Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Janko_Muzykant 


Wiek: 40
Posty: 88
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: siewierz
Wysłany: 2011-12-08, 11:09    Stroje harmonijek chromatycznych

Skoro w harmonijkach diatonicznych są m.in takie stroje jak:

Just Intonation (nierównomiernie temperowany) - krótko mówiąc harmonijka nastrojona w ten sposób soczyście brzmi na akordach ale czyste melodyczne dźwięki tracą na wartości.
12 equal temperament (równomiernie temperowany) - na odwrót. Melodie brzmią ślicznie natomiast akordy nie pasują.
Strój kompromisowy - pomiędzy equal a just intonation.

Czy podobnie jest w harmonijkach chromatycznych i jeśli tak to czy Suzuki Chromatix scx 64 jest w stroju 12 equal temperament (równomiernie temperowany) bo lubię grać melodie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-12-08, 11:30    Odp: Stroje harmonijek chromatycznych

Z moich wiadomości harmonijka chromatyczna jest w 99.9% strojona równomiernie, równe nuty, bez poprawek na akordy, z tego względu, że służy przeważnie do grania singlenote.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-12-08, 12:51    Odp: Stroje harmonijek chromatycznych

Możnaby próbować innych strojów, ale zazwyczaj są odległości w centach (czy częstotliwości w herz'ach) dla gamy diatonicznej. Jeszcze nie spotkałem się z danymi na gamę chromatyczną; być może są i takie w końcu jeszcze w dziewiętnastym wieku grano na takich strojeniach, ale po próbach ze zmianami tonacji utworów wprowadzono strój równomiernie temoporowany (matematycznie) do gry melodii (tak fatalnie brzmiało zagranie czegoś w innej tonacji).

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2011-12-08, 14:42    Odp: Stroje harmonijek chromatycznych

Harmonijka chromatyczna jest zawsze strojona w stroju równomiernie temperowanym. Przecież instrument ten służy do grania w każdej tonacji ;) Gdyby była strojona w np. just intonation, to D jako tercja H musiałoby różnić się o kilka(naście?) centów od D jako septymy E.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-12-08, 21:03    Odp: Stroje harmonijek chromatycznych

Niemniej kiedyś chromatyki nie występowały w stroju solowym (nie chodzi mi tu o dokładną wysokość dźwięku w hercach, ale kolejność nut na chromatyku), a systemie Richtera jak współczesne diatoniki.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu