Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
PeaceMat94 

Posty: 2
Wysłany: 2012-04-10, 19:02    Dziesięciokanałowa, tremolo, chromatyczna - czy ważne którą wybiorę na początek?

Witam!

Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się harmonijką. Nie mam jakichś wybujałych planów, instrument miałby służyć do grania np. na ogniskach, chillowaniu ze znajomymi. Dodam, że jestem kompletnie zielony w tym temacie i nie wiem co się z czym je :)
Wiem, że pewnie was wkurzę tym tematem, pomyślicie sobie: "Leń, nie chce mu się nawet poczytać artykułów i rad, tylko czeka na gotowe", dlatego od razu chciałem przeprosić :D
Po prostu uważam, że lepiej będzie skorzystać z waszej pomocy na bieżąco.

Powiedziecie mi proszę jaką harmonijkę do 50-60 zł wybrać na początek? Czym kierować się przy zakupie?

Dziękuje bardzo i pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-04-10, 19:09    Odp: Dziesięciokanałowa, tremolo, chromatyczna - czy ważne którą wybiorę na początek?

PeaceMat94 napisał/a:
Wiem, że pewnie was wkurzę tym tematem, pomyślicie sobie: "Leń, nie chce mu się nawet poczytać artykułów i rad, tylko czeka na gotowe", dlatego od razu chciałem przeprosić :D



Skoro wiesz, to czemu zadajesz pytanie? Uwierz, że nic innego niż napisaliśmy wcześniej nie wymyślimy, naprawdę ;) . Opisano większość modeli dostępnych na polskim rynku, a także kryteria, którymi najlepiej się kierować. Te podstawowe zasady się nie zmieniły, tak jak to, że nie będziesz świadom, czy kupiłeś dobry instrument, zanim nie kupisz kolejnych kilku. Pomagamy na bieżąco i chętnie, ale wtedy, kiedy pytanie i problem tego wymagają. Niestety, tu brakuje tych znamion wyjątkowości i szczególnej potrzeby, więc ograniczę się do powyższego wywodu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
PeaceMat94 

Posty: 2
Wysłany: 2012-04-10, 19:18    Odp: Dziesięciokanałowa, tremolo, chromatyczna - czy ważne którą wybiorę na początek?

Dobra, ujmę to tak: Harmonijka dziesięciokanałowa, tremolo, chromatyczna- Czy ważne jest którą wybiorę na początek?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-04-10, 19:40    Odp: Dziesięciokanałowa, tremolo, chromatyczna - czy ważne którą wybiorę na początek?

Ważne, bo każdy z nich to zupełnie inny instrument wykorzystujący inne techniki i spisujący się najlepiej w innym gatunku, co nie znaczy, że nie można na nim grać żadnych innych utworów, niż te, w których radzi sobie najłatwiej. Wybierając spośród tych trzech typów musisz odpowiedzieć sobie na pytania:
1. jaki chcesz osiągnąć dźwięk
2. w jakich klimatach muzycznych się poruszać.
Na każdej z nich inaczej przebiega nauka, każdy rodzaj ma nieco inny układ dźwięków, możliwości i ograniczenia. Jeżeli chcesz grać bluesy jak Sonny Boy Williamson, to najlepiej zaopatrzyć się w 10 kanałową harmonijkę diatoniczną. Do poleczek i oberków nic nie zabrzmi lepiej niż porządna tremolówka, a gdy chcesz zagrać jakiś wysublimowany jazz, czy coś z repertuaru klasycznego, to harmonijka chromatyczna sprawi, że nie zadmuchasz się na śmierć próbując wyciągnąć wszystkie bendy i overblowy, bez których nie zagrasz trudnego utworu. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i tego co chcesz grac oraz jakim brzmieniem chcesz to grać. Potem kwestie dydaktyczne, odpowiedzenie na pytanie, czy chcesz poznawać tajniki klasycznej harmonii i budowe skal, czy skupić się na płaczącym bluesowym brzmieniu i technikach artykulacyjnych. Na początku często poleca się harmonijki dziesięciokanałowe jako najprostsze w budowie, względnie tanie i mające dużo przeznaczonego na nie materiału do nauki.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-04-10, 19:40    Odp: Dziesięciokanałowa, tremolo, chromatyczna - czy ważne którą wybiorę na początek?

Tak :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu