Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-05-04, 17:52    Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

Witam,
problem mam taki jak w temacie :)
Chcę wymienić lampy wzmacniacza mocy na nowe, bo czuje, że wzmacniacz siadł na dynamice, muli i ogólnie przycichł.

Zamówiłem sobie ecc82 firmy RFT (odpowiednik europejski 12au7) na preamp, coby przesterowywać końcówkę.
Nie wiem jednak jakich lamp użyć na PA, żeby brzmienie było jak najprzyjemniejsze.

Ma ktoś z tym jakieś doświadczenia?
Jeśli jest możliwe, to takie które są mocniejszą wersją el84 a jednocześnie bezpośrednim zamiennikiem.

Jednak najbardziej na bezawaryjności i brzmieniu mi zależy :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-05-04, 18:13    Odp: Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

Niekoniecznie lampy muszą być sprawcą mniejszej dynamiki, choć współczynnik wzmocnienia dla każdej zakupionej sztuki może być inny.
Dobrze by było kupować w takich sklepach, gdzie mogą Ci je pomierzyć, a końcówki sparować.
Jak wiesz zapewne, zajmują się tym nieliczni fachowcy lub pasjonaci.
Inną przyczyną spadku dynamiki może okazać się upływność kondensatorów, szczególnie elektrolitów.Trzeba by się tu "pobawić"....
Z tym zamiennikiem dla El 84. to musiał bym poszukać w "encyklopedii" lamp Niemcewicza.
A parametrów jest obok pasującego do aktualnego gniazda (cokołu) pinów lampy jest kilka : nap. żarzenia, katody, sterujące siatki etc.etc.
Inną opcją wymiany lampy może okazać się również wymiana cokołu i aplikacji sterowania- to już wymaga nestety deczko więcej pracy.
p.s. ja mam w swojej końcówce EL-84 i sobię chwalę.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2012-05-05, 09:59    Odp: Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

Harry napisał/a:
Jeśli jest możliwe, to takie które są mocniejszą wersją el84 a jednocześnie bezpośrednim zamiennikiem.


6П14П-ЕВ (6P14P-EW), ciężko je dostać (bywały kiedyś we Wrocławiu na Tęczowej), ale w końcówce w klasie A wyciągają (w dobrych warunkach ofc) do 8 wat RMS przy 1 kHz ;) .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-05-05, 15:45    Odp: Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

Według L.Niemcewicza:
Pentoda końcowa EL84 = 6BQ5, E84L, EL11N, N709, 6L40, 6P15, 6P14P, CV2975.

Końcówka EW w oznaczeniu dla 6P14P oznacza większą trwałość.
Są niewielkie różnice parametrów (jak choćby -Us1, które katalogowo dla 6P14P wynosi -6,5V a dla EL84 -7,3V).
Cokół pasuje. :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-05-07, 09:25    Odp: Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

Tylko, że ruskie lampy mają chyba inaczej poprowadzone napięcie żarzenia niż europejskie, tak?

[ Dodano: 2012-05-07, 10:36 ]
Wydaje mi się, że to lampy siadły i dlatego dynamika słaba. :) Bo to jakieś chińczyki były i żarzenie w GA15 Harleya-Bentona jest za duże i znalazłem już jak to ustawić :) Dostałem też kilka porad od lonewolf jak go nieco zmodyfikować :)

A kondensatory na zasilaniu na pewno będę wymieniał, żeby mniej szumił :)

No ale jak lampy nie pomogą to będę kombinował. Macie jakieś konkretne firmy na jakie warto wymieniać, czy to z markami kondensatorów to jakieś pierdoły są ?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2012-05-07, 18:12    Odp: Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

Harry napisał/a:
Tylko, że ruskie lampy mają chyba inaczej poprowadzone napięcie żarzenia niż europejskie, tak?


6П14П mają identycznie jak ELki, tj na 4 i 5 nodze. Różnica jest w 6Н2П, mają żarzenie między 4 a 5, a ekran na 9 (ECC ma żarzenie pomiędzy zwartymi 4 i 5 a 9, ekranu w ogóle nie ma).

[ Dodano: 2012-05-07, 17:13 ]
Harry napisał/a:
Macie jakieś konkretne firmy na jakie warto wymieniać, czy to z markami kondensatorów to jakieś pierdoły są ?


Ponoć są ludzie, którzy słyszą różnicę pomiędzy różnymi markami kabli sygnałowych, więc czemu kondensatory mają być gorsze?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-05-08, 08:32    Odp: Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

A Ty Pulatom?

:)

Dla mnie audiofilskie gadanie to taka papka często :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2012-05-08, 10:42    Odp: Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

Chociaż jestem konstruktorem i zdecydowanym zwolennikiem wzmacniaczy lampowych, to powiem bluźnierstwo nie do złyknięcia ;) . Otóż moim zdaniem to czy dasz ELkę 84 firmy JJ, czy innej, czy odpowiednik zza Altantyku albo zza Buga, ma taki wpływ na brzmienie, jak zamiana korpusu plastikowego na drewniany. Dużo bardziej liczy się "otoczenie" lampy, tj. jakie dostaje napięcia, jaki ma typ i punkt polaryzacji, wartości (NIE MARKI) elementów w torze sygnałowym, typ i jakość trafa głośnikowego i samego głośnika etc.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-05-08, 15:48    Odp: Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

Dokładnie, to są niuanse, smaczki, które da się dostrzec ale to kwestia wymagań zainteresowanych.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-05-09, 07:37    Odp: Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

:) Dzięki zatem :)
Będę polował na 6p14p-ew. Tylko, z racji tego, że to lampy na końcówce to muszą być sparowane, prawda?
Ciężko coś takiego wynaleźć w parce :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2012-05-09, 14:00    Odp: Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

We wzmacniaczu gitarowym/harmonijkowyn dokładne parowanie nie ma aż takiego znaczenia, kup tylko parkę z jednej serii. One zwykle były sprzedawane z opróżnianych magazynów wojskowych na wschodzie, więc jak trafisz to zwykle w ilościach hurtowych.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zoltan 


Wiek: 74
Posty: 14
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-02-24, 09:39    Odp: Lampy el84/6BQ5 (6p14p)

Dotyczy lamp NOS EL84:

- jeśli jest możliwość wyboru to zalecałbym kupno lamp NOS EL84 polskiej produkcji - Telam, Polam.


Najbardziej wskazane byłoby nabycie lamp z tej samej serii produkcyjnej - niekoniecznie ściśle sparowanych parametrami (w harpampach nie ma to aż tak takiego krytycznego znaczenia).

Większość NOS lamp pochodzących z jednej serii ma bardzo zbliżone parametry.

Ponadto jedna seria produkcyjna gwarantuje równomierne zużywanie sie (zwykle PP) lamp i ich identyczne brzmienie.

Brzmieniowo polskie lampy mają "pazur" i ładnie się wysterowują także przy niższych poziomach gainu, tudzież są niesamowicie trwałe i stabilne parametrami.

Radzieckie/rosyjskie 6P14P - choć równie trwałe (zwłaszcza prod. ZSRR) - są zauważalnie "tępsze" i mają bardziej wyrównane "zaokrąglone" brzmienie (jakby ciut "tetrodowe" - nieco, ale tylko nieco, zbliżone do 6P1P/6P6S).

Jest to, rzecz jasna, ocena subiektywna!

Zdecydowanie odradzam kupowanie lamp RFT EL84 (wyprodukowanych w NRD)!

Sa niestabilne, z częstymi tendencjami do "rozbiegiwania się" (w PP jedna z lamp niespodziewanie zaczyna rozczerwieniać się - prąd anodowy narasta lawinowo - mimo prawidłowych warunków pracy), trzasków, skokowych zmian głośności i innych niepokojących i nieprzyjemnych podczas grania - zjawisk.

Serwisowałem sporo wschodnioniemieckich wzmacniaczy MV2, MV3, Regent 15 - w 90% przyczyną usterek były wadliwe RFT EL84 :?

Polskich EL84 wciąż sporo pkazuje się na Allegro i mają względnie umiarkowane ceny.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu