Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
arekceg 


Wiek: 34
Posty: 15
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2007-10-20, 15:33    [Pytanie] Harmonijki, tonacje i prezent na urodziny.

Witam!

Zbliżają się moje urodziny i znajomi pytają co bym chciał dostać...hmmm...pierwsza rzecz jaka mi przychodzi do głowy: harmonijkę! (mam już jedną ale w sumie od przybytku głowa nie boli ;) ) i tu pojawia się problem - jaką? Mam już Big River Harp'a w C, więc myślałem nad harmonijką w D,A lub G. Co do samej harmonijki to myślałem nad następującymi modelami:
Hering Vintage 1923, MBDx lub Hohner Special 20.

Co moglibyście mi poradzić?

uprzedzając posty: tak wiem że są już tematy na o tych harmonijkach i o tonacjach harmonijek, ale chciałbym poznać Wasze zdanie na ten konkretny temat. Jeżeli moderatorzy uznają że powinny mi wystarczyć informacje z tamtych tematów, proszę pozbyć się tego ;)

pozdrawiam.

edit:

a co z tonacją lowD [Hering Vintage 1923]? w jakiej tonacji powinien być podkład do takiego cudeńka? (zgodnie z logiką - kwarta czysta od D czyli A ale czy "low" to zmienia?)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-20, 18:42    Odp: [Pytanie] Harmonijki, tonacje i prezent na urodziny.

Ja bym poprosił o Marine Band Deluxe w A. Mam taką i jestem bardzo zadowolony. Chociaż w G i D były by równie fajne.

arekceg napisał/a:
co z tonacją lowD [Hering Vintage 1923]? w jakiej tonacji powinien być podkład do takiego cudeńka? (zgodnie z logiką - kwarta czysta od D czyli A ale czy "low" to zmienia?)


A napis low nie robi różnicy. Po prostu harmonijka nastrojona jest o oktawę niżej, ale wszelkie dopasowania tonacyjne i pozycyjne są takie same.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-10-20, 19:26    Odp: [Pytanie] Harmonijki, tonacje i prezent na urodziny.

Ja też mogę polecić Marine Band Deluxe. Mam taką w C i wydaje mi się, że nigdy nie będę chciał grać na niczym innym (ale niewiele w życiu spróbowałem, więc może jeszcze zmienię zdanie :P ). Niemniej MBDx jest godna polecenia z czystym sumieniem :harp: :D Tonacja? Dowolna, ale A chyba byłaby najlepsza, jak to stwierdził Maciek :) To, po C, najbardziej popularna tonacja
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-10-21, 11:59    Odp: [Pytanie] Harmonijki, tonacje i prezent na urodziny.

Polecam Hering'a :D świetna harmoszka ma piękne brzmienie :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
arekceg 


Wiek: 34
Posty: 15
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2007-10-21, 17:13    Odp: [Pytanie] Harmonijki, tonacje i prezent na urodziny.

ale hering jest bardziej przystosowany do gry akordowej prawda?
_________________
zamiast gapić się na mój podpis idź pograć na harmonijce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-10-21, 18:38    Odp: [Pytanie] Harmonijki, tonacje i prezent na urodziny.

Hering vintage jest strojony tak by akordy brzmiały ładniej :) ale pojedyncze dźwięki brzmią również bardzo ładnie :)
wejdź sobie na www.harmonijka.com tam w dziale download można posłuchać brzmienia Heringa :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-21, 20:46    Odp: [Pytanie] Harmonijki, tonacje i prezent na urodziny.

Brzmią ładnie, ale przy graniu w dziwnych pozycjach mogą się nieco z podkładem mijać. Z tego powodu to nie jest harp dla jazzmanów.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-10-24, 14:56    Odp: [Pytanie] Harmonijki, tonacje i prezent na urodziny.

Do jazzu to chyba bardziej chromatyk by pasował ;) albo zwykła tyle, że w innej tonacji (typowej dla dęciaków)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-24, 15:39    Odp: [Pytanie] Harmonijki, tonacje i prezent na urodziny.

Niekoniecznie Włóczykiju. Jazz można z powodzeniem na diatoniku grać: Greg Szłapczyński przykładem. Harpem właśnie dla jazzmanów jest Golden Melody. Strój równomiernie temporowany pozwala na granie w różnych tonacjach bez fałszów i przekłamań (na Vintage'u nie wykonalne. Do tego Goldenka podobno łatwo pozwala się overblowować, co daje dostęp do dodatkowych dźwięków. A przy okazji, Goldeny cudnie brzmia. Słodko, melodyjnie i właśnie z lekka jazzowo. A że do jazzu chromatyk, to też święte słowa, choć ten typ harmonijki w bluesie też spisuje się znakomicie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu