Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
slewik 

Posty: 8
Wysłany: 2011-12-01, 16:43    Pytanie o tonacje od kompletnie zielonego w teorii ;)

Witam ;) troche sobie kiedys pogralem, zakupilem rok temu BluesBanda w tonacji C, dawno nie gralem lecz ostatnio znow sie zainteresowalem i pomyslalem o zmianie harmonijki i od razu pomyslalem o tonacjach. Otoz bardzo podoba mi sie brzmienie tonacji A. Jednak wiem ze jestem bardzo poczatkujacy i bede potrzebowal przerabiac jeszcxze materialy dla poczatkujacych a wszyscy mowia ze wiekszosc tabow i materialow jest pisanych pod harpa w tonacji C. Ostatnio kumpel pokazal mi harmoszke w tonacji A i dmuchnalem, grajac fragment prostej piosenki, w te same kanaly co na swojej i uslyszalem cos podobnego do swojej melodi. To bylo zaledwie pare dmuchniec ale zastanowilem sie co sie stanie, jak tabulature do melodyjki pisanej na tonacje C zagram na harpie w tonacji A?? nie mowie tu juz o graniu do jakichs podkladow, tylko czysta melodie. co sie stanie jesli bede gral te same kanaly na tonacji A co bym gral na tonacji C? wiem ze jest inne ulozenie dzwiekow, sa to inne dzwieki, z innej gamy, ale czy grajac te same kanaly moge zagrac w innej tonacji ta sama melodie?


P.S> Wiem ze przedluzylem wypowiedz, ale chcialem zeby potencjalny udzielajacy odpowiedzi mnie dokladnie zrozumial. Z gory dzieki za podzielenie sie wiedza ;) )
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2011-12-01, 17:27    Odp: Pytanie o tonacje od kompletnie zielonego w teorii ;)

Taby napisane na harpa w C, grane na harpie w C, będą w tonacji C. Jeśli zagrasz te same taby na harpie w A, to będziesz grał w tonacji A. Oczywiście, jeśli taby są napisane na pierwszą pozycję. (To tak przykładowo)

W innej tonacji możesz zagrać każdą melodię > transponowanie.

Pozdrawiam. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
slewik 

Posty: 8
Wysłany: 2011-12-01, 19:07    Odp: Pytanie o tonacje od kompletnie zielonego w teorii ;)

czyli z grubsza jak zagram na harmonijce w innej tonacji to przeniose melodie do innej tonacji i ona wciaz bedzie brzmiala w porzadku, nawet jesli brzmi "lepiej" w innej? lepiej wrzucilem w cudzyslow, bo mam na mysli ze lepiej to w pewnym sensie troszke subiektywne odczucie, prawda?
ogolnie moj problem sprowadza sie do tego ze jak mam tabulature ktora jest napisana pod tonacje C to jak gram ja na harmoszce A to to wciaz bedzie fajnie brzmiec i nie bedzie to zadna "kocia muzyka" nieprzypominajaca kompletnie tego co by wyszlo na harmoszce C.
bo z grubsza nie wiem czy kupowac swojego pierwszego porzadniejszego harpa w tonacji A (ogolnie podoba mi sie brzmienie harmonijek w takiej tonacji).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-12-01, 21:14    Odp: Pytanie o tonacje od kompletnie zielonego w teorii ;)

Różnice w wysokości dźwięków są takie same niezależnie od tonacji. Dzięki temu grana melodia będzie rozpoznawalna niezależnie od tonacji harmonijki, na której ją grasz. Po prostu całość będzie odpowiednio niżej lub wyżej, a także będzie pasowała do podkładu w określonej tonacji.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
slewik 

Posty: 8
Wysłany: 2011-12-01, 21:53    Odp: Pytanie o tonacje od kompletnie zielonego w teorii ;)

wiem ze takie pytanie to troche nie tu, ale nie chce zakladac nowego temtu:
co sadzicie o kupnie harpa w tonacji A jako pierwsza powazniejsza harmonijke? zbyt predko nie kupie kolejnej, dlatego wazny jest ten wybor
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2011-12-02, 10:38    Odp: Pytanie o tonacje od kompletnie zielonego w teorii ;)

Tylko weź pod uwagę, że na wszelkich warsztatach używa się harpów w C. Niby masz tego BB, ale lepiej mieć coś lepszego w C.

Jeśli tak Cię ciągnie do tej tonacji, to bierz w A - trochę trudniej ją opanować niż C, ale brzmi miodnie. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
slewik 

Posty: 8
Wysłany: 2011-12-02, 17:51    Odp: Pytanie o tonacje od kompletnie zielonego w teorii ;)

chyba masz racje, biore to co mi sie bedzie podobalo gdy bede gral ;) mam nadzieje ze nie jest ona duzo trudniejsza a jedynie troche trudniejsza ;pp
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2011-12-02, 18:09    Odp: Pytanie o tonacje od kompletnie zielonego w teorii ;)

ja proponuję http://www.minigunmen.net/gussowface.jpg :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu