Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
tobiaszkowalski 

Wiek: 26
Posty: 14
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2012-05-09, 12:18    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Zgadzam się w pełni z minigunmen. Stagg to dobra firma ale produkuje dobre np. gitary, a jeśli chodzi o harmonijki to nie ma co liczyc na dobrą jakość
_________________
pozdrawiam
Tobiasz :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-05-09, 17:10    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Ja niestety sprostuję - Stagg produkuje wszystko co muzyczne a jak jest coś do wszystkiego to jest do niczego. Stagg nie produkuje nic szczególnie dobrego, raczej taką tanioszkę na początek, nie sprzęt profesjonalny.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-05-09, 21:39    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Mandoliny Stagg widziałem,można z nich zrobić francuski kołnierzyk teściowej.Mam nadzieję że taki koszmar mnie nigdy nie spotka: podchodzę do fortepianu by go stroić a to pięknie błyszczący fortepian firmy...STAGG 8/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
tobiaszkowalski 

Wiek: 26
Posty: 14
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2012-05-12, 20:05    Odp: Jaka harmonijka na początek?

no dobra zgadzam sie, przesadziłem ;) ale to nie zmienia faktu że harmonijki mają z niskiej bardzo półki :/
_________________
pozdrawiam
Tobiasz :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Toony87

Posty: 2
Wysłany: 2012-05-13, 22:04    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Mój temat został usunięty i przekierowano mnie tu więc się tak zapytam. Do 60 zł harmoszka na początek do nauki? I czy np. Hohner 504/20-C Silver Star będzie dobra do zaczęcia.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-05-13, 23:04    Odp: Jaka harmonijka na początek?

O tym modelu i dlaczego to nie jest dobra harmonijka już napisano w kilku tematach o Silver Starze. W dziale "Sprzęt" znajdziesz wszystko. Więcej już nie wymyślimy.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2012-05-13, 23:37    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Moim skromnym zdaniem nie ma co schodzić poniżej Golden Melody w C-dur na początek za ok 100zł. Potem to już tylko poszukiwania ulubionego modelu wśród wyższej półki Suzuki (np. Manji, Hammond), Hohner (Crossover, Marine Band Deluxe, Thunderbird), Seydel (seria 1847).

Grając na tanich harmonijkach nabierzesz złych nawyków (są nieszczelne i trzeba w nie mocniej dmuchać. To się później przełoży na nieumiejętność panowania nad oddechem i "jałową" technikę gry).

Dorzuć te kilkanaście złotych i mimo wszystko musisz uzbroić się w cierpliwość. Bez racjonalnych ćwiczeń i regularności nawet najdroższa harmonijka nie zrobi za Ciebie mistrza :)

P.S. Naucz się korzystać z wyszukiwarki. Na tym forum naprawdę jest sporo wiedzy dla początkujących. A jeśli tutaj czegoś nie ma to pytaj lub poszukaj na forach zagranicznych.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
b11l 

Posty: 1
Wysłany: 2012-05-14, 14:52    Odp: Jaka harmonijka na początek?

No dobra...
Dzień dobry - bo pierwszy post.
Do rzeczy:
Naczytałem się jaka ta moja harmonijka wujowa. Zgadzam się bo jak miałem fixmix w liceum czyli jakieś 5 lat temu to sobie kupiłem tanią harmonijkę. Prosiłem Panią w sklepie żeby była "na start" to mi dała ten shit i na początku będąc zajarany wielce pamiętam, że nawet podciągów się nauczyłem, coś tam mi wychodziło, ale jak po 30 minutach katowania moje płuca wysiadają a na ustach robią się takie podłużne dziurki od rantów rdzenia. To i nie wiem jaki ten zapał by nie był wtedy to mi się odechciało. Teraz mam ją w akademiku i znowu mnie krew zalewa, że na kanałach 456 wypluwam płuca, żeby był jakiś dźwięk, to na 8 i 9, czasem 7 po kilku mocniejszych dmuchnięciach robi się metaliczny dźwięk i te kanały są bardzo wrażliwe na krzywe dmuchnięcia - takie jak chcę zagrać coś szybko to się nie da.
To jest nie ważne sklepy jeszcze otwarte idę kupić harmonijkę! Tak sobie powiedziałem! Ha! Odważny jestem kasę mam to mogę!
I tu pojawia się moje pytanie PANOWIE JAKĄ? Ma nie być taka piskliwa bo lubię ballady, pieśni ludowe, szanty i starego rocka ot choćby budkę...
POMOŻECIE? ;]

EDIT Kupiłem SUZUKI Harpmaster w tonacji low F i jestem mega zadowolony

Przeniosłem do tematu gdzie bardziej pasuje. Informacyjnie: Pytający ma Silver Stara. Medium
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rubikon 


Wiek: 28
Posty: 2
Skąd: Toruń
Wysłany: 2012-05-15, 19:43    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Witam.
Mam do was pytanie, czy na harmonijce tonacji D można zagrać fajnego bluesa? Pytam, ponieważ tak jak kolega wyżej lubię starego rocka i bluesa, a przeglądając chociażby ten temat widzę, że na początek radzicie kupić harmonijkę tonacji C. Nic nie mam do tonacji C, ale po obejrzeniu polskiej recenzji na YouTubeie harmonijki Hohner Blues Harp tonacji D zakochałem się w tym brzmieniu. Tylko różnica polega na tym, że przymierzam się do kupna Hohnera Silver Stara i tu mam małe pytanie. Czy na niej gra się trudno np. pod względem uciekającego powietrza czy nie jest tak źle?
Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odp. i dziękuję za przeczytanie mojego postu
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2012-05-15, 20:19    Odp: Jaka harmonijka na początek?

postów na temat silver stara i blues banda jest od groma na tym forum. 97% jest na niekorzyść tych "harpów". Przeważnie opinie te wystawiają ludzie, którzy już mieli do czynienia dłuższy czas z grą. Jak masz wydać 25zł, to lepiej pizzę sobie zamów, kup dziewczynie kwiaty. SS, BB są bardzo dobre jako gadżet- otwieracz do piwa, czy coś.

Pozdrawiam, Piotrek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-05-15, 20:29    Odp: Jaka harmonijka na początek?

D-dur to jedna z podstawowych tonacji harmonijek używanych w Bluesie. Zazwyczaj poleca się C-dur, bo na nią jest najwięcej materiałów dla początkujących, ale równie dobrze możesz grać na D-dur; interwały są te same.

Normalnej harmonijki do nauki gry nie kupisz za mniej niż 90 PLN.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rubikon 


Wiek: 28
Posty: 2
Skąd: Toruń
Wysłany: 2012-05-16, 17:13    Odp: Jaka harmonijka na początek?

dzięki za wszystkie odpowiedzi, ale chyba i tak kupie Hohnera SS żeby sprawdzić czy gra na harmonijce jest dla mnie, a jeśli tak to myślę, że po tygodniu kupię sobie coś lepszego
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
xmałpa 


Posty: 3
Skąd: Randomowo
Wysłany: 2012-06-08, 13:04    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Chciałbym sobie kupić Suzuki Blues Master ale jaką tonację wybrać? Chciałbym grać takie piosenki bluesowe oraz "popularne"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-06-08, 14:08    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Kilka postów wyżej masz odpowiedź.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
goldenbiscuit 

Wiek: 46
Posty: 3
Wysłany: 2012-06-09, 11:38    Jaka harmonijka do muzyki góralskiej?

Witam i proszę o poradę :) chcę kupić harmonijkę, która ma być prezentem dla mojego wuja- górala z krwi i kości. Wujek lubi przygrywać sobie "pod bukami" :) Nie jest początkującym ani też mega zaawansowanym grajkiem - umie grać ale raczej gra sam dla siebie:)

Czy możecie mi doradzić, która harmonijka będzie dla niego najlepsza? czyli, która najpiękniej wyrazi melodie góralskie??

Temat dla mnie to czysty science fiction więc proszę o konkretne podanie modelu i odpowiedniej tonacji ;)

Mogę wydać max ok. 400 zł:)

z góry bardzo dziękuję za pomoc
Gosia
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-06-09, 16:04    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Najprościej by było jakbyś się dowiedziała na jakiej harmonijce grywa obecnie :) Wtedy od ręki Ci zasugerujemy co mu się przyda.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
goldenbiscuit 

Wiek: 46
Posty: 3
Wysłany: 2012-06-09, 17:03    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Ciocia mi powiedziała tylko tyle, że pogrywał na różnych:) czasem miał pożyczane:) ale ona sobie nie przypomina nazw. Od jakiegoś czasu nie ma żadnej więc nie jest w stanie mi powiedzieć nic więcej. Powiedziała mi, że bardzo zatęsknił za harmonijką i na stare lata wzięło go na sentymenty:))
To jest mój ojciec chrzestny więc mam wielką ochotę sprawić mu miły prezent: harmonijkę dzięki której przypomni sobie dawne, wspaniałe lata:) Nie mam (niestety) duszy muzycznej więc nie potrafię dobrać odpowiedniej harmonijki do wesołych góralskich przyśpiewek:(
Pomożecie mi pomimo tak szczątkowych informacji?? :) bardzo proszę :) ))
gosia
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-06-09, 17:06    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Z dobrych, solidnych harmonijek do takich folkowych rzeczy polecam Seydel Sailor. Jest solidna, śliczna, stroi i powinna służyć długo. To dobry producent, często go tutaj polecamy.
Kosztuje max 200zł.

Skoro to dla wujka to nie będę kazał szukać informacji i uczyć się na temat harmonijek, tylko po prostu polecam tą, myślę że ją polubi. :) Miałem ją w rękach i sam bym taką kupił ale gram bluesa.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
goldenbiscuit 

Wiek: 46
Posty: 3
Wysłany: 2012-06-09, 17:36    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Dziękuję za podpowiedź:))) podpytałabym wujka o więcej szczegółów, no ale wtedy to już by nie była niespodzianka:)! Kupię zatem tę polecaną przez Ciebie:)))

aha:) i dziękuję za wyrozumiałość w sprawie nauki harmonijki:) myślę zresztą, że raczej nie znalazłby się nikt kto by mnie zdołał tego nauczyć haha:))

dziękuję raz jeszcze
pozdr.gosia
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
AsiR

Posty: 4
Wysłany: 2012-06-11, 13:57    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Chciałbym zacząć swoją przygodę z harmonijką i stanąłem przed trudnym wyborem. Co na początek. Popatrzyłem po sklepach, po postach na forum, filmikach na yotube ale chciałbym zasięgnąć opinii ludzi bardziej w temacie.
Wybrałem kilku potencjalnych kandydatów:
Seydel:
BluesSession - Wiem, że jest niezła w swojej klasie, jedyny mankament to nie ma oznaczonych kanałów i trochę mniej trwałe stroiki
BluesSession Steel - oznaczone kanały i stalowe stroiki, ciekawy wygląd
Hohner:
Special 20 - dla początkujących, mnie odstraszają kanciaste kształty
Golden Melody - podobno najlepsza dla początkujących jednak mniej nadaje się do gry akordowej a ja szukam wszechstronnej harmonijki
Marine Band Deluxe - jedyna z drewnianym korpusem.
Suzuki:
Bluesmaster - mało znalazłem o niej informacji
Harpmaster - polecana początkującym ale w internecie jest dużo skrajnie różnych opinii
ProMaster - jakoś informacje o niej nie były zadowalające. Nie mam zdania na jej temat.

Moje typy to: Blues Session Steel, Golden Melody, ProMaster.

Moje wymagania to poręczny kształt, prostota utrzymania i wszechstronność. Chciałbym, żeby był to przenośny instrument gdy nie mogę zabrać gitary. Zależy mi na ciepłym brzmieniu, pewnie w tonacji C.
Nie wiem czy wolę drewniany korpus czy z tworzywa. Obawiam się, że drewniany będzie trudniejszy w utrzymaniu. Gdzieś czytałem, że tworzywo można pod kranem wypłukać, to prawda?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
cjsimon 


Posty: 162
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Londyn/UK
Wysłany: 2012-06-12, 13:21    Odp: Jaka harmonijka na początek?

ile mozna powtarzac to samo :/
Bierz special 20 i nie marudz.

najlepsza w najlepszej cenie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-06-12, 13:55    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Akurat się nie zgodzę. Trzy wymienione harmonijki to zupełnie inny kształt, wygląd czy konstrukcja korpusu niż ma Special 20. Nie chcę tym powiedzieć, że special jest zły (raz znajomy i przyniósł i pozwolił trochę pograć) bo komfort gry w rozegranej harmonijce był jak najbardziej OK, ale mi taki typ korpusu "nie leży".

Nie chcę się zbytnio wypowiadać, bo z tych harmonijek znam tylko ProMastera (bardzo lubię nie tylko tę harmonijkę, ale całą tę rodzinę), a na pozostałych nawet nie grałem, ale podejście "wszyscy macie zaczynać od speciala 20" chyba jest zbytnim uproszczeniem, tm bardziej, że są już zgłoszone propozycje i temat "rozeznany".

Ad rem.
- Do grania z gitarą (jeśli nie jest to blues) najczęściej się bierze strój 12TET czyli z tych trzech tylko ProMaster.
- Nie bój się o drewno korpusu - obecnie te drewna są zabezpieczane i impregnowane (no z pewnymi wyjątkami). Oczywiście pod wodę ja bym nie wkładał ale to nie powinno być wyznacznikiem.
- Korpus z tworzywa też przed włożeniem "pod kran" raczej należy od reszty harmonijki oddzielić.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
AsiR

Posty: 4
Wysłany: 2012-06-12, 17:43    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Special 20 jakoś mnie nie kręci z kilku powodów. Szukam harmonijki wytrzymałej i porządnej, ma to być instrument na rok najmarniej - w internecie często jest o niej napisane, że nie jest szczelna. Ma ten kanciasty kształt a jakoś mnie nie przypada on do gustu gdy są alternatywy w postaci Golden Melody czy nawet Blues Session.

Czy jest zauważalny skok jakości między Golden Melody i Blues Session Steel? Zrobi mi to różnicę przy nauce?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-06-12, 19:19    Odp: Jaka harmonijka na początek?

AsiR napisał/a:
ma to być instrument na rok najmarniej


Ho ho ho. Nigdzie nie jest powiedziane że Ci harmonijka za 300zł wytrzyma tydzień.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
maniek111

Posty: 3
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2012-06-12, 20:55    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Czasami najtańsze "gówienko" trzyma się lepiej niż profesjonalny sprzęt ;)
_________________
Word finder - najlepsza oferta
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Malchus_1985 

Wiek: 38
Posty: 3
Wysłany: 2012-07-20, 16:59    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Też zaczynam przygodę z harmonijką, ale gotów jestem wydać na początek nieco więcej niż 95zł (tak żeby odczuwać przy nauce więcej przyjemności niż irytacji), więc nie chodzi aż tak o cenę choć racjonalność finansowa jest brana pod uwagę. Tak więc...
Zastanawiam się nad dwiema harmonijkami z tej samej rodziny:
1. Seydel 1847 Classic (korpusn impregnowany drewniany)
2. Seydel 1847 Silver (alternatywnie w wersji Plus też) - (korpus polimerowy)

Którą Waszym zdaniem lepiej kupić i dlaczego taką? Jak jest z tymi korpusami impregnowanymi, są bardziej tradycyjne i z tego co czytałem przez harperów z większym stażem bardziej polecane....Chyba że jakaś inna w podobnej kategorii cenowej a lepsza niż produkty braci Seydel...
Pozdrawiam
_________________
"Nikogo nie nazywaj szczęśliwym przed śmiercią, bo człowieka poznaje się dopiero w ostatniej chwili." (Syr 11,28).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2012-07-20, 17:53    Odp: Jaka harmonijka na początek?

z tych dwóch polecałbym wersję classic. grałem na obydwu, ta jakoś lepiej mi leży Drewno w tym modelu jest bardzo dobrze zaimpregnowane.

Jeżeli chodzi o inne opcje, to warto też zastanowić się nad Session Steel. Ewentualnie składak: Session Steel z pokrywami od 1847. Uzyskujemy głośniejszy dźwięk. No i pokrywy 1847 mają bardziej "tradycyjny" kształt, niźli te z Session- kwestia przyzwyczajenia. Sam mam Session Steel w Bb, bardzo fajnie brzmi- dość ciepła barwa.


Pozdrawiam, Piotrek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
poncek.b 


Wiek: 35
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-07-22, 13:37    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Witajcie

Na harmonijce gram od prawie dwóch lat, moją pierwszą harmonijką była i nadal jest Hohner Silver Star w tonacji C. Niestety, jako że już prawie dwa lata mi towarzyszy, to oczywiście eksploatacja jest rzeczą naturalną i kiedyś musi przestać grać tak jak na początku. Chcę "wejść na wyższy level" z grą i zastanawiam się nad kupnem czegoś lepszego. Jako że są tutaj lepsi specjaliści ode mnie, np. #Medium (bez ironii, tylko z szacunkiem) prosiłbym o poradę co kupić no i co dalej?
Pozdrawiam serdecznie
_________________
W życiu piękne są tylko chwile!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2012-07-22, 14:53    Odp: Jaka harmonijka na początek?

przewertuj ten temat z góry na dół, przeczytaj tematy o producentach i rodzajach harmonijek i na pewno coś znajdziesz. Nikt Ci nie doradzi co masz kupić, musisz znaleźć swoją "własną" harmonijkę. Każdy poleci to, na czym sam gra. Ogólnie wszystko w okolicach stówki w górę nadaje się do gry.

Pozdrawiam, Piotrek

PS czytaj forum.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Obalix

Posty: 4
Wysłany: 2012-09-15, 20:04    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Witam :) Posiadam obecnie beznadziejnego SilverStara i mam zamiar zmienić go na coś lepszego. Zastanawiam się nad Seydel Session Steel. Czy jest to dobry wybór? Czy nadaje się jako druga harmonijka dla początkującego (gram dwa tygodnie)? Nie chciałbym zniszczyć instrumentu :) Pod uwagę biorę także Hohner Marine Band Deluxe. Wole ciemne brzmienie, gram zarówno akordami jak i melodyjnie (bynajmniej się staram xD).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu