Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Kazik 


Wiek: 28
Posty: 84
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2012-02-10, 20:52    Asymetria krtani

Witajcie!

Po krótkim namyśle, gdzie by tu ulokować ten temat, zdecydowałem się na ten dział. Mianowicie: czy ktoś z was zetknął się z problemem nierównej krtani (osobisty przypadek, jakiś znajomy harmonijkarz albo coś w tym rodzaju)? Cierpię na tę dolegliwość - a właściwie wadę anatomiczną - i po długich ćwiczeniach z dużą ilością podciągów wszelakich krtań zaczyna mi doskwierać. Delikatnie boli, uwiera, uciska. Problem ten jest też uciążliwy przy śpiewaniu, a w połączeniu z niewłaściwą emisją głosu, nad przezwyciężeniem której pracuję, nie potrafię wykorzystać swoich możliwości. Pomóżcie, będę wdzięczny za wszelkie informacje o takich przypadkach tudzież rady, co z tym fantem zrobić.

Pozdrawiam ciepło
Adam K.
_________________
Ewri dej aj hef de blus...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
rasmario 


Posty: 16
Wysłany: 2012-02-16, 15:52    Re: Asymetria krtani

Witaj, z takim problemem się wcześniej nie zetknąłem, więc za wiele Ci nie pomogę.
Kazix napisał/a:
po długich ćwiczeniach z dużą ilością podciągów wszelakich krtań zaczyna mi doskwierać. Delikatnie boli, uwiera, uciska.

Jeżeli doskwiera Ci ból to może warto ograniczyć dużą ilość podciągów i skupić się na grze z ich mniejszą ilością. No nie wiem, innym pomysłów narazie nie mam.

Pozdrawiam ;)
_________________
"Don't Worry, Be Happy"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-02-16, 16:31    Odp: Asymetria krtani

Proponuję skorzystać z wizyty u laryngologa i foniatry.Nie ma się czego obawiać. Moja córa studiując w pewnym okresie swojej edukacji śpiew operowy też korzystała z porady lekarza laryngologa, a potem foniatry. I pomogli. :)
Jeżeli Ci fachowcy pomogą to ok, ale jeżeli masz uwarunkowania patologiczne, to polecam grę na harmonijce chromatycznej. :) :harp:
Tam nie masz tylu podciągów etc. etc.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kazik 


Wiek: 28
Posty: 84
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2012-02-16, 16:51    Odp: Asymetria krtani

Ech... Laryngolog niczego złego nie widzi, a u foniatry też byłem i babka stwierdziła, że nie jest dobrze i że nie powinienem wybierać żadnego zawodu związanego ze śpiewem. Bomba. Jestem na drugim roku Diecezjalnego Studium Organistowskiego, które przygotowuje mnie do zawodu muzyka kościelnego. A co do harmoszki chromatycznej - to nie dla mnie. To jest zupełnie inny instrument o innym brzmieniu i innym charakterze. Mimo wszystko - dzięki za odzew :)
_________________
Ewri dej aj hef de blus...
Ostatnio zmieniony przez Kazik 2012-02-16, 22:57, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2012-02-16, 19:53    Odp: Asymetria krtani

Hej! A może pewien egzemplarz harmonijki jest dla Ciebie :)
http://www.suzukimusic.com/harmonicas/mr300/
http://www.youtube.com/watch?v=mF4HZGCO10E

Nie interesowałem się nim bardzo, więc musiałbyś doczytać na jego temat :(

KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-02-17, 00:03    Odp: Asymetria krtani

A tu opinie z naszego forum dotyczące tej harmonijki :

http://forum.harmoszka.co...rive-vt1404.htm
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-02-17, 00:29    Odp: Asymetria krtani

A ja podzielę się z wami moją przygodą z tym harpem. Nie umiejąc jeszcze overów kupiłem sobie to suzuki (po roku grania). Zachęcony pomysłem znawców myślałem ,że zagram wszystko co popadnie. Po próbach odstawiłem ja całkowicie jako niewypał (nic mi ne wychodziło). Dzisiaj po waszych postach odgrzebałem ją , zagrałem na niej i wszystko wychodzi ( ale ustawienie krtani wymaga poprawek w zagraniu czystego dźwieku). Wniosek jest tak, to erzac zagrasz na nim jeżeli opanujesz to na zwykłym diatoniku, ale to moje doświadczenie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-02-17, 08:24    Odp: Asymetria krtani

Mam takie samo doświadczenie z tą harmonijką jak Adam. Dodatkowo nie udało mi się grać z przytykaniem otworów (jakiś dziwny jestem). Mimo iż uważam tę harmonijkę za jedną z najnowocześniejszych konstrukcyjnie zdziwienie moje było ogromne gdy zobaczyłem, że są tam "zwykłe" mosiężne stroiki (podobno po to by było wszystkie techniki łatwiej wydobywać).

Jak będziesz umiał grać na każdej zagrasz i na tej - ona sama z siebie nie gra.

Aha, zapomniałbym. Musiałem do tej harmonijki zmienić chwyt, bo opuszek palca wskazującego lewej ręki zatykał mi dokładnie otwór szóstego kanału na wydechu i nie było żadnego dźwięku 6.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2012-02-17, 14:35    Odp: Asymetria krtani

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że Suzuki Overdrive to też diatonik w stroju richtera. Więc bending wykonuje się na nich tak samo. Te otwory ułatwiają po prostu wykonanie overdrawów.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2012-02-28, 16:28    Odp: Asymetria krtani

Boodzik napisał/a:
Suzuki Overdrive to też diatonik w stroju richtera. Więc bending wykonuje się na nich tak samo. Te otwory ułatwiają po prostu wykonanie overdrawów.


Przepraszam za wprowadzenie w błąd :(

KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pan_Jakub 

Wiek: 34
Posty: 93
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Słupsk/Radom
Wysłany: 2012-10-29, 23:20    Odp: Asymetria krtani

Moje porady:
1) To normalne, że kiedy grasz od niedawna - intensywnie ćwiczysz, aparat "gębowo-gardłowy" i mięśnie nie są jeszcze przyzwyczajone do tego typu wysiłku. Mnie też, jak długo zaniedbuję trening - boli.
2) Kup sobie lepszy - droższy egzemplarz harmonijki - podciągi wykonuje się łatwiej. Ja preferuje ze względu na to instrumenty marki japońskiej na literę S.
3) Jeśli masz problem z krtanią koniecznie udaj się na konsultacje do profesjonalnego nauczyciela emisji głosu. On skieruje Cię do sprawdzonego foniatry i wspólnie podejmie fachową decyzję jak powinieneś pracować. Koniecznie - zwłaszcza, że jako organista kościelny będziesz często śpiewał.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu