Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Freddie 


Posty: 5
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-05, 16:01    [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

Witam. To mój pierwszy post na tym forum. W grze na harmonijce jestem całkowicie zielony (zacząłem 2 dni temu - umiem grać proste melodie z tabów i czasami ze słuchu). Jednak od początku zauważyłem, że 6 kanał na wdechu nie działa tak jak powinien (dopiero po trochę mocniejszym dmuchnięciu wydobywa zduszony, cichy dźwięk). Mój kolega powiedział mi, że to normalne i harmonijka musi się "przetrzeć". Wy jesteście fachowcami, więc chciałbym zapytać się Was - Jak to naprawić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2012-01-05, 16:13    Odp: [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

moim zdaniem, kwestia techniki. grasz dwa dni i tutaj bym się doszukiwał problemu a nie w sprzęcie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-05, 18:02    Odp: [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

A czy w ogóle nie gra, czy nie gra po dłuższym graniu?
Ja miewam podobny problem, ale właśnie kiedy długo gram i na stroikach robi się wilgotno.
Gdyby to była dwójka, to technika była by winna, ale że to szóstka...
Możesz otworzyć pokrywy i zobaczyć czy coś nie siedzi pod stroikiem- niedawno ktoś miał problem z kawąłkiem sfilcowanego materiału z kieszeni, czy jakiegoś innego papierka.
Możesz też delikatnie poruszyć stroik, lekko odgiąć, lub dogiąć, ale tu to ja się nie wypowiem o ile i jak...
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Freddie
Freddie 


Posty: 5
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-05, 18:21    Odp: [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

Dziękuję za odpowiedzi. No właśnie w tym problem, że nie grało od początku. Wątpię, żeby coś tam wpadło, bo harmonijkę mam od niedawna i jestem w stadium obchodzenia się z nim jak z jajkiem i zawsze noszę ją w pudełku. Co do otwierania pokrywy to trochę się boję. Jeszcze kolega wyżej pisał, że to kwestia techniki, ale wszystkie kanały działają dobrze, a w tym próbowałem i delikatnie i bardziej zdecydowanie i pod wszystkimi możliwymi kontami i kierunkami i nic - tylko ten cichuteńki zduszony dźwięk.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-05, 18:41    Odp: [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

Freddie napisał/a:
Dziękuję za odpowiedzi. No właśnie w tym problem, że nie grało od początku. Wątpię, żeby coś tam wpadło, bo harmonijkę mam od niedawna i jestem w stadium obchodzenia się z nim jak z jajkiem i zawsze noszę ją w pudełku. Co do otwierania pokrywy to trochę się boję. Jeszcze kolega wyżej pisał, że to kwestia techniki, ale wszystkie kanały działają dobrze, a w tym próbowałem i delikatnie i bardziej zdecydowanie i pod wszystkimi możliwymi kontami i kierunkami i nic - tylko ten cichuteńki zduszony dźwięk.


Zdjęcie pokryw to żadna sztuka, od dwie śrubki na wylot. Harmonijce nic nie zrobisz zdejmujac je.
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Freddie 


Posty: 5
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-05, 19:19    Odp: [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

A co z przepłukaniem? Czytałem, że harmonijki bez drewnianego grzebienia można bez obaw płukać, bo to stal nierdzewna i nie się nie stanie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-05, 19:37    Odp: [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

Freddie napisał/a:
A co z przepłukaniem? Czytałem, że harmonijki bez drewnianego grzebienia można bez obaw płukać, bo to stal nierdzewna i nie się nie stanie?

Można, a płytki stroikowe są mosiężne, jeśli się nie myle, nie stalowe, poza pewnymi wyjątkami.
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Freddie 


Posty: 5
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-05, 19:48    Odp: [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

Przepłukanie nic nie dało. Chyba będę musiał pokombinować z odkręcaniem pokrywy. Szkoda...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jerry

Posty: 1
Wysłany: 2012-01-05, 19:54    Odp: [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

To może być pewna wada farbyczna, bo ja również mam problem z 6 na wdechu z tą harmonijką. Przy lekkim wdechu reaguje dużo wolniej niż inne kanały, ale przy mocniejszym ta róznica jest mało zauważalna. Moim zdaniem twoje problemy wynikają z "obchodzenia się z harmonijką jak jajkiem", bo to nowy zakup i zapewne boisz się o jej zniszczenie. Spróbuj głebiej oddychać, powietrze ma pochodzić z płuc, a nie z samej jamy ustnej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-01-05, 20:00    Odp: [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

Niekoniecznie problem ze sprzętem. Może to też być technika. Jak zaczynałem, miałem dwie harmonijki (w C-dur) w których (2) mi wychodziło bez problemu, a właśnie z (6) był problem taki jak opisujesz.
Oddychanie przeponą rozwiązało problem.

Na wszelki wypadek jak zdejmiesz pokrywy zrób zdjęcie stroików w makro (tak, żeby było widać szczelinę między płytkami i stroikami) i zamieść w tym temacie. Dopiero jak się wypowie ktoś kto ma doświadczenie zmieniaj szczelinę. Może to się okazać potrzebne lub nie.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-05, 20:36    Odp: [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

Jerry napisał/a:
To może być pewna wada farbyczna, bo ja również mam problem z 6 na wdechu z tą harmonijką. Przy lekkim wdechu reaguje dużo wolniej niż inne kanały, ale przy mocniejszym ta róznica jest mało zauważalna. Moim zdaniem twoje problemy wynikają z "obchodzenia się z harmonijką jak jajkiem", bo to nowy zakup i zapewne boisz się o jej zniszczenie. Spróbuj głebiej oddychać, powietrze ma pochodzić z płuc, a nie z samej jamy ustnej.

W moje, wszystkie kanały "chodzą" bardzo delikatnie, najmniejsze zadęcie czy zassanie i gra, równo i czysto... tylko o jeden kanał w prawo :evil:
Znać Hohner to wcale nie jest taka dobra firma...
Dodam jeszcze, że nawet w harmoszce z lidla, 6 to był kanał na którym było zagrać najłatwiej. Ale żeby nie było, że ja się mądrze, bo się nie rozeznaje, tak tylko z praktyki posiadacza GM pisze...
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Freddie 


Posty: 5
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-06, 23:08    Odp: [Problem] Golden Melody C - 6 kanał na wdechu

Problem rozwiązany. Okazało się, że stroik utknął w szczelinie. Podważyłem to leciutko igłą i teraz wszystko pięknie gra. ;D Dziękuję wszystkim za porady.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu