Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-03-29, 20:41    [Nota] Nieścisłości encyklopedyczne

Przeglądając niedawno wydawnictwa muzyczne przeczytałem hasło: Harmonijka ustna w dwóch niezależnych encyklopediach muzycznych.
Deczko byłem zdziwiony niepełnymi danymi, a więc i w części błędnymi.
Dotyczyły one informacji co do podwyższenia dźwięku tylko o półton.
Jak wiemy można go podwyższać i obniżać również o cały, oraz półtora tonu.
Dodatkowego smaczku dodaje zdanie:"zwykle służy jako zabawka dziecięca rzadziej używana jest jako instrument koncertowy".

W dowód w.w. załączam fotki z obydwu wydawnictw.
Nie wiem jak jest w kolejnych (nowszych) wydaniach, ale mam nadzieję, że ktoś z forumowiczów uprzejmie doniesie :) o stanie najnowszych wpisów dot. hasła harmonijka ustna.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-03-29, 20:55    Odp: [Nota] Nieścisłości encyklopedyczne

Ktoś w d* był i g* widział jak to pisał. Wydaje mi się, że w 95 roku nadal a w 81 tym bardziej byliśmy ofiarami historii niedostarczonej do nas w czystej postaci lub nie w całości, generalnie g* wiedzieliśmy o świecie. Kobiety rzadko goliły nogi a harmonijka była traktowana jak tamburyn.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-03-29, 21:15    Odp: [Nota] Nieścisłości encyklopedyczne

Niestety, sporo nieścisłości jest w opisie harmonijki w najnowszej "Encyklopedii muzyki popularnej - Blues". A tam już powinno być wszystko sprawdzone. Np. Marine Band to chromatyk powstały, w o ile pamiętam, 1912 roku.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pan_Jakub 

Wiek: 34
Posty: 93
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Słupsk/Radom
Wysłany: 2012-10-29, 23:15    Odp: [Nota] Nieścisłości encyklopedyczne

A ile jest w encyklopediach nieścisłości odnośnie sprawy czy harmonijka to idiofon, czy aerofon - to samo tyczy się akordeonu. Inna bajka.

W latach 80' 90', a w Polsce wśród muzyków "klasycznych" harmonijka nadal traktowana jest jak tamburyn.
Przykład 1:Na studiach musimy zaliczyć z nauki gry na fortepianie - akompaniowanie soliście. Chcieliśmy z kumplem, żeby przygotować utwór, gdzie on zaakompaniuje mnie grającemu na harmonijce. Usłyszeliśmy od nauczycielki "Nie. Harmonijka to nie jest instrument akademicki tylko jakaś zabawka muzyczna".
Przykład 2: Od lat 80' harmonijka trochę ewoluowała i niektóre informacje są nieaktualne. Poprzeglądajcie sobie np. książkę J. Dastycha.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu