Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-03-23, 11:23    Oktawy a tonacje

Przepraszam za moje dyletanctwo muzyczne ale mam takie pytanie. Na harmonijce 48 czy jak kto woli 24 kanałowej w stroju melodycznym można grać tą samą melodię w trzech różnych oktawach czyli we wszystkich rejestrach harmoszki. Czy zmieniając te oktawy zmieniamy tonacje utworu czy cały czas jest ona ta sama? Chodzi mi o to czy akompaniamujący musi w takim wypadku zmienić tonacje. Z jednej strony wydaje mi się, że tonacja jest ta sama bo gramy zaczynając zawsze od tego samego dzwieku ale jednak gramy wyżej lub niżej. Jak to zatem jest?

Pozdrawiam Karol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
liksia 


Wiek: 46
Posty: 11
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Reims
Wysłany: 2012-03-23, 15:31    Odp: Oktawy a tonacje

Nie ma co przepraszac, dobrze ze pytasz.
W zasadzie sam sobie odpowiedziales: tonacja jest dokladnie taka sama, niezaleznie w ktorej oktawie jest ona grana. To troche tak, zakladajac ze masz glos basowy, jakbys spiewal te sama melodie wraz z jakas kobieta oraz mala dziewczynka. Wszyscy bedziecie spiewac dokladnie to samo (a wiec w tej samej tonacji) tylko w innych oktawach.
Tak wiec Twoj zespol nie bedzie musial zmieniac tonacji.
Natomiast tonacja zmieni sie wraz ze zmiana pozycji i dodaniem podciagow. Lub ze zmiana harmonijki oczywiscie. Ale to juz inny temat ;-)
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
karol.z
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-03-23, 15:47    Odp: Oktawy a tonacje

Tak myślałem, natomiast miałem wątpliwości ponieważ na jakiejś stronie internetowej przeczytałem, że "zaletą harmonijek tremolowych jest możliwość grania w różnych tonacjach na tej samym instrumencie" tymczasem choć bendingi są możliwe to zwykle na tremolo gramy w pierwszej pozycji a więc i jednej tonacji.
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cjsimon 


Posty: 162
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Londyn/UK
Wysłany: 2012-03-23, 17:57    Odp: Oktawy a tonacje

karol.z napisał/a:
"zaletą harmonijek tremolowych jest możliwość grania w różnych tonacjach na tej samym instrumencie"


Tutaj pewnie chodzi o harmonijki tremolo, dwustronne, ktore posiadaja z kazdej strony inna tonacje. Moj Highlander ma z jednej strony A, a z drugiej D ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-03-23, 19:10    Odp: Oktawy a tonacje

O widzisz, nie pomyślałem o tym, choć w mojej kolekcji również mam dwustronny chiński badziew z C i G.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu