Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
tobiaszkowalski 

Wiek: 26
Posty: 14
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2012-05-03, 14:49    Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Na allegro jest wystawiony chromatyk Seydela, a na ebayu Hohnera. Byłbym bardzo wdzięczny jak by mi ktoś odpowiedział na wszystkie moje pytania :)
To link do Seydela: http://allegro.pl/harmoni...2270288377.html
A to do Hohnera: http://www.ebay.com/itm/H...=item3cc53a2f50
I bardzo proszę żebyście odpowiedzieli na pytania (każde pytanie odnosi się do obydwu harmonijek):
Czy jest szczelna?
Czy jest dobrej jakości?
Czy ma drewniane elementy?
Czy długo trzyma strój?
Jakie macie ogólne spostrzeżenia?
Bardzo, bardzo, z góry dziękuję i przepraszam że tak dużo wymagam ale byłbym bardzo wdzięczny gdybym uzyskał odpowiedzi na te pytania :)
_________________
pozdrawiam
Tobiasz :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2012-05-04, 08:52    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

O Chromecie zapomnij , badziewiasta harmonijka , miałem sprawną przez miesiąc, brzmienie nie takie i jak poprawiałem szczelność popsułem.
Na temat Seydla niewiele wiem ,tle co w opisie w aukcji i ogólnie ,że to dobra firma.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
tobiaszkowalski 

Wiek: 26
Posty: 14
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2012-05-04, 16:21    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Dzięki za opinię. Prosiłbym jescze o odpowiedzi na te pytania. I jeszcze co myślicie o Hohner Chrometta 14?

[ Dodano: 2012-05-04, 17:23 ]
I proszę w miare szybko bo znalazłem taką fajną aukcję z chromettą 14 jakąś starszą i szybko się kończy więc zależy mi na czasie :D
_________________
pozdrawiam
Tobiasz :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-05-04, 17:19    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Ja również odradzam Chromettę od Hohnera niezależnie czy to 10, 12 czy też 14.
Kanały mają mega otwory, a więc musisz mieć większe miechy.
Wprawdzie korpus jest z plastiku, a przesuwka chodzi leciuteńko to i tak niewielka pociecha.

Seydel to również marka uznana jak Hohner, ale ten w.w. model jest z niższej półki cenowej.Nic nie jest za darmo! Możesz zagrać na niej co zechcesz, ale może ona okazać się również mało wytrzymałą harmonijką (tu mam na myśli zwykłe stroiki z mosiądzu)

Jeżeli zaczynasz grać, i na początku tej przygody mógłbyś być rozżalony niewielkimi efektami swojej pracy (jak to miało miejsce u wielu adeptów) - to nie będziesz miał wyrzutów sumienia jak odłożysz instrument za 250 zeta lub wystawisz go jako używkę na allegro za psie pieniądze.
Możesz oczywiście zainwestować w Seydel saxony chromatic za ponad 1000 zeta. Ale po co?
Jest jeszcze taka opcja, że jesteś wytrawnym muzykiem, lub masz kasę bez ograniczeń - to możesz wtedy kupować sobie najlepsze instrumenty - i ja to rozumiem.
Ja mam Super Chromonicę 270 deluxe i jestem z niej zadowolony do tego stopnia, że gdybym ją zamordował to kupię taką samą. :)
p.s. na stronie producentów lub autoryzowanych sprzedawców jest opis budowy tych instrumentów i jasno wynika z czego mają zbudowane korpusy i stroiki.

Pozdrawiam chromatycznie!
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
tobiaszkowalski 

Wiek: 26
Posty: 14
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2012-05-04, 21:22    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Dziękuje. I proszę powiedzcie mi co to są te windsavery i jak bardzo są konieczne?
_________________
pozdrawiam
Tobiasz :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-05-04, 22:27    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Windsavery to takie paski, obecnie ze specjalnego tworzywa, naklejone na płytkach stroikowych z przeciwnej strony niż stroiki, które powodują, że harmonijka jest szczelniejsza i wymaga trochę lżejszego zadęcia / zassania ponieważ pomiędzy szczelinę drugiego stroika w granym kanale powietrze nie uchodzi. Oprócz tego nadają harmonijce głębsze brzmienie i przyjaźniejszy w odbiorze tembr. Prawie wszystkie chromatyki je mają. Tak mniej więcej to wygląda:




Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
tobiaszkowalski
tobiaszkowalski 

Wiek: 26
Posty: 14
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2012-05-05, 20:20    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Bardzo dziękuje :)

[ Dodano: 2012-05-05, 21:46 ]
I jeszcze nie wiem jednej rzeczy. Na przykład w modelu Hohner Chrometta 12 pierwszym dźwiękiem jest C czy G? Bo coś mi się obiło o uszy że G, ale nie pamiętam czy chodziło o chrometta 14 czy 12 czy 10?
_________________
pozdrawiam
Tobiasz :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-05-05, 22:45    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

W Chromettcie 10 pierwszym dżwiękiem na wydechu i bez przesuwki jest "G" w pozostałych Chromettach 8,12,14 jest "C".
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2012-05-07, 09:01, w całości zmieniany 3 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
tobiaszkowalski 

Wiek: 26
Posty: 14
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2012-05-06, 20:08    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Sorry ale chyba nie dopisałeś. W 8, 12, 14 jest C?
_________________
pozdrawiam
Tobiasz :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
slotly 


Posty: 27
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-05-06, 22:06    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Witam,

moją pierwszą harmonijką był ten model Seydela. Sprzedałem ją prawie nową po tym jak spróbowałem gry na Chromonice 270 Hohnera.

Do tego modelu Seydela trzeba mieć spore płuca nie posiada wentyli. Nie polecam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
tobiaszkowalski 

Wiek: 26
Posty: 14
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2012-05-07, 08:11    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Dzięki :) ale ponawiam pytanie do Felixa :D W Chrometcie 8, 12, 14 pierwszym dźwiękiem jest C, a w Chrometcie 10 G?
_________________
pozdrawiam
Tobiasz :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-05-07, 09:00    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Dopisałem.

Tu masz sklep ze strony producenta i stronę macierzystą f-ma Hohner:

http://www.hohner-cshop.e...rometta-Series/

http://www.hohner.de/index.php5?1774
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
tobiaszkowalski
tobiaszkowalski 

Wiek: 26
Posty: 14
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2012-05-07, 14:02    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Bardzo dziękuje za wszystkie porady. Mimo że mi odradzaliście to kupiłem Chromettę 12 :D Powinna przyjść jutro albo pojutrze, więc jak tylko przyjdzie to podzielę się spostrzeżeniami. Przykro mi ale mój budżet na razie nie pozwalał mi na więcej, bo jedynym moim dochodem na razie jest kieszonkowe (chyba że sobie gdzieś tam zarobie). Poza tym trudno było mi uwierzyć na przykład słowom jednego forumowicza że to ,,badziewiasta harmonijka'', bo jak by nie paczeć to to jest przecież Hohner :D Jednak pewnie za parę lat przerzucę się na lepszy model :) I jeszcze mam pare pytań :) Jak to jest z czyszczeniem harmonijek chromatycznych? I jak długo ta Chrometta może trzymać strój i co zrobić gdy się rozstroi?
_________________
pozdrawiam
Tobiasz :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-05-07, 18:08    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Szkoda, że nie posłuchaleś opinii moich i aeroarte, no cóż sam wypróbujesz i sprawdzisz wartość dobrych podpowiedzi. :?

tobiaszkowalski napisał/a:
Jak to jest z czyszczeniem harmonijek chromatycznych? I jak długo ta Chrometta może trzymać strój i co zrobić gdy się rozstroi?


Tu masz morze wypowiedzi na temat czyszczenia: - miłej lektury! :)
http://forum.harmoszka.co...onijki-vt37.htm

Jednoznacznie nikt Ci nie odpowie ile wytrzyma strój.Może to być miesiąc, mogą to być też dwa lata. :harp:
Zależy również (oprócz własności samego sprzętu), jak często grasz, jaką masz technikę grania na harmonijce, - a tego ostatniego nie jesteś w stanie zmierzyć? Czyli równanie z trzema niewiadomymi. 8/
Ja mam Chromettę 10 i jako nietrafiony zakup jest używana sporadycznie od 3 lat - na razie strój trzyma. :)
Tu jest deczko o strojeniu:
http://forum.harmoszka.co...ijek-vt1299.htm
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
tobiaszkowalski 

Wiek: 26
Posty: 14
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2012-05-08, 09:44    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Dzięki wielkie :) z chęcią bym Was posłuchał, naprawdę, ale pieniądze mi nie pozwoliły ;)Jeśli chodzi o harmonijki chromatyczne to w sumie nie wiem dokładnie jaki jest na nich rozkład dźwięków i nigdzie nie mogę też tego znaleźć. W tej chwili mam takiego gruchota, chromatyka Hohnera z przed 20 lat, w którym sobie dłubie bo jest całkowicie popsuty, dopóki nie przyjdzie zamówiona Chrometta :) Rozpisałbym sobie te dźwięki ze słuchu ale to coś nie stroi więc nie za bardzo mogę. Więc prosiłbym o ten rozkład dźwięków na chromatyku w tonacji C (jakie dźwięki są na wdechu i wydechu z registrem wciśniętym i z 'odciśniętym').
_________________
pozdrawiam
Tobiasz :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chromatyk

Posty: 6
Wysłany: 2015-08-21, 08:22    Odp: Seydel Chromatic Standart 48 tonów, w tonacji C i Hohner 255 / 48 Chrometta 12 tonacja C Y109

Choć temat już się skończył, napiszę coś o Seydlu Chromatic Standard!:
- wytrzymała, w ciągu trzech lat czyściłem ją chyba dwa razy i nadal gra jak na początku. Suwaka nie czyściłem w ogóle.
- nie zatyka się NIGDY. Po prostu dlatego, że nie ma wentyli.
- nie ma wentyli, więc nie ma podciągów. Gra na niej przypomina grę na fortepianie, czyli bez modulacji.
- gra bardzo cicho.
- nie nadaje się do nagrań; dużo powietrza wydostaje się z przodu harmonijki bez zamiany w dźwięk. Powoduje to szumy.

Fajna harmonijka do grania cicho, kiedy nie chmy przeszkadzać innym. Po przesiadce z Chrometty 12 była ona dla mnie błogosławieństwem!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu