Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Janko_Muzykant 


Wiek: 40
Posty: 88
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: siewierz
Wysłany: 2012-01-18, 23:24    Odp: [Harmonijkarz] Jan "Kyks" Skrzek

Jedyny Polak który mieści się w mojej definicji pojęcia "wirtuoz" to Bartosz Łęczycki http://imageshack.us/f/209/bartosz.jpg/ bo gra nie tylko bluesa. W filmiku ,,Style muzyczne na harmonijce diatonicznej '' zrobił na mnie ogromne wdrążenie grając country, muzykę klasyczną i muzykę góralską.

Wracając do tematu na YouTube znalazłem http://www.youtube.com/watch?v=fr1DMCA_Kd0 Jan Kyks Skrzek - To był chłop

Ładnie gra ale nie trawie bluesa
Ostatnio zmieniony przez Janko_Muzykant 2012-01-19, 09:37, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
cjsimon 


Posty: 162
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Londyn/UK
Wysłany: 2012-01-20, 13:04    Odp: [Harmonijkarz] Jan "Kyks" Skrzek

Kyks naprawde ladnie gra i spiewa, dobrze mi sie go slucha.

ps.czy Janko Muzykant naprawde ma 28 lat? 8/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-01-20, 14:46    Odp: [Harmonijkarz] Jan "Kyks" Skrzek

_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-01-24, 17:12    Odp: [Harmonijkarz] Jan "Kyks" Skrzek

Moim zdaniem Kyks dobrze gra, choć oczywiście nie są to wybitne umiejętności. Ale ma swój styl, to bardzo fajne melodyczne granie, miło się tego słucha.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
lord_mp 

Posty: 1
Wysłany: 2012-02-17, 09:00    Odp: [Harmonijkarz] Jan "Kyks" Skrzek

ja mam w secu i umysle hip hop i nim zyje ona deje mi nadzieje.
Ale chce jeszcze czegoś nowego moze to bedzie akurat blues.
zaczynam od harmoszki.
a Kyksa uslyszalem gościnnie w utworze hip hopowym i polecam ten kawałek "o mój śląsku" autorstwa miousha ze śląska:)
jak sie wam podoba takie połączenie??
pozdrawiam:)
_________________
wiem jedno wartości nie kupisz nawet najdroższą monetą.
Kajman - Dzieci
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-02-17, 11:40    Odp: [Harmonijkarz] Jan "Kyks" Skrzek

lord_mp, dobrze że poznajesz bluesa, to ambitna muzyka, instrumentalnie na pewno.

"O Mój Śląsku" jest autorstwa Kyksa :) A wersję pewnie słyszałeś tego gościa.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-01-31, 22:20    Odp: [Harmonijkarz] Jan "Kyks" Skrzek

Trochę o Janku - wywiad:

_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sternik 

Wiek: 43
Posty: 156
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-01-31, 23:03    Odp: [Harmonijkarz] Jan "Kyks" Skrzek

Lubię takich ludzi, takich prawdziwych.
_________________
Marcin G.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-09-11, 19:37    Odp: [Harmonijkarz] Jan "Kyks" Skrzek

Taki artykuł ukazał się w wiadomościach regionalnych:

Katowice: odsłonięto rzeźbę upamiętniającą śląskiego bluesmana Jana "Kyksa" Skrzeka
Rzeźbę upamiętniającą cenionego śląskiego bluesmana Jana "Kyksa" Skrzeka odsłonięto dziś w plenerowej miejskiej galerii w Katowicach. Galeria znajduje się nieopodal Spodka. Na uroczystości obecna była m.in. rodzina muzyka.
Plenerowa galeria artystyczna przy katowickim Placu Grunwaldzkim jest pomysłem architektów Aliny i Andrzeja Grzybowskich, którzy w 2002 roku na zlecenie Urzędu Miasta Katowice zaprojektowali przebudowę skweru. Intencją Grzybowskich było utworzenie miejsca upamiętniającego wybitnych artystów związanych z miastem i regionem, gdzie od 2004 roku są stawiane kolejne rzeźby przedstawiające wybitne postaci świata kultury, związane z Katowicami.
Dziś odsłonięto rzeźbę upamiętniającą znanego śląskiego bluesmana Jana "Kyksa" Skrzeka, który 29 stycznia tego roku zmarł w Katowicach w wieku 61 lat.
"Ikona śląskiego bluesa", "niekwestionowany mistrz i wirtuoz harmonijki ustnej", "człowiek oddany bluesowi - zwłaszcza śląskiemu bluesowi" - tak pisano o Janie "Kyksie" Skrzeku.
Brat upamiętnionego na placu Grunwaldzkim muzyka - Józef Skrzek (wokalista, kompozytor, założyciel zespołu SBB) podkreślił, że piątkowa uroczystość była bardzo ważnym wydarzeniem dla rodziny. "Rodzinny zaszczyt, święto brata" - powiedział w piątek Józef Skrzek.
Wspominając początki kariery "Kyksa" Skrzeka, Józef Skrzek powiedział, że "w pewnym momencie zaczął grać i okazało się, że jest świetny".
- Dochodził do tego wszystkiego sam. Poświęcił temu wszystko. Kiedy jeden z kolegów powiedział dzisiaj, że tacy ludzie są nie do zastąpienia - miał rację. Janek to był facet, którego nie da się podrobić - dodał Józef Skrzek.
Uroczystość była częścią obchodów 150 rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.
Jan "Kyks" Skrzek, młodszy brat znanego z grupy SBB Józefa Skrzeka, urodził się 21 listopada 1953 roku w Siemianowicach Śląskich. Był kompozytorem, muzykiem bluesowym, grał na harmonijce ustnej, fortepianie. Brał udział w licznych koncertach i festiwalach (m.in. Rawa Blues Festival), nagraniach, filmach i programach telewizyjnych. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany.
Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 70. Od 1972 r. Jan "Kyks" Skrzek, Leszek Winder, Michał "Gier" Giercuszkiewicz i Jerzy "Kawa" Kawalec grali razem pod nazwą Apogeum, a następnie - Bezdomne Psy.
W 2003 r., po śmierci Kawalca, gdy jego miejsce zajął Mirosław Rzepa, powstała Śląska Grupa Bluesowa. Muzycy współpracowali m.in. z grupami SBB, Dżem, Cree, Kwadrat, a także z Józefem Skrzekiem, Tadeuszem Nalepą, Ireneuszem Dudkiem, Ryszardem Skibińskim, Ryszardem Riedlem, Zbigniewem Hołdysem, Martyną Jakubowicz.
Dotychczas w alejkach Placu Grunwaldzkiego znalazły się wizerunki m.in. aktorów Zbyszka Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej i Bogumiła Kobieli, grafika Pawła Stellera, malarza Jerzego Dudy-Gracza, twórcy zespołu pieśni i tańca "Śląsk" Stanisława Hadyny, pisarza Alfreda Szklarskiego, folklorysty Adolfa Dygacza, kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego. W ubiegłym roku odsłonięto wizerunki światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara oraz malarza, grafika i krytyka sztuki Andrzeja Urbanowicza.
(gż)
żródło: http://wiadomosci.onet.pl...-skrzeka/kt0t0x

_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu