Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
moje 

Wiek: 29
Posty: 18
Wysłany: 2012-01-03, 19:24    [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Jestem nowy więc witam wszystkich.
Problem jest taki, że zanim znalazłem forum myślałem, że idę (czołgam się) w dobrym kierunku i zakupiona harmonijka też wydawała się dobra a teraz mam wątpliwości i pytania do wszystkiego.
1 Najpierw jak daleko mogę zajść w nauce na mojej harmonijce jest to blues band C, a problem to to, że podobno nie można na niej wykonać podciągu. Na razie nie będę miał innej to chciałbym wiedzieć czego mogę się na niej nauczyć oprócz grania tabów bez podciągu.
2 Następne pytanie jest odnośnie dźwięków i tego czy mam w ogóle słuch. Kiedy słucham nagrań pokazujących jak coś zagrać większość brzmi dla mnie jak flet (czy to jest to, że nagranie było na harmonijce z drewnianym korpusem czy nie?) albo jakieś piszczałki. Więc czy to ja jestem głuchy, czy słucham złe nagrania? Mam także pytanie czy podciąg opisując jego dźwięk to coś pomiędzy kwakaniem a piszczeniem, słyszę tak mi się kojarzące dźwięki w wielu nagraniach? I nie ma ich na mojej harmonijce stąd pytanie?
3 Co do grania podstawowych dźwięków wydaje mi się, że część gram dobrze i zassanie i zadęcie (kanały 1-6) od kanału 7 do 10 prześladuje mnie wrażenie, że fałszuje (mógłby ktoś wrzucić jakiś link gdzie by dało się odsłuchać te dźwięki poprawne).
To na razie tyle czekam na odpowiedzi najwyżej jeszcze coś dołączę.
Ostatnio zmieniony przez moje 2012-01-04, 22:37, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
moje 

Wiek: 29
Posty: 18
Wysłany: 2012-01-03, 19:44    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

:] Dzięki nie zauważyłem.

[ Dodano: 2012-01-04, 19:57 ]
Ktoś ma mi zamiar w ogóle pomóc?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-01-04, 20:54    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Cieszymy się, że zaciekawiła Cię harmonijka i chcesz temat zgłębiać. Jednak zapewniam Cię, że im więcej będziesz wiedział, tym więcej pytań będzie Ci się nasuwać.

Co do Blues Banda. Mam egzemplarz sprzed 7 czy 8 lat, który gra naprawdę dobrze jak na wiek i klasę sprzętu. Da się obniżać dźwięki, a nawet zrobić overblow! Niestety, teraz tak dobrze już nie jest. Niedawno kupiłem na prezent jednego Blues Banda. W domu go sprawdziłem. Obniżać da się na kanale 1, 4, 5 i 6. Na dwójce i trójce ciężko nawet zrobić normalny wydech, a podciągi to bardzo trudna sprawa. Nie wiem, czy wszystkie Blues Bandy tak mają, ale już nie pierwszy raz trefiłem na tak felerny model. Jak się mocno człowiek postara, to może się udać dźwięk obniżyć, ale gwarancji nie daje, szczególnie jak dopiero zaczynasz.

Słuch ma każdy, ale zawsze można go kształcić słuchając nagrań i grając. A te nagrania brzmią tak kiepsko, bo słuchasz ich zapewne przez YouTube, gdzie jakość dźwięku jest bardzo słaba. Dlatego brzmi jak flet. Różnicę między korpusem drewnianym a plastikowym bardzo trudni jest usłyszeć, szczególnie jak nagranie ma słabą jakość. Co do podciągu, to obniżenie dźwięku. Czy brzmi jak kwakanie? Można takie efekt uzyskać jak się chce, poprzez płynne przejście między dźwiękiem naturalnym a podciągniętym, bądź w drugą stronę. Ale można grać tak, żeby nie brzmiało jak kwakanie. A te dźwięki są na Twojej harmonijce, ale nie potrafisz ich jeszcze wydobyć. Jak zdobędziesz lepszą technikę, będziesz w stanie je wydawać.

Zauważ, że od kanału 7 w górę, odwraca się tryb oddychania. Czyli gdy na kanałach 1-6 używasz cyklu wydech - wdech, to od kanału 7, aby zagrać dźwięki po kolei grasz wdech - wydech.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
moje 

Wiek: 29
Posty: 18
Wysłany: 2012-01-04, 21:57    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

http://www.drozdzu.pl/poczatki.html nagrania tutaj brzmią chyba najbardziej Fletnowo. Czy takie mają być dźwięki bo jak tak to nie zagrałem jeszcze żadnego czystego? I odnośnie słuchania gdzieś na forum pojawiało się coś w stylu jak nie potrafisz zagrać ze słuchu hejnału mariackiego to lepiej nie zaczynać, a ja nie potrafię. Co z tym zrobić się da czy moja muzyka ma umrzeć śmiercią naturalną na wyższych etapach nauki?

Dzięki #Maciekdraheim
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-01-04, 22:07    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Według mnie ta harmonijka brzmi normalnie, nie licząc zniekształceń wynikających ze słabej jakości nagrania. Nagraj coś, to usłyszymy, czy grasz czysto czy nie. A może Ci się wydawać, że grasz inaczej, bo człowiek grając słyszy wszystko nieco inaczej niż postronny słuchacz. A co do tego Hejnału Mariackiego... Napisał to Użytkownik o dość kontrowersyjnych poglądach, z którymi się w tym przypadku nie zgadzam. Słuch można kształcić i to, że teraz nie potrafisz zagrać tej melodii, nie znaczy to, że nie będziesz umiał tego zrobić w przyszłości.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
moje 

Wiek: 29
Posty: 18
Wysłany: 2012-01-04, 22:40    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Nie potrafię wrzucić nagrania na forum.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-01-05, 18:48    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Wrzuć na jakiś serwer typu wrzuta.pl, czy sendspace.com i umieść na Forum link do pliku. Powinno zadziałać ;) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
moje 

Wiek: 29
Posty: 18
Wysłany: 2012-01-05, 23:41    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

http://w772.wrzuta.pl/audio/02ULNOmBkFc/gama

http://w772.wrzuta.pl/audio/4MQ8JF0Oyc2/plonie

Dwie rzeczy w moim wykonaniu najprostsze. Do oceny i poprawek.
Gram 5 dni.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
pierogi 


Wiek: 31
Posty: 35
Wysłany: 2012-01-06, 12:25    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Czym nagrywałeś? Bo na pierwszym planie słychać szum. ;)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2012-01-06, 17:25    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

moje napisał/a:
[...] I odnośnie słuchania gdzieś na forum pojawiało się coś w stylu jak nie potrafisz zagrać ze słuchu hejnału mariackiego to lepiej nie zaczynać [...]

Maciekdraheim napisał/a:
A co do tego Hejnału Mariackiego... Napisał to Użytkownik o dość kontrowersyjnych poglądach, z którymi się w tym przypadku nie zgadzam.


To o mnie ;D ;D ;D Tylko, że ja nie to napisałem, co mi się powyżej przypisuje... Zdanie zostało wyrwane z kontekstu. Przeciwstawiłem się ogólnie rozpowszechnionej tendencji do powszechnego lenistwa, chodzenia na łatwiznę i oczekiwania, że ktoś zrobi coś za nas. I nadal to podtrzymuję, a dowodem na to jest - moim zdaniem - znowu po prostu plaga tematów "jaka harmonijka na początek", "w jakiej tonacji kupić harmonijkę", "czy Blues Band będzie dobry dla początkującego", "jak robić podciągi", itd., itp. To jest ten sam mechanizm - ŚMIERDZĄCE LENISTWO. Po co się "męczyć" używaniem wyszukiwarki, skoro łatwiej napisać tysiącstoosiemdziesiątyósmy post tej samej treści, nie? Przecież cały świat jest po to, żeby mnie obsłużyć i to za darmo... I uważam, że tak samo jest w przypadku, kiedy ktoś prosi o taby do tak "skomplikowanych" utworów, jak hejnał mariacki... 5 (słownie: PIĘĆ) dźwięków, wszystkie na zadęciu, żadnego podciągu... Otóż uważam, że KAŻDY, nawet kompletny antytalent, jest w stanie dojść do tego samemu. Zdolnemu zajmie to parę minut, mniej zdolnemu parę godzin czy nawet parę dni - ale JEST W STANIE TO ZROBIĆ. Oczywiście, nie mówię o utworach naprawdę trudnych, ale takie parę dźwięków każdy jest w stanie "rozpracować" jak sobie trochę pracy zada. I taki był sens tego, co napisałem w tamtym temacie - a nie, że ktoś ma nie grać. Oczywiście, nikt nie ma się obowiązku ze mną zgadzać, ale proszę nie przekręcać sensu moich słów za pomocą wyrwanego z kontekstu zdania.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
Saskers, Big Boy
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2012-01-06, 18:38    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Nie trafiasz w pojedyncze kanały, brzmi to jakbyś grał na tremolaku, ale tak jest na początku i tylko trening daje rezultat. Ma to brzmieć właśnie tak jak u Drożdża, dźwięk ma być czysty, bez sąsiadów,/ nie lubię bardzo tego określenia, ale jest obrazowe/
Teraz Ci się wydaje być on ''fletowym'', ale potem z podkładem, z innymi technikami brzmi właśnie tak jak powinna brzmieć harmonijka.
Blues band to kiepski jednak wybór nawet na początek. Zawsze powtarzam ,że uczyć się powinno na dobrym sprzęcie, potem jak Maciek , zagrasz na każdym.
Powodzenia!!!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
moje 

Wiek: 29
Posty: 18
Wysłany: 2012-01-07, 17:50    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Nagrywałem wbudowanym w laptopa mikrofonem.

Przepraszam z przekręt, takie odniosłem wrażenie z twojej wypowiedzi.

Na razie próbuje wydobywać czystsze dźwięki lecz nie wychodzi mi to zwłaszcza gdy próbuję nadążyć za melodią. Będę więc zwalniał utwory morze pomorze.

Dzięki za rady.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-01-07, 18:25    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Maciek napisał " Słuch można kształcić i to, że teraz nie potrafisz zagrać tej melodii, nie znaczy to, że nie będziesz umiał tego zrobić w przyszłości", słuszna racja i żaden kontrowersyjny użytkownik nie powinien Cię zniechęcać do nauki mimo, że nie zagrasz od razu pewnych znanych i łatwych utworów.Tak jak pisał aeoarte trafienie w poszczególne kanały to podstawa, ćwicz wydobywanie czystych pojedyńczych dżwieków, jak to opanujesz to zagranie hejnału bedzie pestką.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
moje 

Wiek: 29
Posty: 18
Wysłany: 2012-01-20, 17:33    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Mam pytanie, które pojawiło się wiele razy, poszukiwałem po forum i na innych stronach i nie mam odpowiedzi na moje pytanie. Chodzi o ustawienie ust do prawidłowego wydobycia czystego dźwięku. Staram się tak jak w opisach robić dzióbek do gwizdania i dmuchać w pojedynczy kanał ale dzióbek i tak dmucha do kilku dziurek. W dodatku gdzieś znalazłem, że po wielu próbach to się samo naprawi czy tak będzie? A jeżeli to ma się naprawiać to morze ktoś opisać takie poprawione ustawienie ust. Bardzo by mi to pomogło.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-01-20, 20:38    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Co do układu ust. Tutaj masz temat, gdzie zostało wszystko opisane:

http://forum.harmoszka.co...vt546.htm#29173

Są nawet zdjęcia pokazujące, jak najlepiej jest się za to zabrać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2012-01-21, 23:01    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

moje, wydaje mi się, że przydało by się kilka lekcji u nauczyciela. Na żywo. Nie jedz batoników przez jakiś czas to zaoszczędzisz na lekcję ;) Napisz skąd jesteś - może znajdzie się tu ktoś kto pokaże parę fajnych patentów. Jak jesteś pracowity, to wystarczy Ci kilka lekcji w roku tylko, żeby przebrnąć przez najtrudniejsze zagadnienia. Coś na zasadzie konsultacji.

A co do słuchu. Jeżeli jesteś w stanie zanucić "wlaskotka", to masz słuch muzyczny.
Kwestia grania ze słuchu wiąże się z tym, że oprócz umiejętności rozpoznawania dźwięków trzeba jeszcze umieć je znaleźć na instrumencie. Sam słuch nie wystarczy do grania ze słuchu - trzeba jeszcze znać instrument. Z reguły najlepiej znamy swój własny głos* - stąd zasugerowałem, że jeżeli jesteś w stanie zanucić prostą melodię, to masz słuch muzyczny.

*jeżeli ktoś fałszuje podczas śpiewania, to nie znaczy, że ma kiepski słuch, tylko po prostu słabo opanował śpiew (tak jak ja)

...więc jeżeli nie jesteś w stanie poprawnie zanucić "wlaskotka" to jeszcze nie znaczy, że nie masz słuchu. Wystarczy, że jesteś w stanie go sobie wyobrazić.

dobra - prawie bredzę, więc podsumuję swoje wypociny o słuchu

1. umiejętność wyobrażenia sobie prostej melodii świadczy o tym, że mamy słuch muzyczny

2. umiejętność zanucenia prostej melodii świadczy o tym, że potrafimy udowodnić innym muzykom (i przy okazji sobie), że mamy słuch muzyczny

3. umiejętność zagrania na instrumencie prostej melodii "ze słuchu" świadczy o tym, że mamy słuch muzyczny i znamy instrument na którym gramy. Jest to dowód dla nie-muzyków na to, że mamy słuch muzyczny
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
moje 

Wiek: 29
Posty: 18
Wysłany: 2012-03-01, 20:05    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Mieszkam w Międzyrzeczu w Lubuskim. Jak na razie wychodzi mi już powoli poprawne wydobywanie dźwięków, ale nie umiem nawet na raz robić vibrato grają i czasem gubię kanały. Mimo wszystko trwam w postanowieniu grania i postanowiłem sobie kupić special 20, Nada się o do nauki podciągu?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2012-03-01, 21:00    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Całą jesień siedziałem w Skwierzynie- malowałem Tiry dla ANHOL - pomoc drogowa i nie miałem z kim pograć ,ale jak będę w tym roku latem to Cię podszkolę i pogramy, tym czasem trenuj proste rify , trafiaj w kanały , poznaj instrument, a podciągi przyjdą powiedzmy, same z czasem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
moje 

Wiek: 29
Posty: 18
Wysłany: 2012-03-02, 17:15    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

No może do tego czasu przestane fałszować. Ale co z nową harmoszką czy special 20 się nada? Jeżeli ją kupie będzie musiała wytrzymać morze nawet do następnego roku?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kotwica96 

Posty: 5
Skąd: Nowa Ruda
Wysłany: 2012-03-02, 20:57    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Witam !
Też jestem początkujący i jako pierwszą harmonijkę wybrałem Special 20. Jestem z niej zadowolony.

Sprawdź to:
http://forum.harmoszka.com/5413.htm
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-03, 21:05    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Witam, napiszę krótko po raz 7834234 to samo :)

Na początku opanuj pojedynczy dźwięk, bez tej umiejętności nie zagrasz poprawnie żadnej melodii. Zmniejsz otwór ust = węższy strumień powietrza.

Jeśli to opanujesz, to spróbuj grać ze słuchu proste melodie, taby na pewno pomagają ale i rozleniwiają :)

Później przyjedź na dowolne warsztaty harmonijkowe prowadzone przez doświadczonego pedagoga.

Special 20 to dobry wybór na początek.

A tak na przyszłość apeluję do nowych Forumowiczów, zadajcie sobie nieco trudu i poszukajcie tematu na forum, sporo już ich było.
A jeśli nie macie czasu na szukanie to nie oczekujcie że ktoś Wam poświęci swój czas.

Pozdrawiam pedagogicznie
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
moje 

Wiek: 29
Posty: 18
Wysłany: 2012-03-17, 21:46    Odp: [Problem] Jak to ugryźć z każdej strony?

Teraz pytania o podciąg.
Czy przy tym język powinien iść do podniebienia bo wszędzie pisze że powinien być cofnięty?
I czy tuner na którym stroje gitarę to dobry wskaźnik poprawności? (Taki automatyczny sam łapie który to dźwięk i pokazuje wskazówką ile trzeba do ideału)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu