Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2011-12-21, 21:35    Wielkość dźwięku

Witajcie.

Od zawsze mam wrażenie, że kanały po prawej stronie harmonijki są węższe od tych po lewej stronie. Oczywiście tak nie jest, ale jak gram na kanałach 8,9,10, to wydaje mi się że powietrze przeze mnie wciągane, lub wydychane jest węższe. Same dźwięki w pierwszym rejestrze (kanały 1,2,3) też wydają mi się zdecydowanie większe, niż te wysokie.

Czy macie podobne odczucia, co do gabarytów dźwięku i powietrza w waszych harfach?
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-12-21, 21:45    Odp: Wielkość dźwięku

Przyjrzyj się stroikom po zdjęciu pokryw. Nieuzbrojonym okiem widać, że od kanału siódmego wzwyż stroiki są węższe. Tak jest we wszystkich Richterówkach. Dlatego granie powyżej szóstego kanału wymaga innego zadęcia i zassania oraz innego operowania przepływem powietrza by dźwięk brzmiał "miło dla ucha". Myślę, że bardziej wyczuwasz tę cechę stroików, która objawia Ci się jako wdychane węższego strumienia powietrza.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Janek Domański
Rogalski.Arek 


Wiek: 48
Posty: 302
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Kielce
Wysłany: 2011-12-22, 10:40    Odp: Wielkość dźwięku

Mam bardzo podobnie jak Ty Janek Domański, :D , ostatnio kupiłem harpa w tonacji F i normalnie byłem w szoku, wydawało mi się że kanały są tak wąskie że nie jestem w stanie odnaleźć ich na grzebieniu ;D , ale na szczęście powoli się przyzwyczajam :harp: Natomiast z tonacją G czy Low F jest zupełnie odwrotnie kanały mają wielkości wiadra :hah: .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Janek Domański
  
Odpowiedz do tematu