślę sobie, że sprawa się miała po polskiemu: napisał Tizol, a Ellington (jako kapelmajster) "musiał" zostać dopisany. Dalej życie zrobiło swoje: Tizol został zapomniany, a autorstwo zostało przy Ellingtonie - w końcu był "Duke" czy nie? ;)

W drugim utworze Robert Kier gra na akordeonie, a jego miejsce przy harmonijce akordowej zajął Willi Schwager z zespołu "Schwager's Happy Harps".

Przyjemnych wrażeń

Kazimierz

P.S. Znacznie więcej można (obowiązku takiego nie ma ;) ) wyczytać w angielskojęzycznej Wikipedii
_________________
Harmonijka to tylko jedno z narzędzi do robienia muzyki i znam takich, co zupę próbowali jeść widelcem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Felix
Gall Anonim 


Posty: 84
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: World/Polska
Wysłany: 2012-07-24, 10:36    Odp: [Koncert] Trio harmonijek ustnych "Con Brio" w Szwajcarii

Widać z nagrań, że Panowie z Con Brio trzymają formę. Pozazdroscic takiej gry. :)
_________________
Harmonijkarze wszystkich krajów i nacji łączcie się. :) <Gall Anonim>
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-07-25, 22:17    Odp: [Koncert] Trio harmonijek ustnych "Con Brio" w Szwajcarii

Gall Anonim napisał/a:
Widać z nagrań, że Panowie z Con Brio trzymają formę. Pozazdroscic takiej gry

Wiem, wiem, widziałem i słyszałem Con Brio z panem Zygmuntem w roli głównej na żywo. Wielki kunszt. :)
Szkoda, że jest tak niewiele zespołów chromatycznych w Polsce (ja wiem o dwóch aktywnych) i co za tym idzie również brak harmonijkarzy chromatycznych. :(
Takich np. co grają Jazz jest może trzech muzyków. :(

Odnośnie pochodzenia utworu Caravana - to jest ciekawa historyjka - nie znałem tego.
Dzięki, że Ci się chciało antares777 poszperać w tym temacie. :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu