Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
INIM 


Posty: 471
Otrzymał 7 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-06-10, 15:31    Prace nad Harppedią

Pamiętacie jeszcze ten projekt? ;) Wznowiłem prace nad nim.
Jeśli ktoś nie pamięta to w kilku słowach wyjaśnię. Ma być to serwis gdzie będzie można odnaleźć tabulatrę do utworów by zagrać je na harmonijce. Chciałbym Was zapytać o to jakbyście sobie życzyli aby on działał. Jeśli chodzi o szatę graficzną to to już jest opracowane, bardziej mi chodzi sposób działania. Obecnie inspiruję się różnymi stronami gdzie można znaleźć teksty piosenek jednak ile takich stron tyle pomysłów.

Jakbyście widzieli np. sposób wyszukiwania tabulatur, albo w jaki sposób miało by wyglądać dodawanie tabów. System użytkowników ma jakikolwiek sens czy może lepiej aby dodać taby anonimowo? Jakiś system punktów? Punkty za ilość dodanych tabulatur, za ich wyświetlenia, ocenę, jakość...? Wątpliwości i pytań jest wiele, a odpowiedzi na razie bardzo mało.

Macie jakieś pomysły? Bardzo Was proszę o pomoc, bo prawdopodobnie wielu userów Harmoszki będzie korzystało z Harppedii, a teraz macie możlwiość wpływu na to jak ten serwis ma wyglądać. Dziękuję z góry za wszelkie propozycje i pomysły. :)
_________________
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-06-10, 17:02    Odp: Prace nad Harppedią

W/g niektórych prominentnych użytkowników tego forum taby to rzecz niedopuszczalna, podobno szkodzą i niczego nie uczą w/g większości dobrze grających na tym forum wcześniej nie korzystali z nich (he he) i nie polecają ich bo tylko szkodzą, może to poroniony pomysł. Poczytaj i raczej odpusć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-06-10, 17:07    Odp: Prace nad Harppedią

Pominę powyższą wiadomość.

Co do szaty graficznej, możesz się zgłosić do mnie po jakieś bardziej indywidualne rzeczy, jeśli będą potrzebne.
Na pewno będzie potrzebne troszkę ludzi ale w formie portalu z systemem użytkowników ma to rację bytu. Nie sądzę, żeby dodawanie anonimowe było dobre. A jeszcze ktoś te taby będzie musiał ogrywać i sprawdzać. System użytkowników pozwoliłby uniknąć pracy 1 osoby nad tym a ludzie sami pracowaliby nad poprawnością, dając punkty lub sugestie. Podobnie jak to się teraz odbywa na forum - które z resztą jest niezłą skarbnicą dla powstania takiego portalu.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
INIM 


Posty: 471
Otrzymał 7 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-06-10, 17:08    Odp: Prace nad Harppedią

Czytam i widzę takie opinie, ale jednak skoro działy z tabluaturami na forum cieszą się sporą popularnością to znaczy, że jednak jest popyt na tego typu treści. Dlatego uznałem, że osobny serwis gdzie będą tylko i wyłącznie taby to dobry pomysł. Czy się mylę, przekonamy się z czasem. Tak czy inaczej na razie proszę o pomoc, bo wiadomo, że należy kilka pomysłów ze sobą skonfrontować i wybrać najlepsze.
_________________
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-06-10, 17:23    Odp: Prace nad Harppedią

"Pominę powyższą wiadomość". Wiem wiem, Ty jako użytkownik tego forum na początku swojej nauki nie wyobrażałeś sobie zagranie czegokolwiek bez tabów, po dwóch latach uznałeś ze to poroniony pomysł, i nie polecasz ich.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-06-10, 17:26    Odp: Prace nad Harppedią

Wyraziłem się bardziej konstruktywnie, niż Ty to określiłeś ale powiem Ci tylko tyle: No i? (retoryczne)

PS: jestem zdania że i wtedy miałem rację i później, to subiektywna kwestia potrzeb użytkowników na różnym etapie nauki.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-06-10, 17:31    Odp: Prace nad Harppedią

"No i" Czekam teraz, aż mnie wyzwiesz od starych sfrustrowanych dziadów, zwrot dozwolony na tym forum.

[ Dodano: 2012-06-10, 18:42 ]
"Czytam i widzę takie opinie, ale jednak skoro działy z tabluaturami na forum cieszą się sporą popularnością to znaczy, że jednak jest popyt na tego typu treści". Jeżeli chcesz pomóc grajacym popieram, sam dużo piszę tabów na prośbę potrzebujacych.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2012-06-10, 23:19    Odp: Prace nad Harppedią

Może wprowadzić opcję wklejania tabów nad zapisaną nutami linią melodyczną? (w formacie jpg, co oferują niektóre czcionki do edytorów nutowych). Nie wiem jakie jest zainteresowanie tego typu zapisem, ale na pewno lepiej przekazuje on rytm niż klasyczny "tekst".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KUKUSIEK 


Wiek: 64
Posty: 94
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Goczałkowice Zdrój
Wysłany: 2012-06-11, 07:23    Odp: Prace nad Harppedią

Z nutami pomysł dobry. Ja natomiast poszedłbym w innym kierunku.Nie wiem jak to rozwiązać technicznie ale do każdej tabulatury dołączałbym link do dokładnie tego utworu do którego była rozpisywana tabulatura. Może na początku przygody z harmonijką granie razem z podkładem będzie bardziej "wyrabiało " słuch i poczucie rytmu. Zwłaszcza dotyczyło by to osób z zerowymi wiadomościami z muzyki.
_________________
Od brzmienia harmonijki piękniejsza jest tylko cisza.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
INIM 


Posty: 471
Otrzymał 7 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2012-06-11, 15:43    Odp: Prace nad Harppedią

Jeśli chodzi o linki do utworów, np. do Youtube czy wrzuty to nie problem. Większy byłby z tymi nutami? Jakby to dokładnie miało wyglądać, bo nie do końca sobie to wyobrażam?
_________________
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-06-11, 16:17    Odp: Prace nad Harppedią

Myślę, że jeżeli nuty, to pisane literami a nie na pięciolinii, ja nieraz tak pisze taby.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-06-11, 16:43    Odp: Prace nad Harppedią

Tylko wtedy i tak stracimy główną zaletę nut, czyli pokazanie przez nie wartości rytmicznych. Do tego, same nuty będą nieco względne. Podając tabulaturę, będzie prawdziwa dla każdej tonacji, jeżeli tylko zmienimy harmonijkę, to piosenka pozostanie tą samą. Zaś same nuty w formie literowej będą tylko prawdziwe dla danej tonacji i bez transponowania się nie obejdzie. Dlatego ten pomysł ma największe szanse na wypalenie jeżeli nuty będą łącznie z tabulaturą, a nuty nie ograniczą się jedynie do zapisu literowego, a przyjmą formę prawdziwych kropeczek na pięciolinii.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-06-11, 17:04    Odp: Prace nad Harppedią

Jeżeli podamy tonacje harmonijki do rozpracowanego numeru i nuty w formie literowej do konkretnej harmonijki, to myślę że nie byłoby problemu, grając w innej tonacji nie znający rozkładu dźwięków korzysta tylko z tabów "cyferkowych", ale to tylko moja sugestia.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-06-11, 17:56    Odp: Prace nad Harppedią

Ok, ale wciąż pozostaje kwestia "zgubienia wartości", przy zapisaniu jedynie liter oznaczających nuty. Bo takie:

G E E F D D C E G
G E E F D D C E C

nie mówi za wiele o wartościach.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-06-11, 18:06    Odp: Prace nad Harppedią

Link do rozpisanej melodii to zapewni, a to nie odstraszy nie znających nut.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-06-11, 18:26    Odp: Prace nad Harppedią

Najlepiej byłoby podawać zarówno zapis nutowy (pełnowartościowy), jak i tabulaturę. Tylko z tymi nutami byłby problem techniczny.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-06-12, 12:01    Odp: Prace nad Harppedią

Ja też jestem bardziej za zapisem nutowym i nad nim zapisem tabulatury.
Zyskujemy tym wartości nut.
Link do wykonania utworu może być mylący ponieważ nie zawsze wiadomo na ile jest w tabulaturach uproszczeń / ozdobników, lub zmian, które nie pokrywają się z danym wykonaniem. Dlatego link do utworu jako pomocniczy - OK, no chyba, że ktoś sam się nagra i opisze to w formie tabulatury i zapisu nutowego.

Tak naprawdę formą Harppedii jest teraz dział "Gotowe taby - zatwierdzone"

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-06-12, 17:05    Odp: Prace nad Harppedią

Z drugiej strony zastanawiam się, czy ktoś kto zna i czyta nuty będzie korzystał z tych tabów "cyferkowych", a przecież te taby będą skierowane dla takich co nie potrafią sami coś jeszcze zagrać, myślę ze nuty im nie pomogą.Oczywiscie taby na tle nut bedą fajnie wygladały, tylko czy to potrzebne i jakie ma być ich (nut) zadanie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-06-12, 17:08    Odp: Prace nad Harppedią

Może ktoś nauczy się czytać nuty do grania na harmonijce, jak zestawi je z tabulaturą. Tak to działa w przypadku wielu innych instrumentów i tak to często odbywało się w książkach do muzyki, dla dzieci-młodzieży. Można powiedzieć, że była lub jest to jakaś norma w polskim systemie edukacji, w przedmiocie "muzyka".
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-06-12, 17:55    Odp: Prace nad Harppedią

Nuty mogą być przydatne. Pamiętam, gdy na prędce musiałem nauczyć się grać Autumn Leaves, Kasztany, czy inne melodie. Wtedy pod nutami rozpisałem sobie dźwięki literowo, a rytmikę miałem wypisaną w nutach. Udało mi się opanować pierwszy z wymienionych kawałków, nawet bez jednego przesłuchania. Nie chciałem sobie wyrabiać jakiegoś muzycznego przeświadczenia, że coś ma brzmieć, tak, a nie inaczej, tylko zagrać wszystko jak wypisano w nutach. Z pewnością nuty nie zaszkodzą.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-06-12, 22:18    Odp: Prace nad Harppedią

Nuty na pewno mogą być przydatne. Taby piszą tu tylko tacy co im sie chce pomóc innym ( na pewno jako jeden z nich nie będę ich dopasowywał do pięciolinii), lub potrzebujący się pochwalić, że coś wymyślili lepiej lub gorzej (w życiu tego nie zrobią) , ale na pewno pomagają też innym coś zagrać , wydaje mi się że dyskutujący tu nie piszą już tabów
( nawet nie wchodzą na posty im poświęcone) tylko idealizują jak by to było dobrze mieć coś rozpisane. Może ci co potrzebują ich, odezwą się co im pomaga zagrać potrzebny utwór.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu