Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
revolution 


Posty: 11
Wysłany: 2011-12-18, 17:38    Dwa proste pytania.

1. Czy nuty z pianina mogę zagrać na harmonijce?

np. http://www.edumuz.pl/imag...przasniczka.png

2. Czy istnieje na harmonijkę diatoniczną coś takiego jak fingerstyle na gitarę?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-12-18, 17:41    Odp: Dwa proste pytania.

1. Bez problemu - to co zamieściłeś to prosta linia melodyczna.

2. Tak, taka technika (podobna trochę) w harmonijce nazywa się Tongue blocking ewentualnie po polsku - basowanie.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
revolution
revolution 


Posty: 11
Wysłany: 2011-12-18, 17:51    Odp: Dwa proste pytania.

Dzięki, to przy okazji:

3. http://market-area.ru/pub...eed_is_love.gif

tutaj występują nuty jakby to powiedzieć "podwójne", czyli jedna nad drugą, jak to zagrać?

4. Lepiej się uczyć tabów na harmonijkę, czy nut?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-12-18, 20:58    Odp: Dwa proste pytania.

Ad. 3. Tam masz partyturę. To na dwa instrumenty. Nie każdą zagrasz na harmonijce. Na górze linia melodyczna na dole - linia basowa (inny klucz). "Podwójne nuty" to dwudźwięki - dwa dźwięki brzmiące jednocześnie (jeśli są trzy lub więcej to już akord). Nie wszystkie są możliwe do zagrania. Jeśli oba są na zadęciu lub na zassaniu - nie ma problemu. Nie zagrasz, gdy jeden jest na zadęciu, a drugi na zassaniu.

Ad. 4. Lepiej uczyć się nut. Możesz z nut zagrać wszystko. Tabulatura to:
a) musisz znać utwór i jego linię
b) w tabulaturach może czegoś brakować (linia uproszczona)
c) w tabulaturach mogą być ozdobniki (dodatki do linii)
d) dźwięki mogą być podzielone
e) nie masz pauz i oznaczeń taktów
to wszystko jest w nutach.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
revolution, KatuzaR
revolution 


Posty: 11
Wysłany: 2011-12-18, 23:11    Odp: Dwa proste pytania.

W sumie nie wiem po co się pytałem, przecież nuty są uniwersalne, więc nawet jeśli przestanę grać na harmonijce, ale będę pamiętał nuty to przydadzą się, jak będę grał na jakimś innym instrumencie, aczkolwiek Twoje argumenty utwierdziły mnie tylko w przekonaniu, dzięki. ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2011-12-21, 21:23    Odp: Dwa proste pytania.

Mam nadzieję, że nie namieszam, jeżeli przedstawię swój schemat działania dla tego przypadku.

1. Uczę się tej melodii tak jak jest na harmonijce w tonacji C.
2. Męczę się czasem z dźwiękiem Bb, który występuje w taktach: 2,4,7,8
3. Określam w jakiej pozycji aktualnie gram tą melodię. Jest to trzecia pozycja (tonacja dm).
4. Próbuję zagrać to samo w pozycji czwartej bo jest o wiele prostsza (tonacja am). Jakoś idzie.
5. Zastanawiam się jaką harmonijkę mam użyć, żeby w czwartej pozycji grać w tonacji dm. Wychodzi mi, że będzie to harmonijka F.

Akurat harmonijki F nie mam, więc lipa.
Mogę zagrać to w innej tonacji. Najbliższą harmonijkę od F, którą mam to G, więc gram w czwartej pozycji na harmonijce w tonacji G i mam ostatecznie tonację em zamiast dm.
Jeżeli bardzo chcę grać w dm to muszę albo męczyć się z overbendem żeby zagrać dźwięk Bb w środkowym rejestrze (od czwartego kanału), albo grać w pierwszym rejestrze od pierwszego rejestru. Wtedy nie mam overbendu, ale za to kupę podciągów.

Jeżeli sprawa nie jest aż tak poważna i jest to tylko ćwiczenie, to się nie przejmuję nic a nic - gram sobie w em w czwartej pozycji na harmonijce G. Ale jeżeli są to grubsze kwestie - np. koncert, to kupiłbym harmonijkę w tonacji F, ale... Trzeba pamiętać, że tonacje harmonijki zaczynają się od G, a więc F to jest najwyższa tonacja - najbardziej piskliwa. Nie lubię wysokich harmonijek. Ponoć niektóre modele hohnera są dostępne w tonacji low F, czyli dolne F. Może warto poszukać.

wniosek: najlepiej jest tak przetransponować melodię, żeby szło na pianinie zagrać ja tylko na białych klawiszach, a następnie tak dobrać tonację harmonijki, żeby tonacja samej melodii pozostała niezmieniona
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
KatuzaR, Gladias
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2012-01-01, 22:00    Odp: Dwa proste pytania.

Dziękuję panowie!
Wasza wiedza jest (moim skromnym zdaniem) bardzo cenna! Dziękuję, że się ją podzieliliście :)

Pozdrawiam:
KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu