Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
tylcia 

Posty: 12
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-03-25, 22:39    Jaki głośnik do BJR?

Witam,
Pewnie to już kiedyś ktoś wyrzucił takie pytanie,ale nie znalazłem konkretu....
chodzi mi o głośnik ,chciałbym go zmienić w Fender blues Jr. i troszkę nie wiem jaki ?
" weber 12" jest parę rodzaji , ile watt? itd.
może już ktoś kiedyś wypróbował jakiś i może mi polecić, a może jensen?



pozdrawiam :evil:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2012-03-26, 10:57    Odp: Jaki głośnik do BJR?

Od siebie mogę polecić głośnik Eminence Legend 12". Sam posiadam ten głośnik w wersji 150 watt.

Żeby dobrać moc powinieneś wiedzieć jaki masz obecnie. Jak nie wiesz to znajdź dokumentacje tego combo i tam powinieneś znaleźć więcej informacji.

Dokonując przeróbek na combo lampowym odradzono mi montowanie głośników Jensena z uzasadnieniem, że są mniej drapieżne od Eminence Legend.

Od niedawna ćwiczę na całkowicie odnowionym i trochę przerobionym piecu Dynacord Twen z 1973 r. z głośnikiem Eminence Legend wspomnianym wyżej i muszę przyznać, że to jest niesamowita petarda.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
tylcia 

Posty: 12
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-03-26, 17:08    Odp: Jaki głośnik do BJR?

Witaj..No moje combo to klasyczny Fender blues jr. 15 watt.
Tu go masz: http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Blues_Junior.

Hmmm. masz gdzieś próbkę tego Twojego zestawu.,można posłuchać...?
jestem bardzo ciekaw..

pozdrawiam.

[ Dodano: 2012-03-26, 21:13 ]
Mam nowe pytanko..
Oryginalny speaker to 12" w FBJ, a czy 10" mgę wpakować ,czy musi być do tego ingerencja elektronika..?

np taki:

http://www.ebay.pl/itm/We...=item5ae56d7640

pozdrawiam :pada:

[ Dodano: 2012-03-26, 21:38 ]
CWitam
zy do FBJ który ma speaker 12" mogę zapakować 10"..? np taki:
http://www.ebay.pl/itm/We...=item1c20396b1c



Czy trzeba dokonywać jakiś zmian w elektronice.?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2012-03-27, 09:13    Odp: Jaki głośnik do BJR?

Witam,


a dlaczego chcesz zamienić 12 " na 10" bo jeszcze się z tym nie spotkałem.

Opis przeróbki zamieszczę w najbliższym czasie. Dzisiaj jeszcze nie mam próbek, ale pomyślę nad umieszczeniem ich wkrótce.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
tylcia 

Posty: 12
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-03-28, 12:15    Odp: Jaki głośnik do BJR?

Słyszałem od znajomego, że do harmonijkowych piecyków najlepiej 10"
On sam używa czterech 10" w BASSmanie ,najciekawiej sprzęgają jego zdaniem.
Na aukcjach też zauważyłem więcej 10" alnico,
Rozumiem ,że co do rezystancji tu muszę się trzymać sztywno 8 ohm ,
widziałem głośnik dość tani webera 12 ale 4 om....

pozdrawiam- :] tylcia
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2012-03-28, 13:09    Odp: Jaki głośnik do BJR?

Fender Bassman to zupełnie inna bajka bo ma 4 głośniki i w ogóle jest większy od Fendera Blues Juniora. Dla porównania obadaj sobie wzmacniacz lampowy Harp Gear 50 z 4 głośnikami (2 x Weber i 2 x Jensen, każdy 10").

Nie porównywałbym wzmacniaczy, posiadających kilka głośników z combo, które ma jeden głośnik. Te wzmacniacze będą się przede wszystkim różniły mocą!

Otwór na głośnik w Twoim piecu ma 12", więc żeby zainstalować 10" należałoby wymienić przednią płytę dla głośnika.

To, że na aukcjach jest więcej głośników 10" wcale nie świadczy o tym, że są lepsze. To może wskazywać, że są częściej stosowane (i nie koniecznie tylko w piecach dla harmonijkarzy!) np. w nagłośnieniu samochodów.

Uważam, że powinieneś trzymać się 8Ohm i 12" i nie zmieniać tego na siłę. Główną kwestią będzie wtedy dobór mocy głośnika. W ogóle nie rozumiałbym wymiany jedynego głośnika na cichszy, bo to się mija z celem. To już lepiej jest kupić mniejszy piec o mniejszej mocy.

Zanim jednak sam kupisz głośnik polecam skontaktować się z osobą doświadczoną w przeróbkach wzmacniaczy lampowych i skonsultować z nią inne przeróbki. Może się bowiem okazać, że niektóre rozwiązania techniczne np. dodatkowe podbicie "dołu" za pomocą dodatkowego przełącznika może nie działać w 100% poprawnie z danym głośnikiem.

Uważam, że brzmienie w pierwszej kolejności zależy od samego grającego, potem techniczne niuanse (np. szczelne trzymanie mikrofonu), głośnik, dobór lamp, a na końcu dodatkowa elektronika w postaci efektów.

Może nie warto wymieniać głośnika, a lepiej byłoby wypróbować inne lampy na preampie lub sparować dwie różne.

W swoim piecu mam rozdzielone sterowanie preampem i końcówką mocy, które fabrycznie były podłączone na jednej gałce. Dzisiaj mogę nadać tyle przesteru ile chce, nie zwiększając przy tym głośności pieca.


Na tym forum są osoby bardziej biegłe ode mnie w kwestiach technicznych i będą mogły Ci lepiej pomóc. Poszukaj także w innych tematach sprzętowych na tym forum oraz forum Okolice Bluesa.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
pepol50 


Wiek: 66
Posty: 19
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2012-04-12, 14:15    Odp: Jaki głośnik do BJR?

Witam, a ja jeżeli można mam inne pytanie do kolegów którzy grają ze wzmacniaczami.Otóż chciałem wypróbować brzmienie harmonijki poprzez mikrofon,taki zwykły komputerowy,pierwsza próba polegała na podłączeniu tegoż do organów el. córki,efekt marny pomimo podkręcenia głośności na maxa ledwo co było słychać.Druga próba polegała na ściągnięciu programu ampli tube 3, skonfigurowaniu i podłączeniu poprzez lapka do kina domowego,całkiem głośno i ciekawe brzmienie ,ale opóźnienie sygnału tak znaczne że jak dla mnie nie da się grać. I tu moje pytanie jeżeli kupię jakiś przedwzmacniacz mikrofonowy powiedzmy lampowy,lepszy mikrofon, i podłączę to wszystko do kina domowego to będzie wszystko ok.zniknie to opóźnienie?czy ktoś tak próbował?Nie zamierzam na razie inwestować w piec ,jestem dopiero na początku mojej wielkiej kariery,pozdrawiam wszystkich
_________________
Nigdy za późno
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2012-04-12, 18:54    Odp: Jaki głośnik do BJR?

Witaj,

na to przydałoby się założyć oddzielny temat bo ten dotyczy głośników w Fenderze Blues Juniorze.

Sam takich eksperymentów nie przeprowadzałem i nie spotkałem się z tym, żeby nagłaśniać się podczas gry przez kino domowe. Sam jestem ciekawy, jaki jest tego efekt ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu